Marzysz o własnych „czterech kątach”? Zanim przystąpisz do budowy wolnostojącej nieruchomości, zadbaj o należyte przygotowanie. Pozwolenie na budowę nieruchomości uzyskasz na podstawie niezbędnej dokumentacji. Zalicza się do niej gotowy albo ten indywidualny projekt domu. Cena takiego projektu jest zależna od licznych czynników, natomiast nigdy nie powinna być priorytetem. Uwzględnij raczej swoje indywidualne potrzeby w zakresie funkcjonowania we własnym domu czy warunki, jakie panują na działce budowlanej. Nie wiesz, ile kosztuje indywidualny projekt domu u architekta? Sprawdź szczegóły już teraz.

Jakie dodatkowe koszty mogą się pojawić przy indywidualnym projekcie domu?

Musisz wiedzieć, że indywidualny projekt domu będzie droższy, niż ten gotowy. Wynika to z wielu powodów. Przede wszystkim, ten gotowy projekt jest stworzony raz i może być powielany wielokrotnie, wiąże się więc ze znacznie mniejszym nakładem pracy architekta. Koszt projektu indywidualnego będzie wyższy, ponieważ taki projekt zostaje “szyty na miarę” indywidualnych potrzeb inwestora. O ile za ten gotowy projekt możesz zapłacić kilka tysięcy złotych, ten indywidualnie może kosztować kilka razy więcej.

Ponadto musisz uwzględnić dodatkowe opłaty. Niektóre biura projektowe pobierają dodatkowe opłaty za każdą zmianę w projekcie.

Pamiętaj również, że nie zapłacisz jedynie za projekt, ale również za jego adaptację na działce budowlanej o konkretnych warunkach. Ile kosztuje adaptacja projektu 2022? To zależy, ale przygotuj się na opłaty od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Ile czasu trzeba czekać na projekt indywidualny?

Możesz sprawdzić, ile kosztuje m2 projektu budowlanego, natomiast nie tylko te kwestie powinny Cię interesować. Indywidualny projekt domu, ceny mają drugorzędne znaczenie, jeśli zależy Ci na szybkiej inwestycji. Warto jednak wiedzieć, że cena za m2 projektu indywidualnego nieruchomości oscyluje wokół kwoty od 150 złotych do nawet 350 złotych. Łatwo więc oszacujesz, ile kosztuje indywidualny projekt domu.

Zwróć też uwagę, że na projekt dopasowany wedle Twoich preferencji nie tylko zapłacisz więcej, ale musisz na niego dłużej poczekać. Ten gotowy uzyskasz w maksymalnie kilka dni, a ten indywidualny może być tworzony kilka tygodni, a nawet miesięcy. Wiele też zależy od Twoich wymagań, nanoszonych poprawek czy modyfikacji planów.

Jeśli zastanawiasz się, który projekt domu wybrać, ten gotowy czy indywidualny, musisz wybrać opcję według Twoich potrzeb i wymagań. Jeśli Twoja działka budowlana i plany zagospodarowania przestrzennego są typowe, standardowe, a Ty chcesz cieszyć się funkcjonalnym domem, spokojnie możesz wybrać projekt gotowy. Biura projektowe oferują ich naprawdę dużą ilość.

Jeśli Twoje marzenia o własnych “czterech kątach” są wygórowane, masz sprecyzowane, specjalne potrzeby, które nie są uwzględniane w projektach gotowych, wybierz indywidualny projekt nieruchomości. Sprawdzi się on również znacznie lepiej, kiedy Twoja działka jest specyficzna, a Ty chcesz ją jak najlepiej zagospodarować.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *