Budowa każdej nieruchomości składa się z kilku etapów. Pierwszym jest stan zero budynku. Poznaj stan zero krok po kroku, dowiedz się, z jakimi kosztami się wiąże i jakie prace przewiduje budowa domu stan zero. Cena tego etapu zależy między innymi od zaawansowania projektu całej nieruchomości, ale również wielkości budowanego domu oraz użytych materiałów. Sprawdź szczegóły i przygotuj się odpowiednio do realizacji jednej z najważniejszych inwestycji w swoim życiu.

Ile kosztuje wykonanie stanu zero na budowie domu?

Najpierw dowiedz się, co to jest stan zero. Koszt robocizny 2022 i wszelkich materiałów będzie przecież zależny od realizowanych prac. Musisz wiedzieć, że stan zero oznacza wykonanie wszelkich prac do poziomu terenu, czyli poziomu zerowego. Oprócz należytego przygotowania gruntu etap zerowy zakłada postawienie fundamentów, ścian piwnicznych, jeśli takie zakłada projekt domu czy realizację izolacji fundamentów. Pamiętaj, że to właśnie stan zero budowy stanowi podstawę całego budynku. Należy wykonać go należycie, przy użyciu najlepszej jakości materiałów, ponieważ właśnie od tego zależeć będzie powodzenie całej budowy i funkcjonowanie całej nieruchomości.

Jeśli wiesz już, jakie prace wykonywane są na etapie zerowym budowy, sprawdź teraz, z jakimi kosztami się to wiąże. Zastanawiasz się, ile kosztuje wykonanie stanu zero?

Oczywiście trudno podać konkretne koszty, ponieważ wydatki zawsze wiążą się z kwestiami indywidualnymi, natomiast eksperci potwierdzają, że ten etap budowy pochłania średnio 100 tysięcy złotych. Jako inwestor właśnie z takimi kosztami będziesz musiał się zmierzyć.

Kolejne pytanie, na które inwestorzy chcą uzyskać odpowiedź, to ile kosztuje budowa domu do stanu surowego? Kiedy stan zerowy jest już wykonany, czas przejść do realizacji budowy nieruchomości do stanu surowego otwartego, a potem zamkniętego. Szacuje się, że budowa na tych etapach realizacji inwestycji może pochłonąć kolejnych 200 tysięcy złotych. Ogólnie rzecz ujmując, koszty budowy nieruchomości od stanu zerowego do stanu surowego, ale już zamkniętego, to średnio 330 tysięcy złotych. Pamiętaj, że są to dane ogólne.

Jaka jest cena materiałów przy budowie stanu zero?

Aby dowiedzieć się, ile kosztuje budowa domu stan zero konkretnie Twojej nieruchomości, poproś o kosztorys materiałowy kierownika budowy. Weź jednak pod uwagę, że od czasu jego sporządzenia do dnia aktualnego, koszty mogły się sporo zwiększyć, ponieważ stale rosną ceny materiałów budowlanych. Szacuje się, że wydatki związane z nabyciem materiałów do wykonania stanu zerowego oscylują wokół kwoty 50-70 tysięcy złotych. Do tego trzeba oczywiście doliczyć jeszcze koszty robocizny. Właśnie dlatego, kiedy uwzględnia się tematykę typu „budowa domu stan zero cena”, podawana jest wartość do nawet 100 tysięcy złotych.

Jak widzisz, stan zero budowy nieruchomości pochłania naprawdę sporą część wszystkich kosztów związanych z taką inwestycją. W wydatkach nie zostały ujęte oczywiście koszty, jakie trzeba ponieść dodatkowo, na przykład w związku z odpowiednim przygotowaniem terenu pod budowę. Stan zerowy pod względem wydatków wylicza się dopiero wtedy, kiedy brane są pod uwagę pierwsze prace w ramach powstawania już budynku.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *