Kupiłeś dom w stanie surowym zamkniętym albo budowa Twojej nieruchomości jest właśnie na tym etapie? Co konkretnie oznacza stan surowy zamknięty domu, jakie jeszcze prace czekają Cię jako inwestora, zanim zamieszkasz w wymarzonych „czterech kątach”? Ile jeszcze finansów pochłonie cała inwestycja i ile czasu potrwa, zanim wyposażysz nieruchomość w wybrane meble? Jedno jest pewne, ten etap jest jednym z ostatnich. Dowiedz się, co to jest stan surowy zamknięty i co dalej należy wykonać, aby cieszyć się komfortem na końcu budowy.

Stan surowy zamknięty do deweloperskiego – ile to zajmie i wyniesie?

Zastanawiasz się, co zawiera stan surowy zamknięty? Ma już zamontowane okna oraz drzwi wejściowe, dzięki czemu jest zabezpieczony. Niestety kolejne prace wykonasz tylko jeśli temperatura powietrza nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza.

Pamiętaj, co po kolei przy wykończeniu domu w stanie surowym zamkniętym należy wykonać, bo każdy proces jest tu istotny, patrząc na czas i najlepszą jakość wykonywanych usług.

Dom stan surowy zamknięty ma już wszystkie instalacje, w tym hydrauliczne, wentylacyjne i elektryczne. Kolejno tynkuje się ściany oraz wylewa posadzki. Dopiero później stawia się ścianki działowe czy realizuje prace związane z podwieszanymi sufitami.

Najczęściej właśnie na tym etapie kończy się stan surowy zamknięty, a rozpoczyna stan deweloperski. W jego skład wchodzi między innymi szpachlowanie i gruntowanie ścian, wyrównanie podłóg czy osadzanie parapetów.

Jeśli inwestor zdecyduje się na realizację kolejnych prac ku wykończeniu nieruchomości, etapy będą zmierzać w kierunku tzw. wykończenia pod klucz. Wtedy na ścianach kładzie się glazurę i montuje armaturę łazienkową. Na podłodze układa się parkiet czy gres oraz maluje ściany wybraną farbą.

Stan pod klucz zakłada wszelkie prace, które umożliwiają już tylko wniesienie mebli czy montaż oświetlenia, aby cała nieruchomość była gotowa do komfortowego zamieszkania. Od stanu surowego zamkniętego do stanu pod klucz mija zazwyczaj około 30 dni. Warto dodać, że sam stan surowy zamknięty to jakieś 80% budowy całego domu. Inwestor zbliża się więc ku końcowi całej inwestycji we własną nieruchomość.

Jak długo może stać dom w stanie surowym zamkniętym?

Dom w stanie surowym zamkniętym buduje się najczęściej około 4 miesiące. Zdarza się, że inwestora zastaje zima. Czy możesz pozostawić stan surowy zamknięty na zimę aż do wiosny, aby dopiero wtedy dokończyć budowę domu? Jak najbardziej tak. Dom w stanie surowym zamkniętym jest odpowiednio zabezpieczony. Co więcej, należy wskazać, że nie wszystkie prace wykończeniowe można wykonywać, kiedy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Przerwa zimowa jest wręcz wskazana.

Przerwa w budowie od stanu surowego zamkniętego do kolejnego etapu, czyli stanu deweloperskiego i dalej tego „pod klucz” jest potrzebna, aby tynki i inne tzw. mokre prace i elementy budowy mogły porządnie wyschnąć. Wilgoć nie jest pozytywnym czynnikiem i może przyczynić się do poważnych błędów konstrukcyjnych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *