22+lata doświadczenie
9lokalnych serwisów
2000+baza wykonawców
_

Budowa domu – krok po kroku

ETAP 1

Budowa domu to niezwykle skomplikowany i najczęściej długotrwały proces, podczas którego należy przygotować się na spory stres związany z załatwianiem formalności. Marzenie, jakim jest własny dom, generuje ze sobą spore koszty wybudowania, na które składają się załatwienia w urzędach, pozwolenia budowlane, koszty surowców oraz koszty ekipy budowlanej.

 

Warto w prawidłowy sposób podejść do tematu rozpoczęcia całego procesu budowy domu. Pierwszym ważnym elementem jest szczegółowe zaplanowanie wszystkich działań związanych z przedsięwzięciem, wykonanie kosztorysu, a także planu przebiegu plac budowlanych. Jest to gwarancja sukcesu podczas stawiania własnego domu, który spełni wszystkie oczekiwania.

 

 

Budowa domu – jak długo trwa budowa domu?

Pomimo tego, że własny dom, to marzenie wielu osób w dzisiejszych czasach, to tylko nielicznym udaje się je zrealizować. Wynika to z tego względu, że jest to inwestycja na szeroką skalę, która pociąga ze sobą odpowiedzialność za wykonanie projektu oraz jego budowę zgodnie ze sztuką budowlaną.

 

Budowa domu związana jest ze sporymi kosztami, które inwestor musi być przygotowany ponieść. Wstępny kosztorys należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ zazwyczaj koszty są o wiele większe.

 

Trzeba pamiętać, że dom można zbudować własnym systemem gospodarczym lub zlecić całość wykonywanych prac doświadczonej i wykwalifikowanej ekipie budowlanej.

 

Budowa domu w przypadku samodzielnie wykonywanych prac w miarę swoich możliwości może trwać nawet kilka lat! Jest to zależne głównie od poświęconego czasu, nakładów finansowych oraz sprzyjających warunków atmosferycznych. W przypadku wyboru profesjonalnej ekipy budowlanej, która wykonuje sprawnie wszystkie działania określone w projekcie i planach, można liczyć na postawienie domu nawet w ciągu kilku miesięcy. Cały proces jest także nieco zależny od zewnętrznych czynników, takich jak np. przyłączenie budynku do sieci energetycznej i wodociągowej. Jak widać na czas trwania budowy domu, wpływa wiele czynników, które nakładając się na siebie, mogą wydłużać czas wykonywania prac budowlanych.

 

 

Wyróżnia się kilka etapów budowy domu, które zamykają się w kilku ramach czasowych, a mianowicie:

 1. Etap zerowy, który dotyczy prac ziemnych, stawiania fundamentów oraz piwnic. Może on trwać od 2 tygodni do nawet miesiąca w zależności od warunków pogodowych.
 2. Kolejny etap dotyczy stanu surowego otwartego, a więc wykonania ścian, stropów, schodów oraz więźby dachowej. Czas przeznaczony na te prace to około od 2 tygodni do 4 miesięcy.
 3. Stan surowy zamknięty to kolejny etap prac, które pozwalają na wstawienie stolarki okienno-drzwiowej, pokrycia dachu oraz ustanowienie ścian działowych. Wiąże się to z maksymalnym czasem prac do 5 tygodni.
 4. Ostatnim procesem są prace wykończeniowe, które mogą trwać w zależności od funduszy i mocy przerobowych ekipy wykończeniowej od 7 do nawet 12  tygodni.

Zakup działki budowlanej – jak sfinansować zakup działki budowlanej?

Warto wiedzieć, że zakup działki budowlanej to podstawowa sprawa, którą należy załatwić przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z budową domu. Jak kupić działkę budowlaną, aby nie natknąć się na problemy? Otóż trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz możliwościach dotyczących finansowania zakupu. W przypadku zakupu działki budowlanej formalności, które należy dopełnić, są kluczowe, ponieważ mogą wpływać na pozytywną decyzję dotyczącą kredytowania jej zakupu lub późniejszej budowy domu.

 

 • Finansowanie zakupu działki jest możliwe na kilka sposobów.
 • Można dokonać zakupu ze środków własnych, czyli odłożonych pieniędzy w formie gotówki. Banki często traktują tego typu zakup jako późniejszy wkład własny w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego na budowę domu.
 • Wiele osób nie ma jednak możliwości zakupu działki budowlanej za gotówkę, a więc jest zobowiązane do zaciągnięcia pożyczki na sfinalizowanie transakcji. Najlepszą formą finansowania zakupu sięgającego do kilkudziesięciu tysięcy jest kredyt gotówkowy na określony cel. Tego typu rozwiązanie ma jednak pewne wady, ponieważ wyklucza inwestorów z późniejszego zaciągnięcia hipoteki na budowę domu, chyba że wszelkie zobowiązania zostaną wcześniej spłacone.
 • Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym sposobem finansowania zakupu działek budowlanych. Kredyt hipoteczny daje możliwość uzyskania dłuższego okresu kredytowania i niższej stawki procentowej niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Poza wyżej wymienionymi zaletami, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup działki ma jeszcze jeden poważny plus. Banki oferują duże możliwości dopasowania wysokości rat, okresu spłaty i rodzaju rat, co umożliwia wygodne wpisanie kredytu do budżetu domowego. Kredyt udzielany jest również na konkurencyjnych warunkach. Negocjacje z bankiem dają możliwość uzyskania atrakcyjnych warunków finansowych, które pozwolą na sfinansowanie zakupu działki w najbardziej opłacalny dla inwestora sposób.

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie: jaką działkę powinniśmy kupić?

Działki rekreacyjne i działki budowlane są idealnymi opcjami dla osób, które chcą zbudować dom jednorodzinny. Różnica między nimi polega na tym, że działki rekreacyjne wymagają zachowania unikalnych cech tego obszaru, czyli ustalenia planów dotyczących ochrony przyrody, terenów leśnych i przyrodniczych oraz atrakcji turystycznych. Z tego względu realna powierzchnia zabudowy może być mniejsza.

Z kolei na działkach budowlanych można stawiać budynki mieszkalne i podlegają one lokalnym przepisom dotyczącym zagospodarowania przestrzennego. Działka rolna z kolei jest typem nieruchomości w całości przeznaczonej do celów rolniczych lub leśnych i nie nadaje się do budowania domu jednorodzinnego.

 

Od czego zacząć budowę domu? Krok po kroku

Na temat tego, od czego zacząć budowę domu, można rozpisywać się na wiele stron. Warto jednak znać podstawowe elementy, o których należy pamiętać, decydując się na budowę własnego domu. Budowa domu krok po kroku to mozolny proces, który jest nie tylko kosztowny, ale i wysoce stresujący dla inwestora.

 

Aby prawidłowo i bezpiecznie rozpocząć budowę domu, należy zadbać o załatwienie wszelkich formalności z tym związanych. Przede wszystkim potrzebne będzie miejsce na wymarzony dom, a więc zakup działki. Decydując się na finansowanie inwestycji przez instytucje bankowe, trzeba zadbać o dokonanie prawidłowych wpisów w księgach wieczystych oraz wykonania aktów własności. W przypadku budowy domu kolejność prac ma szczególne znaczenie. Cały proces budowy zamyka się w kilku etapach, gdzie każdy z nich może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Z tego względu zaplanowanie wszelkich działań będzie mieć kluczowe znaczenie.

Plan budowlany uwzględnia praktycznie wszystkie działania, które powinny być wykonywane kolejno po sobie i nigdy w zamiennej kolejności.

 

Nawet w przypadku samodzielnej budowy domu, trzeba pamiętać o wyznaczeniu kierownika budowy, który jest odpowiedzialny za wszelkie prace budowlane, a także ewentualne późniejsze nieprawidłowości. Decydując się na budowę wymarzonego domu, trzeba zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa, który gwarantuje jedynie profesjonalna ekipa budowlana oraz najwyższej jakości materiały.

 

Formalności przed budową domu – jakich formalności należy dopełnić przed budową domu?

Praktycznie w żaden sposób nie da się ominąć procesu załatwiania formalności przed budową domu. Wynika to z przepisów prawa oraz chęci zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Na przejście przez cały proces rejestracji budowy, uzyskania pozwoleń oraz licznej dokumentacji budowlanej, trzeba uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i samozaparcia. Jakie formalności przed budową domu należy załatwić samodzielnie?

 

Pierwszym etapem jest oczywiście znalezienie i kupno działki, na której ma powstać obiekt. Kolejnym ważnym aspektem jest planowanie prac oraz wybór docelowego projektu domu. Formalności przed budową domu krok po kroku to między innymi:

 

 • Uzyskanie wypisów oraz wyrysów z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;
 • Oświadczenia o możliwości dokonania przyłączy budynku do publicznej sieci energetycznej i wodociągowej;
 • Decyzję o wyłączeniu gruntu budowlanego z produkcji rolnej;
 • Zezwolenia na ulokowanie zjazdu z drogi publicznej;
 • Pozwolenia na budowę, które wydawane są przez urząd miasta;
 • Prowadzenie dziennika budowy;
 • Zawiadomienie o rozpoczęciu prac budowlanych, a także posiadanie oświadczenia kierownika budowy;
 • Projekt budowlany zawierający szczegółowy opis konstrukcji.

 

Jak widać na powyższych przykładach, do budowy domu wymagane jest załatwienie dużej ilości formalności w instytucjach państwowych i nie tylko. Decyzję o warunkach zabudowy i ewentualnego zagospodarowania terenu można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy. Warunki wykonania przyłączy oraz informację na temat ewentualnych terminów ich wykonania są dostępne w zakładach energetyki, elektryki oraz wodociągów. Mapa, która jest wykorzystywana do celów projektowych wykonywana, jest przez wykwalifikowanego geodetę.

Pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy chcesz wybudować nowy dom, garaż, basen lub inny obiekt budowlany. Aby zacząć proces uzyskiwania pozwolenia na budowę, musisz najpierw przygotować dokumentację budowlaną i złożyć ją w odpowiednim urzędzie. Wszystkie informacje i dokumenty muszą być kompletne i obejmować wszelkie potrzebne szczegóły, aby twój projekt mógł zostać przeanalizowany. Może być również wymagane wykonanie innych badań, np. geodezyjnych lub hydrologicznych. Na podstawie tej analizy urzędnicy podejmują decyzje dotyczące wydania lub niewydania pozwolenia na budowę.Czekanie na pozwolenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Nie można także pominąć żadnych formalności związanych z budową domu, ponieważ są one gwarancją dobrze zbudowanej inwestycji. Warto pamiętać, że formalności przed budową domu należy dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ziemnych na kupionej działce. Po skompletowaniu całej potrzebnej dokumentacji trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, na który oczekuje się do 65 dni od daty jego złożenia. Wydana decyzja staje się prawomocna po 14 dniach od daty jej wydania, a ważność wygasa po okresie 3 lat. Konieczne jest także powiadomienie Starostwa Powiatowego o rozpoczęciu prac budowlanych. Powinno się jednak wysyłać je z odpowiednim wyprzedzeniem tak, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

 

Zgłoszenie robót budowlanych powinno skupiać się na ocenie potencjalnego oddziaływania zamierzonego działania na okolicę. Po pomyślnym rozpatrzeniu możemy zabrać się za budowanie domu.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Kiedy decydujemy się na kupno działki budowlanej do budowy domu jednorodzinnego, musimy wziąć pod uwagę warunki zabudowy oraz lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Te dokumenty będą miały różny wygląd w zależności od tego, jaka jest lokalizacja działki.

Plan zagospodarowania przestrzennego określa, czym dana działka może być zagospodarowana, np. czy jest to działka rekreacyjna, czy też działka budowlana. Sprawdzenie tych dwóch aspektów pozwoli nam zdecydować, czy dana działka jest odpowiednia do budowy domu jednorodzinnego, bez potrzeby ubiegania się o dodatkowe pozwolenia.

Warunki zabudowy są z kolei wymagane, gdy decydujemy się na budowę domu jednorodzinnego na terenie, który nie jest objęty planem zagospodarowania. Są one określane przez lokalne władze i narzucają ograniczenia na użytkowanie danego terenu. W tym dokumencie zawarte są informacje na temat materiałów budowlanych, wymiarów konstrukcji, usytuowania obiektu względem innych budynków i dróg oraz innych warunków dotyczących projektowanej budowli. Warunki zabudowy mogą obejmować również regulacje dotyczące estetyki i charakteru architektonicznego obiektu, w tym dopuszczalnego koloru elewacji czy materiału użytego do dachu.

 

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest powierzchnia użytkowa. Musimy upewnić się, że dana działka ma odpowiednie rozmiary i pozwoli na budowę domu o określonej wielkości. Dobrze jest również poznać wszystkie przepisy, które dotyczą okolicy, w której znajduje się działka budowlana. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć potencjalnych problemów i osiągniemy lepsze rezultaty. Podsumowując, jeśli zależy nam na wyborze odpowiedniej działki do budowy domu jednorodzinnego, musimy zwrócić szczególną uwagę na warunki zabudowy i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz na powierzchnię użytkową działki.

 

Ile wyniesie koszt budowy domu w 2023 roku?

Obecnie kosztorys budowy domu powinien obejmować wszystkie prace, które będą realizowane na każdym etapie, a także koszty związane z załatwianiem formalności. Według ekspertów koszty budowy domu w roku 2023 mogą sięgać kwot rzędu 6-8 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Są to jednak kwoty za wykonanie bryły budynku, który następnie trzeba urządzić i wykończyć. Oczywiście można zbudować dom nieco taniej, jednakże korzystanie ze słabej jakości materiałów nie przyniesie dobrych efektów końcowych. Pamiętajmy też, że pewien koszt może być niemożliwy do zmniejszenia ze względu na wytyczne zawarte w warunkach zabudowy.

 

Co jeszcze warto wiedzieć przed budową domu?

Przed budową domu, warto pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności związanych z zakupem działki oraz uzyskaniem pozwoleń. Trzeba też załatwić profesjonalną ekipę budowlaną, finansowanie przedsięwzięcia, a także kierownika budowy, który będzie nadzorować wszelkie wykonywane prace. Ciekawostką jest fakt, że źle przygotowany kosztorys budowy, może wiązać się z rozbieżnościami w końcowych kosztach o nawet 20%! Z tego względu, warto wykonać z jak największą starannością wszelkie projekty budowlane wraz z kosztorysem, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności związanych ze zwiększającymi się niespodziewanie kosztami budowy.

Trzeba wiedzieć, że odpowiednio zaplanowane prace budowlane krok po kroku to gwarancja sukcesu i mniejszego stresu podczas całego przedsięwzięcia. Piękny dom to marzenie wielu osób, jednakże podjęcie decyzji o jego budowie może generować spore koszty i przysporzyć dużą dawkę stresu.

Budowa domu to niezwykle skomplikowany i najczęściej długotrwały proces, podczas którego należy przygotować się na spory stres związany z załatwianiem formalności. Marzenie, jakim jest własny dom, generuje ze sobą spore koszty wybudowania, na które składają się załatwienia w urzędach, pozwolenia budowlane, koszty surowców oraz koszty ekipy budowlanej.

 

Warto w prawidłowy sposób podejść do tematu rozpoczęcia całego procesu budowy domu. Pierwszym ważnym elementem jest szczegółowe zaplanowanie wszystkich działań związanych z przedsięwzięciem, wykonanie kosztorysu, a także planu przebiegu plac budowlanych. Jest to gwarancja sukcesu podczas stawiania własnego domu, który spełni wszystkie oczekiwania.

 

 

Budowa domu – jak długo trwa budowa domu?

Pomimo tego, że własny dom, to marzenie wielu osób w dzisiejszych czasach, to tylko nielicznym udaje się je zrealizować. Wynika to z tego względu, że jest to inwestycja na szeroką skalę, która pociąga ze sobą odpowiedzialność za wykonanie projektu oraz jego budowę zgodnie ze sztuką budowlaną.

 

Budowa domu związana jest ze sporymi kosztami, które inwestor musi być przygotowany ponieść. Wstępny kosztorys należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ zazwyczaj koszty są o wiele większe.

 

Trzeba pamiętać, że dom można zbudować własnym systemem gospodarczym lub zlecić całość wykonywanych prac doświadczonej i wykwalifikowanej ekipie budowlanej.

 

Budowa domu w przypadku samodzielnie wykonywanych prac w miarę swoich możliwości może trwać nawet kilka lat! Jest to zależne głównie od poświęconego czasu, nakładów finansowych oraz sprzyjających warunków atmosferycznych. W przypadku wyboru profesjonalnej ekipy budowlanej, która wykonuje sprawnie wszystkie działania określone w projekcie i planach, można liczyć na postawienie domu nawet w ciągu kilku miesięcy. Cały proces jest także nieco zależny od zewnętrznych czynników, takich jak np. przyłączenie budynku do sieci energetycznej i wodociągowej. Jak widać na czas trwania budowy domu, wpływa wiele czynników, które nakładając się na siebie, mogą wydłużać czas wykonywania prac budowlanych.

 

 

Wyróżnia się kilka etapów budowy domu, które zamykają się w kilku ramach czasowych, a mianowicie:

 1. Etap zerowy, który dotyczy prac ziemnych, stawiania fundamentów oraz piwnic. Może on trwać od 2 tygodni do nawet miesiąca w zależności od warunków pogodowych.
 2. Kolejny etap dotyczy stanu surowego otwartego, a więc wykonania ścian, stropów, schodów oraz więźby dachowej. Czas przeznaczony na te prace to około od 2 tygodni do 4 miesięcy.
 3. Stan surowy zamknięty to kolejny etap prac, które pozwalają na wstawienie stolarki okienno-drzwiowej, pokrycia dachu oraz ustanowienie ścian działowych. Wiąże się to z maksymalnym czasem prac do 5 tygodni.
 4. Ostatnim procesem są prace wykończeniowe, które mogą trwać w zależności od funduszy i mocy przerobowych ekipy wykończeniowej od 7 do nawet 12  tygodni.

Zakup działki budowlanej – jak sfinansować zakup działki budowlanej?

Warto wiedzieć, że zakup działki budowlanej to podstawowa sprawa, którą należy załatwić przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z budową domu. Jak kupić działkę budowlaną, aby nie natknąć się na problemy? Otóż trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz możliwościach dotyczących finansowania zakupu. W przypadku zakupu działki budowlanej formalności, które należy dopełnić, są kluczowe, ponieważ mogą wpływać na pozytywną decyzję dotyczącą kredytowania jej zakupu lub późniejszej budowy domu.

 

 • Finansowanie zakupu działki jest możliwe na kilka sposobów.
 • Można dokonać zakupu ze środków własnych, czyli odłożonych pieniędzy w formie gotówki. Banki często traktują tego typu zakup jako późniejszy wkład własny w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego na budowę domu.
 • Wiele osób nie ma jednak możliwości zakupu działki budowlanej za gotówkę, a więc jest zobowiązane do zaciągnięcia pożyczki na sfinalizowanie transakcji. Najlepszą formą finansowania zakupu sięgającego do kilkudziesięciu tysięcy jest kredyt gotówkowy na określony cel. Tego typu rozwiązanie ma jednak pewne wady, ponieważ wyklucza inwestorów z późniejszego zaciągnięcia hipoteki na budowę domu, chyba że wszelkie zobowiązania zostaną wcześniej spłacone.
 • Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym sposobem finansowania zakupu działek budowlanych. Kredyt hipoteczny daje możliwość uzyskania dłuższego okresu kredytowania i niższej stawki procentowej niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Poza wyżej wymienionymi zaletami, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup działki ma jeszcze jeden poważny plus. Banki oferują duże możliwości dopasowania wysokości rat, okresu spłaty i rodzaju rat, co umożliwia wygodne wpisanie kredytu do budżetu domowego. Kredyt udzielany jest również na konkurencyjnych warunkach. Negocjacje z bankiem dają możliwość uzyskania atrakcyjnych warunków finansowych, które pozwolą na sfinansowanie zakupu działki w najbardziej opłacalny dla inwestora sposób.

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie: jaką działkę powinniśmy kupić?

Działki rekreacyjne i działki budowlane są idealnymi opcjami dla osób, które chcą zbudować dom jednorodzinny. Różnica między nimi polega na tym, że działki rekreacyjne wymagają zachowania unikalnych cech tego obszaru, czyli ustalenia planów dotyczących ochrony przyrody, terenów leśnych i przyrodniczych oraz atrakcji turystycznych. Z tego względu realna powierzchnia zabudowy może być mniejsza.

Z kolei na działkach budowlanych można stawiać budynki mieszkalne i podlegają one lokalnym przepisom dotyczącym zagospodarowania przestrzennego. Działka rolna z kolei jest typem nieruchomości w całości przeznaczonej do celów rolniczych lub leśnych i nie nadaje się do budowania domu jednorodzinnego.

 

Od czego zacząć budowę domu? Krok po kroku

Na temat tego, od czego zacząć budowę domu, można rozpisywać się na wiele stron. Warto jednak znać podstawowe elementy, o których należy pamiętać, decydując się na budowę własnego domu. Budowa domu krok po kroku to mozolny proces, który jest nie tylko kosztowny, ale i wysoce stresujący dla inwestora.

 

Aby prawidłowo i bezpiecznie rozpocząć budowę domu, należy zadbać o załatwienie wszelkich formalności z tym związanych. Przede wszystkim potrzebne będzie miejsce na wymarzony dom, a więc zakup działki. Decydując się na finansowanie inwestycji przez instytucje bankowe, trzeba zadbać o dokonanie prawidłowych wpisów w księgach wieczystych oraz wykonania aktów własności. W przypadku budowy domu kolejność prac ma szczególne znaczenie. Cały proces budowy zamyka się w kilku etapach, gdzie każdy z nich może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Z tego względu zaplanowanie wszelkich działań będzie mieć kluczowe znaczenie.

Plan budowlany uwzględnia praktycznie wszystkie działania, które powinny być wykonywane kolejno po sobie i nigdy w zamiennej kolejności.

 

Nawet w przypadku samodzielnej budowy domu, trzeba pamiętać o wyznaczeniu kierownika budowy, który jest odpowiedzialny za wszelkie prace budowlane, a także ewentualne późniejsze nieprawidłowości. Decydując się na budowę wymarzonego domu, trzeba zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa, który gwarantuje jedynie profesjonalna ekipa budowlana oraz najwyższej jakości materiały.

 

Formalności przed budową domu – jakich formalności należy dopełnić przed budową domu?

Praktycznie w żaden sposób nie da się ominąć procesu załatwiania formalności przed budową domu. Wynika to z przepisów prawa oraz chęci zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Na przejście przez cały proces rejestracji budowy, uzyskania pozwoleń oraz licznej dokumentacji budowlanej, trzeba uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i samozaparcia. Jakie formalności przed budową domu należy załatwić samodzielnie?

 

Pierwszym etapem jest oczywiście znalezienie i kupno działki, na której ma powstać obiekt. Kolejnym ważnym aspektem jest planowanie prac oraz wybór docelowego projektu domu. Formalności przed budową domu krok po kroku to między innymi:

 

 • Uzyskanie wypisów oraz wyrysów z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;
 • Oświadczenia o możliwości dokonania przyłączy budynku do publicznej sieci energetycznej i wodociągowej;
 • Decyzję o wyłączeniu gruntu budowlanego z produkcji rolnej;
 • Zezwolenia na ulokowanie zjazdu z drogi publicznej;
 • Pozwolenia na budowę, które wydawane są przez urząd miasta;
 • Prowadzenie dziennika budowy;
 • Zawiadomienie o rozpoczęciu prac budowlanych, a także posiadanie oświadczenia kierownika budowy;
 • Projekt budowlany zawierający szczegółowy opis konstrukcji.

 

Jak widać na powyższych przykładach, do budowy domu wymagane jest załatwienie dużej ilości formalności w instytucjach państwowych i nie tylko. Decyzję o warunkach zabudowy i ewentualnego zagospodarowania terenu można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy. Warunki wykonania przyłączy oraz informację na temat ewentualnych terminów ich wykonania są dostępne w zakładach energetyki, elektryki oraz wodociągów. Mapa, która jest wykorzystywana do celów projektowych wykonywana, jest przez wykwalifikowanego geodetę.

Pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy chcesz wybudować nowy dom, garaż, basen lub inny obiekt budowlany. Aby zacząć proces uzyskiwania pozwolenia na budowę, musisz najpierw przygotować dokumentację budowlaną i złożyć ją w odpowiednim urzędzie. Wszystkie informacje i dokumenty muszą być kompletne i obejmować wszelkie potrzebne szczegóły, aby twój projekt mógł zostać przeanalizowany. Może być również wymagane wykonanie innych badań, np. geodezyjnych lub hydrologicznych. Na podstawie tej analizy urzędnicy podejmują decyzje dotyczące wydania lub niewydania pozwolenia na budowę.Czekanie na pozwolenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Nie można także pominąć żadnych formalności związanych z budową domu, ponieważ są one gwarancją dobrze zbudowanej inwestycji. Warto pamiętać, że formalności przed budową domu należy dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ziemnych na kupionej działce. Po skompletowaniu całej potrzebnej dokumentacji trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, na który oczekuje się do 65 dni od daty jego złożenia. Wydana decyzja staje się prawomocna po 14 dniach od daty jej wydania, a ważność wygasa po okresie 3 lat. Konieczne jest także powiadomienie Starostwa Powiatowego o rozpoczęciu prac budowlanych. Powinno się jednak wysyłać je z odpowiednim wyprzedzeniem tak, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

 

Zgłoszenie robót budowlanych powinno skupiać się na ocenie potencjalnego oddziaływania zamierzonego działania na okolicę. Po pomyślnym rozpatrzeniu możemy zabrać się za budowanie domu.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Kiedy decydujemy się na kupno działki budowlanej do budowy domu jednorodzinnego, musimy wziąć pod uwagę warunki zabudowy oraz lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Te dokumenty będą miały różny wygląd w zależności od tego, jaka jest lokalizacja działki.

Plan zagospodarowania przestrzennego określa, czym dana działka może być zagospodarowana, np. czy jest to działka rekreacyjna, czy też działka budowlana. Sprawdzenie tych dwóch aspektów pozwoli nam zdecydować, czy dana działka jest odpowiednia do budowy domu jednorodzinnego, bez potrzeby ubiegania się o dodatkowe pozwolenia.

Warunki zabudowy są z kolei wymagane, gdy decydujemy się na budowę domu jednorodzinnego na terenie, który nie jest objęty planem zagospodarowania. Są one określane przez lokalne władze i narzucają ograniczenia na użytkowanie danego terenu. W tym dokumencie zawarte są informacje na temat materiałów budowlanych, wymiarów konstrukcji, usytuowania obiektu względem innych budynków i dróg oraz innych warunków dotyczących projektowanej budowli. Warunki zabudowy mogą obejmować również regulacje dotyczące estetyki i charakteru architektonicznego obiektu, w tym dopuszczalnego koloru elewacji czy materiału użytego do dachu.

 

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest powierzchnia użytkowa. Musimy upewnić się, że dana działka ma odpowiednie rozmiary i pozwoli na budowę domu o określonej wielkości. Dobrze jest również poznać wszystkie przepisy, które dotyczą okolicy, w której znajduje się działka budowlana. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć potencjalnych problemów i osiągniemy lepsze rezultaty. Podsumowując, jeśli zależy nam na wyborze odpowiedniej działki do budowy domu jednorodzinnego, musimy zwrócić szczególną uwagę na warunki zabudowy i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz na powierzchnię użytkową działki.

 

Ile wyniesie koszt budowy domu w 2023 roku?

Obecnie kosztorys budowy domu powinien obejmować wszystkie prace, które będą realizowane na każdym etapie, a także koszty związane z załatwianiem formalności. Według ekspertów koszty budowy domu w roku 2023 mogą sięgać kwot rzędu 6-8 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Są to jednak kwoty za wykonanie bryły budynku, który następnie trzeba urządzić i wykończyć. Oczywiście można zbudować dom nieco taniej, jednakże korzystanie ze słabej jakości materiałów nie przyniesie dobrych efektów końcowych. Pamiętajmy też, że pewien koszt może być niemożliwy do zmniejszenia ze względu na wytyczne zawarte w warunkach zabudowy.

 

Co jeszcze warto wiedzieć przed budową domu?

Przed budową domu, warto pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności związanych z zakupem działki oraz uzyskaniem pozwoleń. Trzeba też załatwić profesjonalną ekipę budowlaną, finansowanie przedsięwzięcia, a także kierownika budowy, który będzie nadzorować wszelkie wykonywane prace. Ciekawostką jest fakt, że źle przygotowany kosztorys budowy, może wiązać się z rozbieżnościami w końcowych kosztach o nawet 20%! Z tego względu, warto wykonać z jak największą starannością wszelkie projekty budowlane wraz z kosztorysem, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności związanych ze zwiększającymi się niespodziewanie kosztami budowy.

Trzeba wiedzieć, że odpowiednio zaplanowane prace budowlane krok po kroku to gwarancja sukcesu i mniejszego stresu podczas całego przedsięwzięcia. Piękny dom to marzenie wielu osób, jednakże podjęcie decyzji o jego budowie może generować spore koszty i przysporzyć dużą dawkę stresu.

Budowa domu to niezwykle skomplikowany i najczęściej długotrwały proces, podczas którego należy przygotować się na spory stres związany z załatwianiem formalności. Marzenie, jakim jest własny dom, generuje ze sobą spore koszty wybudowania, na które składają się załatwienia w urzędach, pozwolenia budowlane, koszty surowców oraz koszty ekipy budowlanej.

 

Warto w prawidłowy sposób podejść do tematu rozpoczęcia całego procesu budowy domu. Pierwszym ważnym elementem jest szczegółowe zaplanowanie wszystkich działań związanych z przedsięwzięciem, wykonanie kosztorysu, a także planu przebiegu plac budowlanych. Jest to gwarancja sukcesu podczas stawiania własnego domu, który spełni wszystkie oczekiwania.

 

 

Budowa domu – jak długo trwa budowa domu?

Pomimo tego, że własny dom, to marzenie wielu osób w dzisiejszych czasach, to tylko nielicznym udaje się je zrealizować. Wynika to z tego względu, że jest to inwestycja na szeroką skalę, która pociąga ze sobą odpowiedzialność za wykonanie projektu oraz jego budowę zgodnie ze sztuką budowlaną.

 

Budowa domu związana jest ze sporymi kosztami, które inwestor musi być przygotowany ponieść. Wstępny kosztorys należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ zazwyczaj koszty są o wiele większe.

 

Trzeba pamiętać, że dom można zbudować własnym systemem gospodarczym lub zlecić całość wykonywanych prac doświadczonej i wykwalifikowanej ekipie budowlanej.

 

Budowa domu w przypadku samodzielnie wykonywanych prac w miarę swoich możliwości może trwać nawet kilka lat! Jest to zależne głównie od poświęconego czasu, nakładów finansowych oraz sprzyjających warunków atmosferycznych. W przypadku wyboru profesjonalnej ekipy budowlanej, która wykonuje sprawnie wszystkie działania określone w projekcie i planach, można liczyć na postawienie domu nawet w ciągu kilku miesięcy. Cały proces jest także nieco zależny od zewnętrznych czynników, takich jak np. przyłączenie budynku do sieci energetycznej i wodociągowej. Jak widać na czas trwania budowy domu, wpływa wiele czynników, które nakładając się na siebie, mogą wydłużać czas wykonywania prac budowlanych.

 

 

Wyróżnia się kilka etapów budowy domu, które zamykają się w kilku ramach czasowych, a mianowicie:

 1. Etap zerowy, który dotyczy prac ziemnych, stawiania fundamentów oraz piwnic. Może on trwać od 2 tygodni do nawet miesiąca w zależności od warunków pogodowych.
 2. Kolejny etap dotyczy stanu surowego otwartego, a więc wykonania ścian, stropów, schodów oraz więźby dachowej. Czas przeznaczony na te prace to około od 2 tygodni do 4 miesięcy.
 3. Stan surowy zamknięty to kolejny etap prac, które pozwalają na wstawienie stolarki okienno-drzwiowej, pokrycia dachu oraz ustanowienie ścian działowych. Wiąże się to z maksymalnym czasem prac do 5 tygodni.
 4. Ostatnim procesem są prace wykończeniowe, które mogą trwać w zależności od funduszy i mocy przerobowych ekipy wykończeniowej od 7 do nawet 12  tygodni.

Zakup działki budowlanej – jak sfinansować zakup działki budowlanej?

Warto wiedzieć, że zakup działki budowlanej to podstawowa sprawa, którą należy załatwić przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z budową domu. Jak kupić działkę budowlaną, aby nie natknąć się na problemy? Otóż trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz możliwościach dotyczących finansowania zakupu. W przypadku zakupu działki budowlanej formalności, które należy dopełnić, są kluczowe, ponieważ mogą wpływać na pozytywną decyzję dotyczącą kredytowania jej zakupu lub późniejszej budowy domu.

 

 • Finansowanie zakupu działki jest możliwe na kilka sposobów.
 • Można dokonać zakupu ze środków własnych, czyli odłożonych pieniędzy w formie gotówki. Banki często traktują tego typu zakup jako późniejszy wkład własny w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego na budowę domu.
 • Wiele osób nie ma jednak możliwości zakupu działki budowlanej za gotówkę, a więc jest zobowiązane do zaciągnięcia pożyczki na sfinalizowanie transakcji. Najlepszą formą finansowania zakupu sięgającego do kilkudziesięciu tysięcy jest kredyt gotówkowy na określony cel. Tego typu rozwiązanie ma jednak pewne wady, ponieważ wyklucza inwestorów z późniejszego zaciągnięcia hipoteki na budowę domu, chyba że wszelkie zobowiązania zostaną wcześniej spłacone.
 • Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym sposobem finansowania zakupu działek budowlanych. Kredyt hipoteczny daje możliwość uzyskania dłuższego okresu kredytowania i niższej stawki procentowej niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Poza wyżej wymienionymi zaletami, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup działki ma jeszcze jeden poważny plus. Banki oferują duże możliwości dopasowania wysokości rat, okresu spłaty i rodzaju rat, co umożliwia wygodne wpisanie kredytu do budżetu domowego. Kredyt udzielany jest również na konkurencyjnych warunkach. Negocjacje z bankiem dają możliwość uzyskania atrakcyjnych warunków finansowych, które pozwolą na sfinansowanie zakupu działki w najbardziej opłacalny dla inwestora sposób.

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie: jaką działkę powinniśmy kupić?

Działki rekreacyjne i działki budowlane są idealnymi opcjami dla osób, które chcą zbudować dom jednorodzinny. Różnica między nimi polega na tym, że działki rekreacyjne wymagają zachowania unikalnych cech tego obszaru, czyli ustalenia planów dotyczących ochrony przyrody, terenów leśnych i przyrodniczych oraz atrakcji turystycznych. Z tego względu realna powierzchnia zabudowy może być mniejsza.

Z kolei na działkach budowlanych można stawiać budynki mieszkalne i podlegają one lokalnym przepisom dotyczącym zagospodarowania przestrzennego. Działka rolna z kolei jest typem nieruchomości w całości przeznaczonej do celów rolniczych lub leśnych i nie nadaje się do budowania domu jednorodzinnego.

 

Od czego zacząć budowę domu? Krok po kroku

Na temat tego, od czego zacząć budowę domu, można rozpisywać się na wiele stron. Warto jednak znać podstawowe elementy, o których należy pamiętać, decydując się na budowę własnego domu. Budowa domu krok po kroku to mozolny proces, który jest nie tylko kosztowny, ale i wysoce stresujący dla inwestora.

 

Aby prawidłowo i bezpiecznie rozpocząć budowę domu, należy zadbać o załatwienie wszelkich formalności z tym związanych. Przede wszystkim potrzebne będzie miejsce na wymarzony dom, a więc zakup działki. Decydując się na finansowanie inwestycji przez instytucje bankowe, trzeba zadbać o dokonanie prawidłowych wpisów w księgach wieczystych oraz wykonania aktów własności. W przypadku budowy domu kolejność prac ma szczególne znaczenie. Cały proces budowy zamyka się w kilku etapach, gdzie każdy z nich może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Z tego względu zaplanowanie wszelkich działań będzie mieć kluczowe znaczenie.

Plan budowlany uwzględnia praktycznie wszystkie działania, które powinny być wykonywane kolejno po sobie i nigdy w zamiennej kolejności.

 

Nawet w przypadku samodzielnej budowy domu, trzeba pamiętać o wyznaczeniu kierownika budowy, który jest odpowiedzialny za wszelkie prace budowlane, a także ewentualne późniejsze nieprawidłowości. Decydując się na budowę wymarzonego domu, trzeba zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa, który gwarantuje jedynie profesjonalna ekipa budowlana oraz najwyższej jakości materiały.

 

Formalności przed budową domu – jakich formalności należy dopełnić przed budową domu?

Praktycznie w żaden sposób nie da się ominąć procesu załatwiania formalności przed budową domu. Wynika to z przepisów prawa oraz chęci zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Na przejście przez cały proces rejestracji budowy, uzyskania pozwoleń oraz licznej dokumentacji budowlanej, trzeba uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i samozaparcia. Jakie formalności przed budową domu należy załatwić samodzielnie?

 

Pierwszym etapem jest oczywiście znalezienie i kupno działki, na której ma powstać obiekt. Kolejnym ważnym aspektem jest planowanie prac oraz wybór docelowego projektu domu. Formalności przed budową domu krok po kroku to między innymi:

 

 • Uzyskanie wypisów oraz wyrysów z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;
 • Oświadczenia o możliwości dokonania przyłączy budynku do publicznej sieci energetycznej i wodociągowej;
 • Decyzję o wyłączeniu gruntu budowlanego z produkcji rolnej;
 • Zezwolenia na ulokowanie zjazdu z drogi publicznej;
 • Pozwolenia na budowę, które wydawane są przez urząd miasta;
 • Prowadzenie dziennika budowy;
 • Zawiadomienie o rozpoczęciu prac budowlanych, a także posiadanie oświadczenia kierownika budowy;
 • Projekt budowlany zawierający szczegółowy opis konstrukcji.

 

Jak widać na powyższych przykładach, do budowy domu wymagane jest załatwienie dużej ilości formalności w instytucjach państwowych i nie tylko. Decyzję o warunkach zabudowy i ewentualnego zagospodarowania terenu można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy. Warunki wykonania przyłączy oraz informację na temat ewentualnych terminów ich wykonania są dostępne w zakładach energetyki, elektryki oraz wodociągów. Mapa, która jest wykorzystywana do celów projektowych wykonywana, jest przez wykwalifikowanego geodetę.

Pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy chcesz wybudować nowy dom, garaż, basen lub inny obiekt budowlany. Aby zacząć proces uzyskiwania pozwolenia na budowę, musisz najpierw przygotować dokumentację budowlaną i złożyć ją w odpowiednim urzędzie. Wszystkie informacje i dokumenty muszą być kompletne i obejmować wszelkie potrzebne szczegóły, aby twój projekt mógł zostać przeanalizowany. Może być również wymagane wykonanie innych badań, np. geodezyjnych lub hydrologicznych. Na podstawie tej analizy urzędnicy podejmują decyzje dotyczące wydania lub niewydania pozwolenia na budowę.Czekanie na pozwolenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Nie można także pominąć żadnych formalności związanych z budową domu, ponieważ są one gwarancją dobrze zbudowanej inwestycji. Warto pamiętać, że formalności przed budową domu należy dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ziemnych na kupionej działce. Po skompletowaniu całej potrzebnej dokumentacji trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, na który oczekuje się do 65 dni od daty jego złożenia. Wydana decyzja staje się prawomocna po 14 dniach od daty jej wydania, a ważność wygasa po okresie 3 lat. Konieczne jest także powiadomienie Starostwa Powiatowego o rozpoczęciu prac budowlanych. Powinno się jednak wysyłać je z odpowiednim wyprzedzeniem tak, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

 

Zgłoszenie robót budowlanych powinno skupiać się na ocenie potencjalnego oddziaływania zamierzonego działania na okolicę. Po pomyślnym rozpatrzeniu możemy zabrać się za budowanie domu.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Kiedy decydujemy się na kupno działki budowlanej do budowy domu jednorodzinnego, musimy wziąć pod uwagę warunki zabudowy oraz lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Te dokumenty będą miały różny wygląd w zależności od tego, jaka jest lokalizacja działki.

Plan zagospodarowania przestrzennego określa, czym dana działka może być zagospodarowana, np. czy jest to działka rekreacyjna, czy też działka budowlana. Sprawdzenie tych dwóch aspektów pozwoli nam zdecydować, czy dana działka jest odpowiednia do budowy domu jednorodzinnego, bez potrzeby ubiegania się o dodatkowe pozwolenia.

Warunki zabudowy są z kolei wymagane, gdy decydujemy się na budowę domu jednorodzinnego na terenie, który nie jest objęty planem zagospodarowania. Są one określane przez lokalne władze i narzucają ograniczenia na użytkowanie danego terenu. W tym dokumencie zawarte są informacje na temat materiałów budowlanych, wymiarów konstrukcji, usytuowania obiektu względem innych budynków i dróg oraz innych warunków dotyczących projektowanej budowli. Warunki zabudowy mogą obejmować również regulacje dotyczące estetyki i charakteru architektonicznego obiektu, w tym dopuszczalnego koloru elewacji czy materiału użytego do dachu.

 

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest powierzchnia użytkowa. Musimy upewnić się, że dana działka ma odpowiednie rozmiary i pozwoli na budowę domu o określonej wielkości. Dobrze jest również poznać wszystkie przepisy, które dotyczą okolicy, w której znajduje się działka budowlana. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć potencjalnych problemów i osiągniemy lepsze rezultaty. Podsumowując, jeśli zależy nam na wyborze odpowiedniej działki do budowy domu jednorodzinnego, musimy zwrócić szczególną uwagę na warunki zabudowy i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz na powierzchnię użytkową działki.

 

Ile wyniesie koszt budowy domu w 2023 roku?

Obecnie kosztorys budowy domu powinien obejmować wszystkie prace, które będą realizowane na każdym etapie, a także koszty związane z załatwianiem formalności. Według ekspertów koszty budowy domu w roku 2023 mogą sięgać kwot rzędu 6-8 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Są to jednak kwoty za wykonanie bryły budynku, który następnie trzeba urządzić i wykończyć. Oczywiście można zbudować dom nieco taniej, jednakże korzystanie ze słabej jakości materiałów nie przyniesie dobrych efektów końcowych. Pamiętajmy też, że pewien koszt może być niemożliwy do zmniejszenia ze względu na wytyczne zawarte w warunkach zabudowy.

 

Co jeszcze warto wiedzieć przed budową domu?

Przed budową domu, warto pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności związanych z zakupem działki oraz uzyskaniem pozwoleń. Trzeba też załatwić profesjonalną ekipę budowlaną, finansowanie przedsięwzięcia, a także kierownika budowy, który będzie nadzorować wszelkie wykonywane prace. Ciekawostką jest fakt, że źle przygotowany kosztorys budowy, może wiązać się z rozbieżnościami w końcowych kosztach o nawet 20%! Z tego względu, warto wykonać z jak największą starannością wszelkie projekty budowlane wraz z kosztorysem, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności związanych ze zwiększającymi się niespodziewanie kosztami budowy.

Trzeba wiedzieć, że odpowiednio zaplanowane prace budowlane krok po kroku to gwarancja sukcesu i mniejszego stresu podczas całego przedsięwzięcia. Piękny dom to marzenie wielu osób, jednakże podjęcie decyzji o jego budowie może generować spore koszty i przysporzyć dużą dawkę stresu.

Budowa domu to niezwykle skomplikowany i najczęściej długotrwały proces, podczas którego należy przygotować się na spory stres związany z załatwianiem formalności. Marzenie, jakim jest własny dom, generuje ze sobą spore koszty wybudowania, na które składają się załatwienia w urzędach, pozwolenia budowlane, koszty surowców oraz koszty ekipy budowlanej.

 

Warto w prawidłowy sposób podejść do tematu rozpoczęcia całego procesu budowy domu. Pierwszym ważnym elementem jest szczegółowe zaplanowanie wszystkich działań związanych z przedsięwzięciem, wykonanie kosztorysu, a także planu przebiegu plac budowlanych. Jest to gwarancja sukcesu podczas stawiania własnego domu, który spełni wszystkie oczekiwania.

 

 

Budowa domu – jak długo trwa budowa domu?

Pomimo tego, że własny dom, to marzenie wielu osób w dzisiejszych czasach, to tylko nielicznym udaje się je zrealizować. Wynika to z tego względu, że jest to inwestycja na szeroką skalę, która pociąga ze sobą odpowiedzialność za wykonanie projektu oraz jego budowę zgodnie ze sztuką budowlaną.

 

Budowa domu związana jest ze sporymi kosztami, które inwestor musi być przygotowany ponieść. Wstępny kosztorys należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ zazwyczaj koszty są o wiele większe.

 

Trzeba pamiętać, że dom można zbudować własnym systemem gospodarczym lub zlecić całość wykonywanych prac doświadczonej i wykwalifikowanej ekipie budowlanej.

 

Budowa domu w przypadku samodzielnie wykonywanych prac w miarę swoich możliwości może trwać nawet kilka lat! Jest to zależne głównie od poświęconego czasu, nakładów finansowych oraz sprzyjających warunków atmosferycznych. W przypadku wyboru profesjonalnej ekipy budowlanej, która wykonuje sprawnie wszystkie działania określone w projekcie i planach, można liczyć na postawienie domu nawet w ciągu kilku miesięcy. Cały proces jest także nieco zależny od zewnętrznych czynników, takich jak np. przyłączenie budynku do sieci energetycznej i wodociągowej. Jak widać na czas trwania budowy domu, wpływa wiele czynników, które nakładając się na siebie, mogą wydłużać czas wykonywania prac budowlanych.

 

 

Wyróżnia się kilka etapów budowy domu, które zamykają się w kilku ramach czasowych, a mianowicie:

 1. Etap zerowy, który dotyczy prac ziemnych, stawiania fundamentów oraz piwnic. Może on trwać od 2 tygodni do nawet miesiąca w zależności od warunków pogodowych.
 2. Kolejny etap dotyczy stanu surowego otwartego, a więc wykonania ścian, stropów, schodów oraz więźby dachowej. Czas przeznaczony na te prace to około od 2 tygodni do 4 miesięcy.
 3. Stan surowy zamknięty to kolejny etap prac, które pozwalają na wstawienie stolarki okienno-drzwiowej, pokrycia dachu oraz ustanowienie ścian działowych. Wiąże się to z maksymalnym czasem prac do 5 tygodni.
 4. Ostatnim procesem są prace wykończeniowe, które mogą trwać w zależności od funduszy i mocy przerobowych ekipy wykończeniowej od 7 do nawet 12  tygodni.

Zakup działki budowlanej – jak sfinansować zakup działki budowlanej?

Warto wiedzieć, że zakup działki budowlanej to podstawowa sprawa, którą należy załatwić przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z budową domu. Jak kupić działkę budowlaną, aby nie natknąć się na problemy? Otóż trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz możliwościach dotyczących finansowania zakupu. W przypadku zakupu działki budowlanej formalności, które należy dopełnić, są kluczowe, ponieważ mogą wpływać na pozytywną decyzję dotyczącą kredytowania jej zakupu lub późniejszej budowy domu.

 

 • Finansowanie zakupu działki jest możliwe na kilka sposobów.
 • Można dokonać zakupu ze środków własnych, czyli odłożonych pieniędzy w formie gotówki. Banki często traktują tego typu zakup jako późniejszy wkład własny w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego na budowę domu.
 • Wiele osób nie ma jednak możliwości zakupu działki budowlanej za gotówkę, a więc jest zobowiązane do zaciągnięcia pożyczki na sfinalizowanie transakcji. Najlepszą formą finansowania zakupu sięgającego do kilkudziesięciu tysięcy jest kredyt gotówkowy na określony cel. Tego typu rozwiązanie ma jednak pewne wady, ponieważ wyklucza inwestorów z późniejszego zaciągnięcia hipoteki na budowę domu, chyba że wszelkie zobowiązania zostaną wcześniej spłacone.
 • Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym sposobem finansowania zakupu działek budowlanych. Kredyt hipoteczny daje możliwość uzyskania dłuższego okresu kredytowania i niższej stawki procentowej niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Poza wyżej wymienionymi zaletami, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup działki ma jeszcze jeden poważny plus. Banki oferują duże możliwości dopasowania wysokości rat, okresu spłaty i rodzaju rat, co umożliwia wygodne wpisanie kredytu do budżetu domowego. Kredyt udzielany jest również na konkurencyjnych warunkach. Negocjacje z bankiem dają możliwość uzyskania atrakcyjnych warunków finansowych, które pozwolą na sfinansowanie zakupu działki w najbardziej opłacalny dla inwestora sposób.

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie: jaką działkę powinniśmy kupić?

Działki rekreacyjne i działki budowlane są idealnymi opcjami dla osób, które chcą zbudować dom jednorodzinny. Różnica między nimi polega na tym, że działki rekreacyjne wymagają zachowania unikalnych cech tego obszaru, czyli ustalenia planów dotyczących ochrony przyrody, terenów leśnych i przyrodniczych oraz atrakcji turystycznych. Z tego względu realna powierzchnia zabudowy może być mniejsza.

Z kolei na działkach budowlanych można stawiać budynki mieszkalne i podlegają one lokalnym przepisom dotyczącym zagospodarowania przestrzennego. Działka rolna z kolei jest typem nieruchomości w całości przeznaczonej do celów rolniczych lub leśnych i nie nadaje się do budowania domu jednorodzinnego.

 

Od czego zacząć budowę domu? Krok po kroku

Na temat tego, od czego zacząć budowę domu, można rozpisywać się na wiele stron. Warto jednak znać podstawowe elementy, o których należy pamiętać, decydując się na budowę własnego domu. Budowa domu krok po kroku to mozolny proces, który jest nie tylko kosztowny, ale i wysoce stresujący dla inwestora.

 

Aby prawidłowo i bezpiecznie rozpocząć budowę domu, należy zadbać o załatwienie wszelkich formalności z tym związanych. Przede wszystkim potrzebne będzie miejsce na wymarzony dom, a więc zakup działki. Decydując się na finansowanie inwestycji przez instytucje bankowe, trzeba zadbać o dokonanie prawidłowych wpisów w księgach wieczystych oraz wykonania aktów własności. W przypadku budowy domu kolejność prac ma szczególne znaczenie. Cały proces budowy zamyka się w kilku etapach, gdzie każdy z nich może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Z tego względu zaplanowanie wszelkich działań będzie mieć kluczowe znaczenie.

Plan budowlany uwzględnia praktycznie wszystkie działania, które powinny być wykonywane kolejno po sobie i nigdy w zamiennej kolejności.

 

Nawet w przypadku samodzielnej budowy domu, trzeba pamiętać o wyznaczeniu kierownika budowy, który jest odpowiedzialny za wszelkie prace budowlane, a także ewentualne późniejsze nieprawidłowości. Decydując się na budowę wymarzonego domu, trzeba zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa, który gwarantuje jedynie profesjonalna ekipa budowlana oraz najwyższej jakości materiały.

 

Formalności przed budową domu – jakich formalności należy dopełnić przed budową domu?

Praktycznie w żaden sposób nie da się ominąć procesu załatwiania formalności przed budową domu. Wynika to z przepisów prawa oraz chęci zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Na przejście przez cały proces rejestracji budowy, uzyskania pozwoleń oraz licznej dokumentacji budowlanej, trzeba uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i samozaparcia. Jakie formalności przed budową domu należy załatwić samodzielnie?

 

Pierwszym etapem jest oczywiście znalezienie i kupno działki, na której ma powstać obiekt. Kolejnym ważnym aspektem jest planowanie prac oraz wybór docelowego projektu domu. Formalności przed budową domu krok po kroku to między innymi:

 

 • Uzyskanie wypisów oraz wyrysów z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;
 • Oświadczenia o możliwości dokonania przyłączy budynku do publicznej sieci energetycznej i wodociągowej;
 • Decyzję o wyłączeniu gruntu budowlanego z produkcji rolnej;
 • Zezwolenia na ulokowanie zjazdu z drogi publicznej;
 • Pozwolenia na budowę, które wydawane są przez urząd miasta;
 • Prowadzenie dziennika budowy;
 • Zawiadomienie o rozpoczęciu prac budowlanych, a także posiadanie oświadczenia kierownika budowy;
 • Projekt budowlany zawierający szczegółowy opis konstrukcji.

 

Jak widać na powyższych przykładach, do budowy domu wymagane jest załatwienie dużej ilości formalności w instytucjach państwowych i nie tylko. Decyzję o warunkach zabudowy i ewentualnego zagospodarowania terenu można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy. Warunki wykonania przyłączy oraz informację na temat ewentualnych terminów ich wykonania są dostępne w zakładach energetyki, elektryki oraz wodociągów. Mapa, która jest wykorzystywana do celów projektowych wykonywana, jest przez wykwalifikowanego geodetę.

Pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy chcesz wybudować nowy dom, garaż, basen lub inny obiekt budowlany. Aby zacząć proces uzyskiwania pozwolenia na budowę, musisz najpierw przygotować dokumentację budowlaną i złożyć ją w odpowiednim urzędzie. Wszystkie informacje i dokumenty muszą być kompletne i obejmować wszelkie potrzebne szczegóły, aby twój projekt mógł zostać przeanalizowany. Może być również wymagane wykonanie innych badań, np. geodezyjnych lub hydrologicznych. Na podstawie tej analizy urzędnicy podejmują decyzje dotyczące wydania lub niewydania pozwolenia na budowę.Czekanie na pozwolenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Nie można także pominąć żadnych formalności związanych z budową domu, ponieważ są one gwarancją dobrze zbudowanej inwestycji. Warto pamiętać, że formalności przed budową domu należy dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ziemnych na kupionej działce. Po skompletowaniu całej potrzebnej dokumentacji trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, na który oczekuje się do 65 dni od daty jego złożenia. Wydana decyzja staje się prawomocna po 14 dniach od daty jej wydania, a ważność wygasa po okresie 3 lat. Konieczne jest także powiadomienie Starostwa Powiatowego o rozpoczęciu prac budowlanych. Powinno się jednak wysyłać je z odpowiednim wyprzedzeniem tak, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

 

Zgłoszenie robót budowlanych powinno skupiać się na ocenie potencjalnego oddziaływania zamierzonego działania na okolicę. Po pomyślnym rozpatrzeniu możemy zabrać się za budowanie domu.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Kiedy decydujemy się na kupno działki budowlanej do budowy domu jednorodzinnego, musimy wziąć pod uwagę warunki zabudowy oraz lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Te dokumenty będą miały różny wygląd w zależności od tego, jaka jest lokalizacja działki.

Plan zagospodarowania przestrzennego określa, czym dana działka może być zagospodarowana, np. czy jest to działka rekreacyjna, czy też działka budowlana. Sprawdzenie tych dwóch aspektów pozwoli nam zdecydować, czy dana działka jest odpowiednia do budowy domu jednorodzinnego, bez potrzeby ubiegania się o dodatkowe pozwolenia.

Warunki zabudowy są z kolei wymagane, gdy decydujemy się na budowę domu jednorodzinnego na terenie, który nie jest objęty planem zagospodarowania. Są one określane przez lokalne władze i narzucają ograniczenia na użytkowanie danego terenu. W tym dokumencie zawarte są informacje na temat materiałów budowlanych, wymiarów konstrukcji, usytuowania obiektu względem innych budynków i dróg oraz innych warunków dotyczących projektowanej budowli. Warunki zabudowy mogą obejmować również regulacje dotyczące estetyki i charakteru architektonicznego obiektu, w tym dopuszczalnego koloru elewacji czy materiału użytego do dachu.

 

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest powierzchnia użytkowa. Musimy upewnić się, że dana działka ma odpowiednie rozmiary i pozwoli na budowę domu o określonej wielkości. Dobrze jest również poznać wszystkie przepisy, które dotyczą okolicy, w której znajduje się działka budowlana. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć potencjalnych problemów i osiągniemy lepsze rezultaty. Podsumowując, jeśli zależy nam na wyborze odpowiedniej działki do budowy domu jednorodzinnego, musimy zwrócić szczególną uwagę na warunki zabudowy i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz na powierzchnię użytkową działki.

 

Ile wyniesie koszt budowy domu w 2023 roku?

Obecnie kosztorys budowy domu powinien obejmować wszystkie prace, które będą realizowane na każdym etapie, a także koszty związane z załatwianiem formalności. Według ekspertów koszty budowy domu w roku 2023 mogą sięgać kwot rzędu 6-8 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Są to jednak kwoty za wykonanie bryły budynku, który następnie trzeba urządzić i wykończyć. Oczywiście można zbudować dom nieco taniej, jednakże korzystanie ze słabej jakości materiałów nie przyniesie dobrych efektów końcowych. Pamiętajmy też, że pewien koszt może być niemożliwy do zmniejszenia ze względu na wytyczne zawarte w warunkach zabudowy.

 

Co jeszcze warto wiedzieć przed budową domu?

Przed budową domu, warto pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności związanych z zakupem działki oraz uzyskaniem pozwoleń. Trzeba też załatwić profesjonalną ekipę budowlaną, finansowanie przedsięwzięcia, a także kierownika budowy, który będzie nadzorować wszelkie wykonywane prace. Ciekawostką jest fakt, że źle przygotowany kosztorys budowy, może wiązać się z rozbieżnościami w końcowych kosztach o nawet 20%! Z tego względu, warto wykonać z jak największą starannością wszelkie projekty budowlane wraz z kosztorysem, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności związanych ze zwiększającymi się niespodziewanie kosztami budowy.

Trzeba wiedzieć, że odpowiednio zaplanowane prace budowlane krok po kroku to gwarancja sukcesu i mniejszego stresu podczas całego przedsięwzięcia. Piękny dom to marzenie wielu osób, jednakże podjęcie decyzji o jego budowie może generować spore koszty i przysporzyć dużą dawkę stresu.

Budowa domu to niezwykle skomplikowany i najczęściej długotrwały proces, podczas którego należy przygotować się na spory stres związany z załatwianiem formalności. Marzenie, jakim jest własny dom, generuje ze sobą spore koszty wybudowania, na które składają się załatwienia w urzędach, pozwolenia budowlane, koszty surowców oraz koszty ekipy budowlanej.

 

Warto w prawidłowy sposób podejść do tematu rozpoczęcia całego procesu budowy domu. Pierwszym ważnym elementem jest szczegółowe zaplanowanie wszystkich działań związanych z przedsięwzięciem, wykonanie kosztorysu, a także planu przebiegu plac budowlanych. Jest to gwarancja sukcesu podczas stawiania własnego domu, który spełni wszystkie oczekiwania.

 

 

Budowa domu – jak długo trwa budowa domu?

Pomimo tego, że własny dom, to marzenie wielu osób w dzisiejszych czasach, to tylko nielicznym udaje się je zrealizować. Wynika to z tego względu, że jest to inwestycja na szeroką skalę, która pociąga ze sobą odpowiedzialność za wykonanie projektu oraz jego budowę zgodnie ze sztuką budowlaną.

 

Budowa domu związana jest ze sporymi kosztami, które inwestor musi być przygotowany ponieść. Wstępny kosztorys należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ zazwyczaj koszty są o wiele większe.

 

Trzeba pamiętać, że dom można zbudować własnym systemem gospodarczym lub zlecić całość wykonywanych prac doświadczonej i wykwalifikowanej ekipie budowlanej.

 

Budowa domu w przypadku samodzielnie wykonywanych prac w miarę swoich możliwości może trwać nawet kilka lat! Jest to zależne głównie od poświęconego czasu, nakładów finansowych oraz sprzyjających warunków atmosferycznych. W przypadku wyboru profesjonalnej ekipy budowlanej, która wykonuje sprawnie wszystkie działania określone w projekcie i planach, można liczyć na postawienie domu nawet w ciągu kilku miesięcy. Cały proces jest także nieco zależny od zewnętrznych czynników, takich jak np. przyłączenie budynku do sieci energetycznej i wodociągowej. Jak widać na czas trwania budowy domu, wpływa wiele czynników, które nakładając się na siebie, mogą wydłużać czas wykonywania prac budowlanych.

 

 

Wyróżnia się kilka etapów budowy domu, które zamykają się w kilku ramach czasowych, a mianowicie:

 1. Etap zerowy, który dotyczy prac ziemnych, stawiania fundamentów oraz piwnic. Może on trwać od 2 tygodni do nawet miesiąca w zależności od warunków pogodowych.
 2. Kolejny etap dotyczy stanu surowego otwartego, a więc wykonania ścian, stropów, schodów oraz więźby dachowej. Czas przeznaczony na te prace to około od 2 tygodni do 4 miesięcy.
 3. Stan surowy zamknięty to kolejny etap prac, które pozwalają na wstawienie stolarki okienno-drzwiowej, pokrycia dachu oraz ustanowienie ścian działowych. Wiąże się to z maksymalnym czasem prac do 5 tygodni.
 4. Ostatnim procesem są prace wykończeniowe, które mogą trwać w zależności od funduszy i mocy przerobowych ekipy wykończeniowej od 7 do nawet 12  tygodni.

Zakup działki budowlanej – jak sfinansować zakup działki budowlanej?

Warto wiedzieć, że zakup działki budowlanej to podstawowa sprawa, którą należy załatwić przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z budową domu. Jak kupić działkę budowlaną, aby nie natknąć się na problemy? Otóż trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz możliwościach dotyczących finansowania zakupu. W przypadku zakupu działki budowlanej formalności, które należy dopełnić, są kluczowe, ponieważ mogą wpływać na pozytywną decyzję dotyczącą kredytowania jej zakupu lub późniejszej budowy domu.

 

 • Finansowanie zakupu działki jest możliwe na kilka sposobów.
 • Można dokonać zakupu ze środków własnych, czyli odłożonych pieniędzy w formie gotówki. Banki często traktują tego typu zakup jako późniejszy wkład własny w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego na budowę domu.
 • Wiele osób nie ma jednak możliwości zakupu działki budowlanej za gotówkę, a więc jest zobowiązane do zaciągnięcia pożyczki na sfinalizowanie transakcji. Najlepszą formą finansowania zakupu sięgającego do kilkudziesięciu tysięcy jest kredyt gotówkowy na określony cel. Tego typu rozwiązanie ma jednak pewne wady, ponieważ wyklucza inwestorów z późniejszego zaciągnięcia hipoteki na budowę domu, chyba że wszelkie zobowiązania zostaną wcześniej spłacone.
 • Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym sposobem finansowania zakupu działek budowlanych. Kredyt hipoteczny daje możliwość uzyskania dłuższego okresu kredytowania i niższej stawki procentowej niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Poza wyżej wymienionymi zaletami, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup działki ma jeszcze jeden poważny plus. Banki oferują duże możliwości dopasowania wysokości rat, okresu spłaty i rodzaju rat, co umożliwia wygodne wpisanie kredytu do budżetu domowego. Kredyt udzielany jest również na konkurencyjnych warunkach. Negocjacje z bankiem dają możliwość uzyskania atrakcyjnych warunków finansowych, które pozwolą na sfinansowanie zakupu działki w najbardziej opłacalny dla inwestora sposób.

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie: jaką działkę powinniśmy kupić?

Działki rekreacyjne i działki budowlane są idealnymi opcjami dla osób, które chcą zbudować dom jednorodzinny. Różnica między nimi polega na tym, że działki rekreacyjne wymagają zachowania unikalnych cech tego obszaru, czyli ustalenia planów dotyczących ochrony przyrody, terenów leśnych i przyrodniczych oraz atrakcji turystycznych. Z tego względu realna powierzchnia zabudowy może być mniejsza.

Z kolei na działkach budowlanych można stawiać budynki mieszkalne i podlegają one lokalnym przepisom dotyczącym zagospodarowania przestrzennego. Działka rolna z kolei jest typem nieruchomości w całości przeznaczonej do celów rolniczych lub leśnych i nie nadaje się do budowania domu jednorodzinnego.

 

Od czego zacząć budowę domu? Krok po kroku

Na temat tego, od czego zacząć budowę domu, można rozpisywać się na wiele stron. Warto jednak znać podstawowe elementy, o których należy pamiętać, decydując się na budowę własnego domu. Budowa domu krok po kroku to mozolny proces, który jest nie tylko kosztowny, ale i wysoce stresujący dla inwestora.

 

Aby prawidłowo i bezpiecznie rozpocząć budowę domu, należy zadbać o załatwienie wszelkich formalności z tym związanych. Przede wszystkim potrzebne będzie miejsce na wymarzony dom, a więc zakup działki. Decydując się na finansowanie inwestycji przez instytucje bankowe, trzeba zadbać o dokonanie prawidłowych wpisów w księgach wieczystych oraz wykonania aktów własności. W przypadku budowy domu kolejność prac ma szczególne znaczenie. Cały proces budowy zamyka się w kilku etapach, gdzie każdy z nich może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Z tego względu zaplanowanie wszelkich działań będzie mieć kluczowe znaczenie.

Plan budowlany uwzględnia praktycznie wszystkie działania, które powinny być wykonywane kolejno po sobie i nigdy w zamiennej kolejności.

 

Nawet w przypadku samodzielnej budowy domu, trzeba pamiętać o wyznaczeniu kierownika budowy, który jest odpowiedzialny za wszelkie prace budowlane, a także ewentualne późniejsze nieprawidłowości. Decydując się na budowę wymarzonego domu, trzeba zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa, który gwarantuje jedynie profesjonalna ekipa budowlana oraz najwyższej jakości materiały.

 

Formalności przed budową domu – jakich formalności należy dopełnić przed budową domu?

Praktycznie w żaden sposób nie da się ominąć procesu załatwiania formalności przed budową domu. Wynika to z przepisów prawa oraz chęci zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Na przejście przez cały proces rejestracji budowy, uzyskania pozwoleń oraz licznej dokumentacji budowlanej, trzeba uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i samozaparcia. Jakie formalności przed budową domu należy załatwić samodzielnie?

 

Pierwszym etapem jest oczywiście znalezienie i kupno działki, na której ma powstać obiekt. Kolejnym ważnym aspektem jest planowanie prac oraz wybór docelowego projektu domu. Formalności przed budową domu krok po kroku to między innymi:

 

 • Uzyskanie wypisów oraz wyrysów z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;
 • Oświadczenia o możliwości dokonania przyłączy budynku do publicznej sieci energetycznej i wodociągowej;
 • Decyzję o wyłączeniu gruntu budowlanego z produkcji rolnej;
 • Zezwolenia na ulokowanie zjazdu z drogi publicznej;
 • Pozwolenia na budowę, które wydawane są przez urząd miasta;
 • Prowadzenie dziennika budowy;
 • Zawiadomienie o rozpoczęciu prac budowlanych, a także posiadanie oświadczenia kierownika budowy;
 • Projekt budowlany zawierający szczegółowy opis konstrukcji.

 

Jak widać na powyższych przykładach, do budowy domu wymagane jest załatwienie dużej ilości formalności w instytucjach państwowych i nie tylko. Decyzję o warunkach zabudowy i ewentualnego zagospodarowania terenu można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy. Warunki wykonania przyłączy oraz informację na temat ewentualnych terminów ich wykonania są dostępne w zakładach energetyki, elektryki oraz wodociągów. Mapa, która jest wykorzystywana do celów projektowych wykonywana, jest przez wykwalifikowanego geodetę.

Pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy chcesz wybudować nowy dom, garaż, basen lub inny obiekt budowlany. Aby zacząć proces uzyskiwania pozwolenia na budowę, musisz najpierw przygotować dokumentację budowlaną i złożyć ją w odpowiednim urzędzie. Wszystkie informacje i dokumenty muszą być kompletne i obejmować wszelkie potrzebne szczegóły, aby twój projekt mógł zostać przeanalizowany. Może być również wymagane wykonanie innych badań, np. geodezyjnych lub hydrologicznych. Na podstawie tej analizy urzędnicy podejmują decyzje dotyczące wydania lub niewydania pozwolenia na budowę.Czekanie na pozwolenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Nie można także pominąć żadnych formalności związanych z budową domu, ponieważ są one gwarancją dobrze zbudowanej inwestycji. Warto pamiętać, że formalności przed budową domu należy dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ziemnych na kupionej działce. Po skompletowaniu całej potrzebnej dokumentacji trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, na który oczekuje się do 65 dni od daty jego złożenia. Wydana decyzja staje się prawomocna po 14 dniach od daty jej wydania, a ważność wygasa po okresie 3 lat. Konieczne jest także powiadomienie Starostwa Powiatowego o rozpoczęciu prac budowlanych. Powinno się jednak wysyłać je z odpowiednim wyprzedzeniem tak, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

 

Zgłoszenie robót budowlanych powinno skupiać się na ocenie potencjalnego oddziaływania zamierzonego działania na okolicę. Po pomyślnym rozpatrzeniu możemy zabrać się za budowanie domu.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Kiedy decydujemy się na kupno działki budowlanej do budowy domu jednorodzinnego, musimy wziąć pod uwagę warunki zabudowy oraz lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Te dokumenty będą miały różny wygląd w zależności od tego, jaka jest lokalizacja działki.

Plan zagospodarowania przestrzennego określa, czym dana działka może być zagospodarowana, np. czy jest to działka rekreacyjna, czy też działka budowlana. Sprawdzenie tych dwóch aspektów pozwoli nam zdecydować, czy dana działka jest odpowiednia do budowy domu jednorodzinnego, bez potrzeby ubiegania się o dodatkowe pozwolenia.

Warunki zabudowy są z kolei wymagane, gdy decydujemy się na budowę domu jednorodzinnego na terenie, który nie jest objęty planem zagospodarowania. Są one określane przez lokalne władze i narzucają ograniczenia na użytkowanie danego terenu. W tym dokumencie zawarte są informacje na temat materiałów budowlanych, wymiarów konstrukcji, usytuowania obiektu względem innych budynków i dróg oraz innych warunków dotyczących projektowanej budowli. Warunki zabudowy mogą obejmować również regulacje dotyczące estetyki i charakteru architektonicznego obiektu, w tym dopuszczalnego koloru elewacji czy materiału użytego do dachu.

 

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest powierzchnia użytkowa. Musimy upewnić się, że dana działka ma odpowiednie rozmiary i pozwoli na budowę domu o określonej wielkości. Dobrze jest również poznać wszystkie przepisy, które dotyczą okolicy, w której znajduje się działka budowlana. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć potencjalnych problemów i osiągniemy lepsze rezultaty. Podsumowując, jeśli zależy nam na wyborze odpowiedniej działki do budowy domu jednorodzinnego, musimy zwrócić szczególną uwagę na warunki zabudowy i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz na powierzchnię użytkową działki.

 

Ile wyniesie koszt budowy domu w 2023 roku?

Obecnie kosztorys budowy domu powinien obejmować wszystkie prace, które będą realizowane na każdym etapie, a także koszty związane z załatwianiem formalności. Według ekspertów koszty budowy domu w roku 2023 mogą sięgać kwot rzędu 6-8 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Są to jednak kwoty za wykonanie bryły budynku, który następnie trzeba urządzić i wykończyć. Oczywiście można zbudować dom nieco taniej, jednakże korzystanie ze słabej jakości materiałów nie przyniesie dobrych efektów końcowych. Pamiętajmy też, że pewien koszt może być niemożliwy do zmniejszenia ze względu na wytyczne zawarte w warunkach zabudowy.

 

Co jeszcze warto wiedzieć przed budową domu?

Przed budową domu, warto pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności związanych z zakupem działki oraz uzyskaniem pozwoleń. Trzeba też załatwić profesjonalną ekipę budowlaną, finansowanie przedsięwzięcia, a także kierownika budowy, który będzie nadzorować wszelkie wykonywane prace. Ciekawostką jest fakt, że źle przygotowany kosztorys budowy, może wiązać się z rozbieżnościami w końcowych kosztach o nawet 20%! Z tego względu, warto wykonać z jak największą starannością wszelkie projekty budowlane wraz z kosztorysem, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności związanych ze zwiększającymi się niespodziewanie kosztami budowy.

Trzeba wiedzieć, że odpowiednio zaplanowane prace budowlane krok po kroku to gwarancja sukcesu i mniejszego stresu podczas całego przedsięwzięcia. Piękny dom to marzenie wielu osób, jednakże podjęcie decyzji o jego budowie może generować spore koszty i przysporzyć dużą dawkę stresu.

_

Wybieram projekt

ETAP 2

 

Doprecyzowane i całkowicie spersonalizowane projekty domów rodzinnych mogą generować spore koszty, które przewyższają zwykłe, katalogowe oferty w biurach projektowych. Warto wiedzieć, że ceny gotowych projektów mogą zaczynać się już od kilkuset złotych. W przypadku indywidualnych projektów domów trzeba pamiętać, że cena może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, ponieważ będzie on wymagać zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a także większego nakładu pracy architekta.

Jeśli zależy Ci na indywidualnym projekcie domu jednorodzinnego lub piętrowego, warto dobrze przeanalizować koszta związane z realizacją takiego projektu. Wykonanie takiego projektu domu pozwoli jednak wyróżnić się na rynku spośród innych i wybudować obiekt, który będzie skrojony na miarę wymagań danej rodziny.

 

Projekt domu – na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu jednorodzinnego. Trzeba pamiętać przede wszystkim o specyfikacji technicznej danego projektu, która powinna być kompletna i przygotowana przez profesjonalnego architekta na podstawie licznych obliczeń. Decydując się na wybór projektu domu, należy pamiętać, że istnieją dwie możliwości:

 

 1. Pierwsza z nich dotyczy gotowych rozwiązań katalogowych, które są powszechnie stosowane i dostępne za stosunkowo niewielkie ceny. To rozwiązanie pozwala ograniczyć koszty związane z wykonaniem projektu budowlanego, jednakże nie daje możliwości wprowadzenia zbyt wielu zmian, a także dostosowania pomieszczeń indywidualnie pod swoje wymagania. Ze względu na cenę jest to jednak najlepsza możliwa opcja.
 2. Drugim rozwiązaniem jest wynajem profesjonalnego architekta lub biura projektowego, które zajmie się stworzeniem indywidualnego projektu na podstawie informacji zebranych od klienta. Dzięki takiemu rozwiązaniu można stworzyć projekt domu, który będzie idealnie dopasowany do naszych wymogów (a także zmieści się w lokalnych warunkach zabudowy). Wiąże się to jednak z kilkakrotnie większymi kosztami, dlatego niewiele osób decyduje się na taki krok.

 

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu, jest jego metraż, a także rozwiązania technologiczne, które mogą być zastosowane. Warto też wiedzieć, że im więcej innowacyjnych rozwiązań w budynku, tym większe będą koszty jego wybudowania i wykończenia.

Gotowy projekt domu może także zawierać projekt zagospodarowania działki. To plan obejmujący wszystkie użytkowane powierzchnie na działce, takie jak budynki, podjazdy i chodniki, ogrody, miejsca parkingowe i inne. Projekt ten ma na celu ułatwienie harmonijnego wykorzystania przestrzeni prywatnej na danej działce.

 

Należy więc mierzyć swoje zamiary na możliwości i wybrać taki projekt, który będzie idealnie wpasowywać się w gusta i nasze wymagania.

 

Projekt domu – jaki projekt domu wybrać?

Warto wybierać takie projekty domów, które są dopasowane do potrzeb indywidualnego klienta. Projekt domu z kosztorysem to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala z góry poznać koszty, które należy ponieść podczas jego budowy i wykończenia. Projekt taniego domu powinien zawierać przede wszystkim szczegółowe dane na temat powierzchni pomieszczeń i całego budynku, a także standardu wykończenia.

 

Jaki projekt domu wybrać, aby być w pełni zadowolonym z zakupu? Najważniejsze jest dopasowanie projektu do potrzeb całego gospodarstwa domowego. Metraż budynku powinien pozwalać na swobodne poruszanie się oraz zapewnić każdemu członkowi rodziny własne miejsce do wypoczynku. Z tego względu zainteresowaniem cieszą się projekty domów piętrowych, gwarantujące dodatkową kondygnację w gotowym budynku. Obecnie na rynku popularne są katalogowe projekty domów stworzone z myślą o nurcie minimalistycznym, który stawia na jasne, proste kolory oraz nieskomplikowaną bryłę konstrukcji, która znacznie redukuje koszty późniejszej budowy obiektu.

 

Projekt indywidualny domu to odrębny temat, który wiąże się ze znacznie większymi kosztami projektowymi. Wynika to ze względu na zastosowanie indywidualnych rozwiązań technologicznych i dopasowania projektu bezpośrednio do wymogów klienta. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie, ponieważ może ono być nawet kilkukrotnie droższe w stosunku do gotowych projektów wybieranych w katalogach. Biura projektowe są jednak otwarte na sugestie klientów, dlatego często dają możliwość dokonania drobnych poprawek i zmian w gotowych już projektach domów.

 

Projekt domu taniego w budowie to idealny wybór, ponieważ nie tylko pozwoli ograniczyć koszty, ale także zachować dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na późniejsze jego wykończenie w znacznie wyższym standardzie.

 

Ciekawostką jest fakt, że profesjonalne projekty domów zawierają szczegółowe informacje na temat tego, z jakich materiałów firma budowlana powinna wykonywać całą bryłę domu, a w skrajnych przypadkach określa się nawet stylistykę wnętrza, która najlepiej wpasuje się w styl całego projektu. Spełniają też wszelkie normy ujęte w warunkach zabudowy dla konkretnego rejonu.

 

Projekt domu – co powinien zawierać projekt domu jednorodzinnego?

Warto wiedzieć co zawiera gotowy projekt domu jednorodzinnego, który pochodzi z katalogu biur projektowych. Istotne jest zawarcie wszelkich informacji na temat metrażu domu, wykonania fundamentów, a także ilości kondygnacji. Wszystkie te elementy mają późniejszy wpływ na koszty budowy domu. Odnosząc się do tego co zawiera projekt budowlany domu jednorodzinnego, można też wspomnieć o konieczności wykonania dokładnych rysunków technicznych, które w późniejszym czasie posłużą ekipie budowlanej jako plan budowlany.

 

Warto wiedzieć, że końcowy metraż domu i pomieszczeń powinien być jak najbardziej zbliżony do tego, który zawarty jest w projekcie. Zbyt duże odstępstwa od określonych norm mogą być spowodowane brakiem kompetencji ekipy budowlanej lub niewystarczającej ilości informacji zawartej w projekcie. Aby mieć pewność, że projekt domu jednorodzinnego (i powstały na jego bazie dom jednorodzinny) jest wykonany prawidłowo i posiada wszystkie niezbędne elementy, warto skorzystać z usług profesjonalnego biura projektowego lub architekta.

 

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Odnosząc się do tego, ile kosztuje indywidualny projekt domu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje projekt domu, trzeba określić jego metraż, rozwiązania technologiczne oraz ilość pokoi.

 

Katalogowe projekty domów to wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w przypadku nieco bardziej złożonych projektów.

 

Indywidualne projekty budowlane domów jednorodzinnych to koszty rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostateczna cena jest zależna od całkowitego metrażu domu i kształtu jego bryły. Im większy będzie metraż i bardziej wymyślne rozwiązania, tym bardziej cena będzie rosnąć. Koszty, które należy ponieść, wynikają głównie z czasu pracy architekta, ale i przymusu wykonania dodatkowej dokumentacji technicznej dla ekipy budowlanej jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Gotowe projekty nie wymagają tak dużego zaangażowania projektanta w jego sprzedaż i ewentualnie dokonywane zmiany.

Jak zrobić projekt domu samodzielnie?

Oczywiście można zainteresować się tematem jak zrobić projekt domu samodzielnie, jednakże jest to dość skomplikowane rozwiązanie i wymaga posiadania podstawowej wiedzy technicznej i informatycznej. Nawet jeśli wiemy jak stworzyć projekt domu jednorodzinnego na własną rękę, to ostatecznie i tak trzeba będzie oddać go do analizy profesjonalnemu architektowi, który stworzy rysunki techniczne, dokona pomiarów i obliczeń pozwalających na określenie grubości ścian i stropów, a także stworzy wizualizacje obiektu.

Samodzielne tworzenie projektu domu jest możliwe, jednak może okazać się wysoce czasochłonne, a wcale nie przyniesie znacznych oszczędności. Stopień skomplikowania projektu również może nas przerosnąć. Przed podjęciem takich działań, należy dokładnie przemyśleć tę decyzję. Własny projekt domu może jednak stanowić podstawę dla architekta w celu zaprojektowania indywidualnego budynku zgodnie z założeniami klienta.

 

Kiedy warto kupić gotowy projekt domu?

Sytuacją, kiedy warto kupić projekt domu, jest chęć wybudowania domu w krótkim czasie. Wybór gotowych projektów pozwala nie tylko na redukcję kosztów, ponieważ ich ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, ale także daje pewność, że projekt jest wykonany kompleksowo i zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Kupując gotowy projekt domu, można liczyć na niewielkie zmiany, które dokonywane są przez projektantów, ale także stworzenie dokładnej dokumentacji technicznej, która przekazywana jest kierownikowi późniejszej budowy. Ogólnie rzecz biorąc, warto kupić gotowy projekt domu jeśli liczy się czas i oszczędność gotówki.

 

Gotowe projekty domów to gwarancja poprawności wykonania, jednakże brak indywidualizmu. Często może okazać się, że na jednej ulicy zostaną postawione dwa niezależne od siebie domu z tego samego projektu. Dla wielu osób nie stanowi to przeszkody, jednak są też tacy, którzy z tego powodu będą czuć dożywotni dyskomfort. Aby uniknąć takich sytuacji, można wybrać z katalogów gotowych projektów te nieco droższe, które nie są powszechnie wybierane przez większość osób decydujących się na budowę domu.

 

Jak czytać projekt domu?

Aby dowiedzieć się, jak czytać projekt domu, warto zaczerpnąć informacji u specjalistów lub w dedykowanej literaturze. Wbrew pozorom czytanie takich dokumentów nie jest trudne i wymaga jedynie przyswojenia podstawowej wiedzy technicznej.

 

Najważniejszą informacją jest oznaczenie ścian nośnych na projekcie. Są one zazwyczaj dwukrotnie grubsze od zwykłych ścianek działowych, które można przesuwać i wyburzać. W przypadku ścian nośnych, ich wyburzenie wiąże się z naruszeniem konstrukcji budynku, dlatego zazwyczaj są one nie do modyfikacji. Projekt domu zawiera także liczne oznaczenia dotyczące skosów, wysokości ścian, powierzchni danych pomieszczeń, a także rozmieszczenia elektryki i kanalizacji na całym obiekcie budowlanym. Warto zapoznać się z podstawowymi oznaczeniami, które pozwolą na szybką orientację w projekcie i dokonanie ewentualnych zmian.

 

Mam projekt domu i co dalej? Czyli, o czym powinieneś pamiętać przed rozpoczęciem prac budowlanych

Wiele osób może powiedzieć – mam projekt domu i co dalej?

 

 • Posiadając zakupiony projekt domu wraz z pełną dokumentacją techniczną, należy udać się do danego urzędu celem uzyskania pozwolenia na budowę.
 • Po wydaniu pozytywnej decyzji należy znaleźć firmę budowlaną, która podejmie się zlecenia i przekazać projekt kierownikowi budowy.
 • Kolejnym etapem jest budowa fundamentów, bryły budynku, a także jego wykończenie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych trzeba jednak zadbać o dopełnienie wszelkich formalności w urzędach, ponieważ jest to gwarancją poprawnego przejścia procesu rozpoczynającego prace budowlane.
_

Buduję dom

ETAP 3

Budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga wielu wyrzeczeń ze strony inwestora, a także dopełnienia sporej ilości formalności, które muszą być zachowane, aby przeprowadzić cały proces budowy zgodnie z prawem. Większość inwestorów stara się doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego już w trakcie jednego sezony budowlanego.

 

Dzięki temu można spokojnie poczekać do wiosny w celu wznowienia dalszych prac. Warto jednak wiedzieć, co obejmuje dany zakres prac budowlanych oraz ukończenie określonego stanu budowy. Jest to ważne, ponieważ pozwala określić koszty, jakie generuje budowanie domu, i stopień prac, które już zostały wykonane. Wiele oczywiście zależy od tego, jaka jest technologia budowy domu oraz jak sprawnie całością zarządza kierownik budowy.

Etapy budowy domu są niezmienne i przedstawiamy je poniżej.

Budowa domu stan surowy – jaki zakres prac obejmuje?

Budowa domu, stan surowy jest pierwszym etapem prac, który dzieli się na dwa odłamy. Pierwszym z nich jest stan surowy otwarty, natomiast zaraz po nim zamknięty.

 

Budowa domu w stanie surowym obejmuje przede wszystkim pierwsze prace geodezyjne, wykonanie fundamentów, ścian nośnych, a także stropów.

 

Stan surowy pozwala także na wykonanie więźby dachowej wraz ze wstępnym jej pokryciem. W zależności od rodzaju stanu surowego może on bez problemu przetrwać sezon zimowy bez potrzeby dodatkowego zabezpieczenia. Warto wiedzieć, dom w stanie surowym obecnie buduje się w przeciągu jednego sezonu budowlanego, tak aby przed zimą był on w stanie zamkniętym i mógł przetrwać bez uszkodzeń do wiosny. Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względu m.in. na wielkość budynku.

 

Budowa domu stan surowy – ile kosztuje budowa domu w stanie surowym?

 

 

Warto wiedzieć ile kosztuje budowa domu, stan surowy, ponieważ jest to pierwszy etap działań budowlanych, który przynosi największe widoczne efekty. W przypadku budowy domu stan surowy koszt może wynosić od 2 do 4 tysięcy złotych za metr kwadratowy w przypadku stanu zamkniętego. Jeżeli budynek będzie pozostawiony w stanie otwartym, to można liczyć na nieco mniejsze kwoty. Całkowity koszt budowy domu generuje właśnie etap doprowadzenia budynku do stanu surowego. Należy pamiętać, że stan surowy nie obejmuje prac związanych z położeniem hydrauliki, elektryki oraz jakichkolwiek elementów wyposażenia, dlatego trzeba liczyć się jeszcze z późniejszymi kosztami, o których będzie mowa.

 

Budowa domu stan deweloperski – co wchodzi w jego skład?

W przypadku stanu deweloperskiego domu można powiedzieć, że jest to jeden z końcowych etapów budowy obiektu mieszkalnego. Dotyczy on położenia elektryki, instalacji hydraulicznej, a w tym dostępu do wody ciepłej, zimnej oraz kanalizacji.

 

Stan deweloperski – co to jest i jak wygląda? Jest to ostateczny etap prac na budowie przed przekazaniem kluczy inwestorowi w celu wykończenia wnętrza.

Oznacza to, że stan deweloperski domu pozwala na wykończenie zewnętrznej elewacji, zamontowania wszelkich instalacji potrzebnych do funkcjonowania obiektu, a także położeniu ewentualnych tynków na ścianach i stropach. W przypadku budynków o kilku kondygnacjach można także liczyć na stworzenie schodów betonowych, co jest dużym ułatwieniem dla wykonywania późniejszych prac wykończeniowych.

 

Stan deweloperski – cena stanu deweloperskiego

Odnosząc się do tego, ile kosztuje budowa domu, stan deweloperski, można powiedzieć, że ostateczna kwota oscyluje w granicy 250-350 tysięcy złotych w zależności od metrażu i standardu wykonania. Na cenę mają także wpływ innowacje technologiczne, które zostały zastosowanie, takie jak np. ogrzewanie podłogowe lub instalacja fotowoltaiki. Reasumując, wykonanie domu w stanie deweloperskim generuje największe koszty, jednakże pozwala na szybkie wejście z ekipą remontową w celu jego wykończenia aż do wprowadzenia się domowników. Ciekawostką jest fakt, iż jest to jeden z najpopularniejszych stanów, w jakich buduje się obecnie obiekty mieszkalne.

 

Budowa domu stan zero – jakie prace budowlane wchodzą w jego zakres?

Budowa domu, stan zero dotyczy głównie prac, które muszą zostać wykonane przed właściwym rozpoczęciem budowy. Do podstawowych działań budowlanych na etapie budowy domu, stan zerowy zalicza się np.:

 

 • wyrównanie powierzchni działki,
 • wykopanie fundamentów wraz z ich zalaniem,
 • wykonanie instalacji kanalizacyjnej,
 • drenaż i prace izolacyjne terenu.

 

Warto wiedzieć, że prawidłowe przeprowadzenie robót budowlanych w trakcie budowy domu, jak również dysponowanie fachowym projektem budowlanym, pozwoli na późniejsze bezproblemowe przejście przez kolejne etapy działań. Stan zero jest bowiem wyjściowy dla wszystkich kolejnych etapów budowy i stanowi główny element, dzięki któremu można przeprowadzać dalsze działania przez ekipę budowlaną. W zależności od ukształtowania terenu czas pracy nad tym etapem może wynosić od kilku do kilkunastu tygodni.

 

Budowa domu stan zero, cena – ile kosztuje stan zero?

W przypadku budowy domu stan zero cena jest stosunkowo niska, ponieważ może sięgać około 50 tysięcy złotych za całość wykonanych prac związanych z wyrównaniem terenu, drenażem, postawieniem fundamentów oraz montażem instalacji wodno-kanalizacyjnej. W zależności od zastosowanych materiałów oraz czasu pracy cena może różnić się nawet do kilku tysięcy. Istotny jest także metraż budynku, który im będzie większy, tym większa będzie cena generowana przez wylanie fundamentów.

 

Budowa domu pod klucz – co to znaczy?

Budowa domu pod klucz to ten typ mieszkań lub domów jednorodzinnych, do których można wprowadzić się natychmiast po otrzymaniu kluczy. Budowa tego typu charakteryzuje się tym, że zarówno wnętrze, jak i zewnętrzna część budynku jest całkowicie wykończona, wszystkie ściany są pomalowane, a łazienki umeblowane.

 

Istotnym elementem są także podłogi, które na tym etapie prac będą położone i niewymagana jest już żadna ingerencja w ich strukturę. Wiąże się to ze sporymi kosztami, jednakże jest wygodne dla użytkowników, ponieważ pozwala znacznie skrócić czas od rozpoczęcia się budowy do wprowadzenia.

 

Budowa domu pod klucz cennik – ile wynosi koszt budowy domu pod klucz w 2022 roku?

W przypadku budowy domu pod klucz cena może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy za metr w zależności od standardu wykończenia oraz metrażu całego obiektu.

 

Przykładowo, dla domu jednorodzinnego o powierzchni około 110 metrów, można liczyć na cenę budowy pod klucz w granicy 300-400 tysięcy złotych.

 

Jest to w dużej mierze zależne od wykorzystanych materiałów do budowy i wykończenia, ale także lokalizacji. W zależności od tego, w jakim miejscu znajduje się budynek, ceny mogą być mniejsze lub większe. Ekipy budowlane i wykończeniowe również generują różne koszty w zależności od tego, w jakiej lokalizacji będą musiały pracować.

 

Ceny wykończenia domów jednorodzinnych pod klucz w 2021 są nieco wyższe niż w poprzednich latach. Na rynku można cały czas zaobserwować tendencję wzrostową do cen, która wynika głównie ze względu na drożejące materiały budowlane, a także większe koszty związane z wynajmem profesjonalnej ekipy budowlanej.

 

Pomimo tego budowa domów jednorodzinnych pod klucz cieszy się sporym zainteresowaniem praktycznie na terenie całego kraju. Należy jednak brać pod uwagę znacznie wyższe koszty budowy domu w ten sposób niż np. w przypadku oddania go w stanie deweloperskim.

 

Budowa domu stan surowy otwarty – ile trwa jego wykonanie?

Decydując się na budowę domu, stan surowy otwarty, należy liczyć się z czasem jego wykonania wynoszącym od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Jest to w dużej mierze zależne od zewnętrznych warunków atmosferycznych, powierzchni budynku, wykorzystywanych materiałów oraz możliwości technologicznych ekipy budowlanej.

 

Stan surowy otwarty pozwala na postawienie głównych ścian nośnych, więźby dachowej oraz fundamentów, jednakże nie pozwoli na bezpieczne „leżakowanie” obiektu w miesiącach zimowych aż do rozpoczęcia się sezonu.

 

Czas poświęcony na budowę domu w stanie surowym otwartym pozwala na wykonanie podstawowych prac budowlanych, które są wyjściem dla kolejnych etapów budowy.

 

Budowa domu stan surowy zamknięty – co dalej?

Postawienie budynku w stanie surowym zamkniętym pozwala na jego bezpieczne pozostawienie w miesiącach zimowych do rozpoczęcia kolejnych prac budowlanych na wiosnę. Warto wiedzieć w przypadku budynków w stanie surowym zamkniętym co dalej należy z nimi zrobić. Najczęściej pozostawia się je na zimę w oczekiwaniu na cieplejsze miesiące celem wykonania prac pozwalających na przejście do stanu deweloperskiego, który jest jednym z ostatnich etapów prac budowlanych.

 

Po zakończeniu montażu wszystkich istotnych instalacji i wykonaniu tynków wewnętrznych i zewnętrznych można zabrać się za wykończenie wnętrza pod klucz. To ostatni etap, który poprzedza wprowadzenie się domowników – generuje on jednak spore koszty związane z wykończeniem, położeniem podłóg oraz malowaniem ścian i aranżacją wnętrz.

 

Warto pamiętać, aby doprowadzić budowę do stanu surowego zamkniętego zawsze przed rozpoczęciem się zimy, ponieważ gwarantuje to bezpieczeństwo przetrzymania obiektu do cieplejszych miesięcy wiosennych i wznowienia prac budowlanych.

 

Stan surowy zamknięty a stan deweloperski – jakie są między nimi różnice?

Stan surowy zamknięty a stan deweloperski różni się między sobą głównie sposobem wykończenia wnętrza. W przypadku stanu surowego zamkniętego można liczyć jedynie na wybudowanie ścianki działowe, wstawione okna, drzwi, a także pokrycie dachowe. Dzięki temu budynek może bezpiecznie przeczekać miesiące zimowe na dalsze wznowienie prac budowlanych.

 

Jeżeli chodzi o stan deweloperski, dotyczy on głównie położenia tynków na ścianach, instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz wszelkich przyłączy do sieci publicznej. Warto wiedzieć, że stan deweloperski jest jednym z najpopularniejszych etapów, w jakich sprzedaje się domy jednorodzinne, a tym samym ostatnim, który wykonywany jest przed całkowitym wykończeniem obiektu budowlanego.

 

Różnice pomiędzy tymi dwoma etapami są niewielkie, jednakże z punktu widzenia inwestora – ogromne. Głównie ze względu na możliwość oddania kluczy w przypadku stanu deweloperskiego i wejścia z ekipą wykończeniową. Oddanie budynku w tym stanie oznacza, że do wprowadzenia się domowników pozostało maksymalnie kilka tygodni.

 

Kiedy następuje oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót?

Kierownik budowy jest głównym odpowiedzialnym na budowie domu jednorodzinnego. To dzięki niemu możliwe jest zapewnienie pełnego nadzoru budowlanego w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowego przebiegu budowy. Dziennik oraz oświadczenie kierownika budowy są ważnymi elementami całej dokumentacji. Kierownik musi odpowiedzialnie wypełniać swoje obowiązki, monitorować postępy w realizacji i usuwać wszelkie usterki pojawiające się na budowie. Bardzo ważną czynnością, którą musi spełnić, jest prowadzenie szerokich rozmów i regularne informowanie inwestora o postępach prac.

Dziennik budowy to dokument, w którym rejestruje się informacje dotyczące prac budowlanych na terenie budowy oraz kontroli jakości materiałów i prac. Zawiera opis wykonanych prac budowlanych, zgodnych z projektem i rozporządzeniami dopuszczalnymi technologicznie, a także dane o datach ich wykonania. Po zakończeniu procesu budowlanego dziennik budowy staje się dokumentem archiwalnym.

Oświadczenie kierownika budowy jest dokumentem stwierdzającym, że budowa odbyła się zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wymaganiami właściciela budynku lub nadzoru nad projektem. Jest ono zapisywane na zakończenie budowy i potwierdza prawidłowe wykonanie wszystkich prac oraz umożliwia terminowe odbiory i funkcjonowanie danego obiektu.

 

_

Urządzam dom

ETAP 4

Urządzanie domu powinno zacząć się od wykonania profesjonalnego projektu aranżacji wnętrz w określonym z góry stylu wykonania. Takie działanie pozwoli na szczegółowy opis prac związanych z wykończeniem oraz aranżacji wnętrza. Kluczowe znaczenie ma wybór firmy wykończeniowej oraz materiałów, które są wykorzystywane do wykonywania prac.

 

Im lepszej jakości produkty, tym lepszy efekt. Z tego względu nie warto oszczędzać na materiałach.

 

Oczywiście warunkiem nie jest wykorzystywanie najdroższych dostępnych elementów, jednakże wybór klasy średniej zdecydowanie będzie dobrą decyzją. Urządzanie domu to skomplikowany proces, podczas którego warto skorzystać z doradztwa profesjonalistów, a także pomocy wykwalifikowanej ekipy budowlanej.

Urządzanie domu: Najważniejsze zasady aranżacji wnętrz domu

Urządzanie domu to długotrwały proces, od którego zależy efekt końcowy jaki wywoła obiekt budowlany. W przypadku urządzania wnętrz inspiracje można czerpać z portali internetowych oraz blogów tematycznych, które wskazują na właściwe rozwiązania dla danego stylu. Istnieje kilka podstawowych zasad, które dotyczą urządzania wnętrza domu i należy ich bezwzględnie przestrzegać.

 

 • Pierwszą zasadą, jaką należy zachować, jest prawidłowe wymierzenie przestrzeni użytkowej pomieszczeń, skosów oraz ewentualnych gniazdek elektrycznych, które mają wpływ na późniejszą aranżację wnętrza. Decydując się na urządzanie domu, porady będą niezwykle ważne, ponieważ pozwolą uniknąć podstawowych błędów i niedociągnięć.
 • Warto korzystać z doradztwa profesjonalistów oraz stylistów, którzy będą w stanie idealnie dopasować styl wykonania wnętrza do potrzeb klienta.
 • Urządzanie wnętrza domu związane jest także z przymusem wcześniejszego określenia tego, jaki typ prac będzie konieczny do wykonania przez ekipę wykończeniową. W projekcie wykończenia wnętrza warto uwzględnić takie elementy jak kolorystykę ścian, rodzaj podłóg, a także wyposażenie wnętrza danego pomieszczenia.
 • Warto wiedzieć, że istnieje także pewna zasada dotycząca stylów projektowania wnętrz. Przede wszystkim nie powinno łączyć się odmiennych ze sobą styli jak np. prowansalskiego z nowoczesnym. Jest to kategoryczny błąd, którego nigdy nie powinno się popełniać.

Inspiracje urządzania domu, które są ogólnodostępne, pozwalają na zachowanie spójności wykończenia wnętrza, a także jego prawidłowej aranżacji. Dobór mebli i akcesoriów nadających pomieszczeniom charakteru powinien być poprzedzony wcześniejszym wykonaniem ewentualnych wizualizacji, aby upewnić się, że wszystkie wybrane rozwiązania i meble będą pasować do całokształtu wykończenia wnętrza.

 

Zachowanie tych kilku podstawowych zasad pozwoli na urządzenie domu z klasą i dobrym smakiem!

Ile kosztuje urządzenie domu?

Na pytanie ile kosztuje urządzenie domu, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Na ostateczną cenę składa się wiele czynników, które są zależne także od sytuacji na rynku budowlanym. Podstawowym elementem, który generuje większość kosztów, jest cena materiałów wykończeniowych oraz mebli, która stale wzrasta ze względu na zwiększający się popyt. Obecnie za średniej klasy materiały wykończeniowe, należy zapłacić około 100 zł za metr kwadratowy podłogi lub płytek ściennych. Do tego dochodzą koszty malowania i szpachlowania ścian, przyłączenia kanalizacji i wielu innych elementów.

Jeżeli decydujemy się na urządzenie domu, koszty mogą okazać się często nie do przyjęcia. Aby nieco je zmniejszyć, można skorzystać z gorszych jakościowo materiałów oraz samodzielnie wykonywać prace wykończeniowe. Będzie się to jednak wiązać z wydłużeniem prac, a co za tym idzie późniejszym wprowadzeniem się do wymarzonego domu.

 

Dla przykładu warto posłużyć się domem o powierzchni około 120 metrów kwadratowych, który wyposażony jest w dwie niezależne łazienki, kuchnię i kilka pokoi. Aby wykończyć taką powierzchnię oraz ją urządzić, należy brać pod uwagę koszty rzędu minimum 100 tysięcy złotych za całość. Jest to kwota, która pozwoli na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz urządzenie wnętrza domu w wybranym stylu bez żadnych odstępstw.

 

Niestety prace wykończeniowe, jak i sama aranżacja pomieszczeń z ich wyposażeniem potrafi generować spore koszty, których nie da się niestety uniknąć. Można próbować zastosować tańsze materiały wykończeniowe i meble z końcówek serii, będące na wyprzedażach, jednak nie przyniesie to znacznych oszczędności, a nawet może przysporzyć wiele późniejszych kłopotów.

Od czego zacząć urządzenie domu? Krok po kroku

Wykończenie nowego domu musi być poprzedzone odpowiednimi działaniami, które mają na celu między innymi wykonanie projektu aranżacji wnętrza. Bez profesjonalnego doradztwa i projektu, można natknąć się na wiele problemów stylistycznych, a także braku inspiracji na dane pomieszczenie. Urządzanie domu krok po kroku to ważny element wykończenia. Wykonywanie wcześniej zaplanowanych działań w sposób chronologiczny pozwoli na zachowanie spójności wnętrz, a także zminimalizowanie ryzyka wystąpienia jakichkolwiek błędów.

 

Warto wiedzieć, od czego zacząć urządzanie domu. Przede wszystkim, należy pamiętać o wyborze profesjonalnego architekta, który zajmie się pomocą w dobraniu preferowanego stylu, a także pomoże w zakupie mebli!

 

Jeżeli ściany pomieszczeń są już pomalowane, a podłogi położone, to można rozpocząć urządzanie domu meblami i akcesoriami, które są do kupienia w każdym sklepie budowlanym i meblowym. Należy jednak trzymać się jednego, z góry określonego stylu aranżacji. Nie zachowanie tej konstrukcji, może skutkować wystąpieniem błędów w wykończeniu wnętrza w postaci mebli o różnym charakterze, niepasujących do siebie.

 

Warto wybrać też profesjonalną ekipę i doradztwo ekspertów zajmujących się urządzaniem domu. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniego stylu, a także aranżacji wnętrza zgodnie z obecnie obowiązującymi trendami. Dzięki temu urządzenie mieszkania lub domu może stać się czystą przyjemnością.

 

Style wnętrz inspiracje – w jakim stylu urządzić wnętrza swojego domu?

Inspiracje wnętrz pozwalają na wybranie stylu, który idealnie wpasowuje się w gusta danej osoby. Korzystając z portali internetowych lub biur projektowych, które oferują wizualizację określonych stylów dla danego wnętrza, można sprawdzić, jak dany styl wpasowuje się w gusta domowników oraz czy jest wart uwagi.

 

Obecnie na rynku popularne są trzy główne nurty, którymi kierują się osoby decydujące się na samodzielne urządzanie wnętrza domu.

 1. Pierwszym i prawdopodobnie najpopularniejszym stylem jest styl nowoczesny, który stawia na minimalizm i niewiele dodatków. Kolorystyka ścian w tym stylu jest jasna i wpada w różne odcienie szarości. Podłogi, które są popularne dla takich rozwiązań to głównie struktury drewna i betonu.
 2. Kolejnym popularną metodą aranżacji wnętrz jest styl skandynawski, który sprawia, że wnętrza stają się przytulne i miłe dla oka domowników.
 3. Styl skandynawski stawia na ciepłe kolory, delikatne dodatki w postaci luster oraz niewielkie ozdoby mebli, dzięki czemu każde wnętrze może wyróżnić się nietypowymi rozwiązaniami.

 

Aranżacja wnętrz – jakich błędów unikać?

Wykorzystując inspiracje aranżacji wnętrz, należy unikać kilku podstawowych błędów, które są popełniane przez większość osób zaciągających pomysły z gotowych rozwiązań. Przede wszystkim trzeba zadbać o wcześniejsze dokonanie pomiarów pomieszczeń oraz wybrania jednego, z góry określonego stylu wykończenia. Dzięki temu można mieć pewność, że cały dom będzie wykończony w dobrym guście. Należy unikać też najtańszych rozwiązań, które pomimo atrakcyjnej ceny będą stanowić późniejsze problemy związane z remontami.