Zanim rozpoczniesz prace budowlane swojego wymarzonego domu, musisz postarać się o pozwolenie na budowę. Jednym z dokumentów formalnych, który jest niezbędny w tym celu, okazuje się projekt nieruchomości. Musi on spełniać nie tylko Twoje potrzeby, ale być również zgodny z aspektami technicznymi czy warunkami zabudowy na terenie, na którym planujesz inwestycję. Dowiedz się, co to jest projekt budowlany a projekt techniczny, jak długo ważny jest projekt domu i ile egzemplarzy projektu budowlanego 2022 musisz mieć, aby spełnić wszystkie wymogi prawne. Dzięki temu plany o własnym domu jednorodzinnym staną się rzeczywistością.

Z czego składa się budowlany projekt domu?

Do wyboru masz gotowy projekt domu albo ten indywidualny, stworzony idealnie wedle Twoich potrzeb i wszelkich preferencji. Bez względu na rodzaj projektu, musisz wiedzieć, co wchodzi w skład projektu domu i z jakich elementów składa się projekt budowlany, aby mógł zostać przyjęty i zaakceptowany do wydania pozwolenia na budowę.

Co powinien zawierać projekt budowlany 2022? Przedstawiamy główne czynniki, oto one:

  • kategoria obiektu budowlanego,
  • adres, obręb i numer działki, na której będzie realizowana inwestycja,
  • dane inwestora,
  • uprawnienia projektanta,
  • rzut wszystkich poziomów domu oraz przekroje,
  • przyłącza,
  • kubatura nieruchomości,
  • powierzchnia nieruchomości.

Projekt domu, który nie uwzględnia tych podstawowych kryteriów, nie zostanie zaakceptowany, a inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę. Pamiętaj, że sam projekt domu nie ma daty ważności. Istotny jest jednak termin od momentu uzyskania pozwolenia na budowę nieruchomości zgodnie z przyjętym projektem. Inwestycja musi być zrealizowana w ciągu 3 lat od momentu, w którym taka decyzja została wydana.

Czy projekt budowlany powinien zawierać zestawienie materiałów?

Zastanawiasz się, co musi zawierać projekt budowlany 2022, aby na pewno został zaakceptowany? Oto co powinno znaleźć się w projekcie budowlanym. W projekcie technicznym powinny znaleźć się informacje dotyczące posadowienia budynku, czyli kategorii geotechnicznej. Wraz z nimi projekt musi uwzględniać użyte materiały, konstrukcję czy rozwiązania instalacyjne, jakie zostaną zastosowane. Ważna jest informacja o współczynnikach izolacji termicznej oraz charakterystyka energetyczna. Wszystkie te czynniki odpowiadają na pytanie, co powinien zawierać projekt techniczny domu?

Ponieważ projekt domu jest dokumentem stanowiącym o warunkach technicznych nieruchomości, nie można go stworzyć samodzielnie. Inwestor najczęściej nie ma wystarczającej wiedzy, doświadczenia ani kwalifikacji, aby stworzyć projekt profesjonalnie, z uwzględnieniem wszelkich istotnych kryteriów, a sama inwestycja mogłaby wiązać się z naruszeniem prawa budowlanego. Zresztą, niewłaściwy projekt domu nie zostanie zaakceptowany i na jego podstawie nie zostanie wydane pozwolenie na budowę. Właśnie dlatego tak istotna jest współpraca z renomowanym, rzetelnym biurem projektowym, bez względu, czy wybierany jest gotowy czy ten tworzony wedle indywidualnych potrzeb projekt wymarzonej nieruchomości. Tylko profesjonalny projektant z odpowiednimi uprawnieniami jest w stanie stworzyć projekt, który spełni wszelkie wymogi w zakresie zagospodarowania przestrzennego, bezpieczeństwa oraz komfortu funkcjonowania w nieruchomości. Pamiętaj, że projekt domu jest też podstawowym dokumentem w zakresie jego należytej budowy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *