Budowa domu wolnostojącego to nierzadko najważniejsza i największa inwestycja finansowa w naszym życiu. Z jakimi kosztami musi liczyć się inwestor? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w tym zakresie należy rozważyć co najmniej kilka istotnych kwestii. Ile bierze firma za stan surowy otwarty lub zamknięty? Jakie są koszty materiałów? Pamiętaj, aby w kosztorysie uwzględniać również wciąż wzrastające ceny, całość może wynieść nawet 20% więcej, niż zakładany budżet. Nic dziwnego, że w wyszukiwarkach najczęściej wpisywanymi frazami są „Stan surowy otwarty koszt”, „Stan surowy zamknięty koszt” czy „Stan surowy koszty robocizny”. Postaramy się oszacować przybliżone koszty, dzięki czemu będziesz mógł przygotować się finansowo na budowę własnych czterech ścian.

Jaki jest koszt prac i robót w stanie surowym otwartym?

Pierwszy etap budowy to stan surowy otwarty. Koszt tej części budowy jest niestety największy, ponieważ zakłada powstanie najważniejszych elementów całej nieruchomości.

Wiele zależy oczywiście od samego projektu domu, ponieważ ceny będą różnić się w zależności od metrażu i kubatury budynku, liczby kondygnacji czy opcji podpiwniczenia nieruchomości. Duże znaczenie ma również jakość zastosowanych materiałów, robocizna to kolejny koszt budowy domu. Stan surowy otwarty w oszacowaniu może wynieść średnio 260 tysięcy złotych dla przeciętnej nieruchomości wolnostojącej o metrażu 120 metrów kwadratowych. Należy przy tym wskazać, że uwzględnia się tutaj stan surowy otwarty koszt 2022 w pierwszym kwartale roku, natomiast w kolejnych ceny materiałów i robocizny wzrastały i wciąż wzrastają o jakieś 20%. Co ciekawe, koszt budowy do stanu surowego otwartego nieruchomości, jeszcze w 2019 roku wynosił średnio 190 tysięcy złotych.

Ogromne znaczenie mają również koszty robocizny. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło typu „stan surowy otwarty koszt robocizny”, dowiesz się, że jest to przeciętnie 13 tysięcy złotych. Weź jednak pod uwagę projekt domu, indywidualne wymagania oraz jakość świadczonych przez fachowców usług. Na najlepsze ekipy budowlane trzeba czekać nierzadko nawet kilka sezonów.

Jaki jest koszt doprowadzenia domu do stanu surowego zamkniętego?

Kolejny etap budowy nieruchomości to stan surowy zamknięty, Koszt takiej inwestycji jest już nieco większy i wynosi średnio 1500 złotych za każdy metr kwadratowy przeprowadzonych prac. Koszt budowy domu stan surowy zamknięty zależy przede wszystkim od użytych materiałów. Wlicza się stolarkę okienną drzwi, pokrycie dachu, ocieplenie, elewację oraz przyłącza. Podane wyżej koszty dotyczą wersji budżetowej, natomiast opłaty z tego tytułu wynieść mogą nawet 2500 złotych za każdy metr kwadratowy inwestycji.

Warto zaznaczyć również, czym różni się stan surowy zamknięty do deweloperskiego. Koszt będzie znacząco wyższy w przypadku tego drugiego, ponieważ nieruchomość jest już praktycznie gotowa do całkowitego wykończenia wnętrza. Za dom w stanie deweloperskim zapłacić trzeba średnio 410 tysięcy złotych. Mówimy tu oczywiście o budowie, a nie o domach gotowych na sprzedaż od dewelopera.

Znaczenie ma również stan surowy zamknięty koszt wykończenia. Wykończenie domu wolnostojącego pochłania ogromne wydatki, natomiast znowu znaczenie ma tutaj rodzaj użytego materiału czy indywidualne wymagania inwestora. Wylicza się, że obecnie jest to minimum 1000 złotych za każdy metr kwadratowy wnętrza nowej nieruchomości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *