Zastanawiasz się nad budową własnej nieruchomości? Musisz wiedzieć, że taka inwestycja składa się z co najmniej kilku etapów, a najważniejszy jest stan zero budynku. Definicja tego stanu jasno wskazuje, że na tym etapie zrealizowano jeszcze niewiele prac, ale nie można powiedzieć, że budowa nie ruszyła wcale.

Sprawdź stan zero krok po kroku i przekonaj się, co czeka każdego inwestora w związku ze spełnianiem marzenia o własnej nieruchomości.

Stan zero budynku to przede wszystkim wylanie fundamentów. Najlepiej tego rodzaju prace wykonywać przed sezonem zimowym, aby właśnie w czasie niesprzyjających warunków zrobić przerwę na budowie. Przyda się ona również po to, aby fundamenty mogły odpowiednio osiąść w gruncie.

Najprościej rzecz ujmując, stan zero budynku to wszelkie prace, jakie są wykonywane do poziomu terenu, czyli poziomu zero. Jeśli projekt nieruchomości zakłada podpiwniczenie, stawia się ściany i stopy fundamentowe oraz piwniczne. Co więcej, wykonuje się również hydroizolację na poziomie fundamentów oraz przygotowuje przepusty do wszystkich instalacji.

Chociaż stan zero nie pozwala jeszcze cieszyć się aspektami wizualnymi budynku, to jednak koszty jego realizacji mogą być spore. Wiele zależy oczywiście od indywidualnych wymagań, warunków technicznych projektu czy wielkości budowanej nieruchomości. Wiadomo również, że stan zero musi być najlepszej jakości, bo stanowi podstawę całej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić, jeśli interesuje nas budowa domu stan zero? Cena jest różna, ale szacuje się, że jest to średni wydatek rzędu 100 tysięcy złotych. To mniej więcej 15% całkowitych kosztów budowy nieruchomości.

Ile czasu zajmuje doprowadzenie budowy do stanu zero?

Zastanawiasz się, kiedy w końcu zamieszkasz we własnym domu? Jeśli prace budowlane jeszcze się nie rozpoczęły, musisz uzbroić się w cierpliwość. Wylicza się, że budowa domu trwa średnio dwa sezony, natomiast znaczenie mają okresy budowy poszczególnych etapów.

Ile czasu na stan zero? Według fachowców wiele zależy od warunków na działce budowlanej, jednak jeśli ten jest właściwie przygotowany realizacja budowy domu do stanu zero, nie powinna zająć dłużej niż 30 dni. Jak wysoko stan zero? Buduje się go dokładnie do poziomu terenu, dlatego też etap ten nie jest aż tak czasochłonny.

Warto wiedzieć, co potrzebne do stanu zero? Wszystko po to, aby móc złożyć konkretne zamówienie i przygotować się finansowo na taką inwestycję.

Materiały na stan zero, to między innymi stal zbrojeniowa, bloki betonowe, cement, piasek, materiały izolacyjne do fundamentów.

Budowa do stanu zero musi przebiegać zgodnie z projektem nieruchomości, a nadzór nad tego rodzaju pracami realizuje kierownik budowy. To on wskaże konieczne do zakupu materiały zgodnie z kosztorysem albo samodzielnie zajmie się ich nabyciem. Pamiętaj tylko, aby nie oszczędzać na jakości. Podstawa domu musi być solidnie wykonana, ponieważ będzie miała wpływ na „pracę” całego domu.

Czy możliwa jest budowa domu bez etapu zero, czyli bez fundamentów? Jak najbardziej tak, natomiast ich obecność pozytywnie wpływa na trwałość budynku. Nie warto rezygnować z etapu zerowego, tym bardziej że trwa niecały miesiąc.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *