Ile kosztuje budowa domu wolnostojącego w 2022 roku? Czy taka inwestycja w obliczu wciąż rosnących cen materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny jest w ogóle opłacalna? Oczywiście, że tak. Okazuje się, że koszty budowy domu 2022 wzrosły analogicznie względem do roku poprzedniego średnio o 10-15% i jest to tendencja stała. Im szybciej rozpoczniesz budowę, tym mniejsze koszty inwestycyjne z tego tytułu poniesiesz. Na rynku nieruchomości następują diametralne zmiany, natomiast trudno jest wskazać jednoznacznie, ile kosztuje wybudowanie domu, ponieważ wiele zależy od przyjętego systemu budowy, wybranych materiałów, metrażu nieruchomości czy projektu budynku. Udaje się jednak oszacować przybliżone opłaty i wiadomo na pewno, że z roku na rok będzie tylko drożej.

Ile kosztuje budowa domu w zależności od planowanego metrażu?

Zastanów się, o jakim domu wolnostojącym marzysz? Ma mieć garaż, piwnicę, kilka pięter, a może wolisz nieruchomość parterową jedynie z użytkowym poddaszem? Właśnie od parametrów technicznych i skomplikowania projektu domu zależeć będą koszty jego budowy. Im na mniejszy dom się zdecydujesz, tym niższe będą koszty jego budowy. Zapłacisz mniej nie tylko za materiały budowlane nawet te najlepszej jakości, ale również za tzw. robociznę, a cała inwestycja będzie gotowa szybciej. Pamiętaj jednak, aby Twoje wymarzone “cztery kąty” spełniały indywidualne potrzeby wszystkich domowników.

Koszt budowy domu 70m2 będzie na pewno mniejszy niż koszt budowy domu 200m2. Zastanów się jednak, czy mała nieruchomość będzie wystarczająca albo czy dom o dużej przestrzeni jest Ci na pewno potrzebny. Uznaje się, że największą popularnością cieszą się nieruchomości idealne do zamieszkania przez rodziny 2+2, dlatego najczęściej padają pytanie o koszt budowy domu 120m2 oraz o koszt budowy domu 150m2.

W przypadku domów o niewielkiej powierzchni, na przykład 70m2 czy szacując koszt budowy domu 100m2, można mówić o inwestycji rzędu 320 tysięcy złotych, jeśli budowa zakłada etap surowy zamknięty. Im nieruchomość jest większa, tym opłaty wzrastają. Inwestycja w budowę domu o powierzchni 150m2 to mniej więcej 380 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że chodzi o stan surowy, który trzeba wykończyć.

Jaki jest koszt budowy domu za pomocą konkretnej technologii?

Budowa domu pod klucz zawsze wiąże się z ogromną inwestycją finansową, dlatego inwestorzy, którzy chcą zmniejszyć koszty, powinni zdecydować się na stawianie nieruchomości, uwzględniając konkretny system budowy.

Zastanawiasz się, z czego tanio wybudować dom? Okazuje się, że prym pod względem finansowym wciąż wiedzie tradycyjna, murowana metoda budowy, natomiast ogromną konkurencję stanowi dla niej system szkieletowy budowy nieruchomości. Jego kolejną zaletą jest znaczne skrócenie czasu powstawania całej inwestycji. O ile dom murowany budowany jest średnio przez 2 lata, tak ten szkieletowy może zostać oddany do użytku już po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac.

Chcesz uzyskać informację, Jak tanio wybudować dom 2022? Oprócz wyboru konstrukcji szkieletowej pomyśl nad elementami pasywnymi nieruchomości. Weź pod uwagę, że koszty związane z domem, to nie tylko te, które inwestor ponosi na etapie jego budowy, ale także w czasie wieloletniej eksploatacji. Wybieraj materiały ekologiczne i rozwiązania energooszczędne, dzięki czemu inwestycja zwróci się o wiele szybciej, a domownicy będą mogli generować oszczędności finansowe z tytułu poboru wody lub energii czy ogrzewania nieruchomości zimą.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *