Jeśli wśród ofert biur projektowych nie znalazłeś odpowiedniego projektu domu, możesz poświęcić czas na stworzenie autorskiego projektu. To przecież ty najlepiej znasz swoje potrzeby i wiesz, jak ma wyglądać Twoja nieruchomość marzeń.

Zastanawiasz się, jak zrobić projekt domu samemu? Czy własny projekt domu bez doświadczenia i wiedzy z zakresu architektury i prawa budowlanego będzie mógł być zaakceptowany i uzyskasz pozwolenie na budowę? Jak narysować projekt domu na zgłoszenie, czyli ten do 70 m2, skoro wiadomo na pewno, że nie może być on stworzony odręcznie na kartce papieru? Znajdź odpowiedź na wszystkie te pytania w poniższym tekście.

Czy można samemu wykonać projekt domu?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak narysować projekt domu, na pewno nadal nie znalazłeś gotowego projektu, na podstawie którego mogłaby powstać Twoja wymarzona nieruchomość. Pamiętaj jednak, że własny dom to ogromna inwestycja finansowa, nie w niej miejsca na najmniejsze błędy, bo to od nich będzie zależeć komfort codziennego funkcjonowania oraz bezpieczeństwo.

Zanim przystąpisz do tworzenia projektu domu samodzielnie, dowiedz się najpierw, co jest zawarte w projekcie domu, aby można było uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli nie masz w tym zakresie wystarczającego doświadczenia ani wiedzy, dowiedz się raczej, jak narysować projekt domu na kartce i zanieś ją do profesjonalnego architekta. Trzeba przyznać, że Twój projekt nie musi spełniać wszystkich norm budowlanych i technicznych, ale na pewno sprawdzi się jako ogromna pomoc do stworzenia tego ostatecznego projektu przez profesjonalistę. Zdecyduj  się wtedy nie na ten gotowy projekt domu, ale na indywidualny projekt nieruchomości, który powstanie z uwzględnieniem Twoich wszystkich potrzeb, jakie zostały przedstawione na kartce papieru. Twój autorski projekt raczej nie zawiera wszystkich norm technicznych, więc architekt odpowiednio go dopasuje. Weźmie też dodatkowo warunki, jakie panują na działce i przepisy dotyczące możliwości zabudowań, uwzględniając otoczenie.

Czy można wybudować dom według własnego projektu?

Projekt, który może zostać zaakceptowany, a na jego podstawie zostanie wydane pozwolenie na budowę domu, musi być wykonany przez profesjonalnego architekta z odpowiednimi uprawnieniami. Osoby, które nie mają właściwych kwalifikacji, nie są w stanie stworzyć samodzielnie projektu domu, chociaż oczywiście mogą zwizualizować swoje pomysły w ramach indywidualnych potrzeb, które później uwzględni z fachowym projekcie architekt.

Co więcej, współpraca z architektem jest nieoceniona, ponieważ właśnie on wspiera inwestorów na każdym etapie, aż do momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli nie wiesz, jakie dokumenty są potrzebne do projektu domu, projektant pomoże Ci je skompletować. Na pewno dotyczą one działki, na której ma stanąć nieruchomość.

Zastanawiasz się, czy sam projekt domu wystarczy? Musisz jeszcze wiedzieć, kto nanosi projekt domu na mapę, aby można było dopasować projekt do realnych warunków na działce. Taką adaptację również wykonuje architekt, na przykład we współpracy z geodetą, więc jeśli nie masz odpowiednich kompetencji, nie poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *