Zanim zaczniesz budowę własnej nieruchomości, musisz nabyć projekt domu. Co wchodzi w skład takiego dokumentu, na podstawie którego uzyskasz pozwolenie na budowę? Okazuje się, że elementy projektu budowlanego są różnorodne, dlatego podczas jego wyboru dokładnie sprawdź, czy biuro projektowe oferuje Ci plan Twojej nieruchomości zgodny z obowiązującymi przepisami polskiego prawa. Brak niezbędnych informacji w projekcie domu może skutkować decyzją odmowną w ramach uzyskania pozwolenia na budowę. Co zawiera projekt budowlany? Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat. Przygotuj się dobrze, zanim zamówisz projekt swojej wymarzonej nieruchomości.

Co powinien uwzględniać projekt budowlany?

Co zawiera projekt architektoniczno budowlany? Będzie w końcu postawą uzyskania pozwolenia na budowę i zgodnie z którym będą przebiegać wszelkie etapy budowy aż do jej zakończenia. Taki dokument można podzielić na kilka ważnych części. Składa się z projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno budowlanego oraz projektu technicznego nieruchomości. Pamiętaj, że o ile projekt zagospodarowanie terenu i projekt architektoniczno budowlany musi zostać złożony do urzędu, to projekt techniczny nie musi tam trafić.

Poznaj teraz informacje, co powinien mieć projekt konkretnie, aby został zatwierdzony.

  • W pierwszej części musi zawierać między innymi dane o działce, na której powstanie nieruchomość. To np. wymiary całkowite działki, dojazd i dojście do budynku czy umiejscowienie na odpady. Na rysunku graficznym dokładnie muszą być zaznaczone wszystkie granice działki.
  • Kolejna część to informacje dotyczące rzutu projektowego budynku z uwzględnieniem fundamentów, dachu czy całego przekroju budynku.
  • Z jakich elementów składa się dokumentacja budowlana? To również informacje o przyłączach mediów, powierzchni użytkowej budynku, kubatury ogrzewanej oraz nieogrzewanej.

Co ważne, istotna jest również forma wydania projektu nieruchomości i złożenia go do właściwego urzędu. Projekt budowlany domu powinien zostać wydrukowany w formacie A4 i zostać udostępniony w twardej oprawie. Do urzędu taki dokument zazwyczaj składamy w czterech kopiach, dlatego dopilnuj, aby właśnie taką ilość dostarczyło Ci biuro projektowe.

Co powinien zawierać projekt budowlany zamienny?

Zastanawiasz się, czy można zmienić projekt w trakcie budowy? Modyfikacje są dopuszczalne, ale nie wszystkie i warto mieć to na uwadze. Możliwe są drobne poprawki, nie możesz jednak zmienić całkowicie projektu, na przykład z domu parterowego na piętrowy.

Jeśli jednak inwestor postanowił zmienić pewne czynniki w swoim projekcie nieruchomości, musi dostarczyć do urzędu projekt zamienny. Z czego składa się zamienny projekt budowlany? Przede wszystkim musi on uwzględniać wszelkie zmiany i odstępstwa, jakie mają być wdrożone, porównując zamienny projekt z tym pierwotnym planem powstania nieruchomości.

Ile kosztuje projekt zamienny domu jednorodzinnego? To również ważne pytanie, na które powinien znać odpowiedź każdy inwestor, zanim zdecyduje się na konkretny projekt budowy domu. Okazuje się, że projekt zamienny generuje dodatkowe wydatki i to spore. Wszystko zależy od zaplanowanych zmian, ich rodzaju i wielkości. Za zamienny projekt domu należy zapłacić od 1 500 złotych do nawet 4 000 złotych. Warto więc dobrze przemyśleć swoją decyzję, środki o tej wartości można przecież zainwestować w materiały budowlane czy elementy wyposażenia domu marzeń.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *