Domy modułowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków, szczególnie ze względu na ich stosunkowo niskie koszty budowy, brak wymaganych pozwoleń na budowę oraz szybkości stawiania całego szkieletu konstrukcji. Warto wspomnieć, że ten typ budynków najpopularniejszy jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozwój budownictwa na podstawie modułów rozwija się o wiele szybciej niż w Polsce. Dostęp do nowoczesnych technologii, wysoki stopień zaawansowania maszyn roboczych oraz atrakcyjna cena sprawiły, że modułowe budowle nie kojarzą się już jako tanie kontenery bez stylu. Na rynku królują innowacyjne domy modułowe, cena uzależniona jest jednak od wielu czynników.  Można powiedzieć, że obecnie sprzedawane gotowe domy są pełnoprawnymi obiektami budowlanymi, które mogą być użytkowane praktycznie przez cały rok. Warto jednak wiedzieć o wadach i zaletach tego rozwiązania. Jak przygotować się do budowy domu modułowego? O czym należy pamiętać? Wszystkie te dane można uzyskać, analizując poniższe informacje.

Domy modułowe – co to jest?

Odpowiadając na pytanie co to są domy modułowe, można jednoznacznie powiedzieć, iż to konstrukcje, które nie wymagają zatrudnienia profesjonalnego inspektora budowlanego oraz stopień zaawansowania prac podczas budowy nie jest tak mocno uzależniony od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Domy modułowe całoroczne to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wysoką jakość połączoną z niską ceną. Pomimo tego, ze te dwa aspekty nie idą ze sobą w parze, to jednak w przypadku takich budowli okazało się to możliwe. Obecnie z powodzeniem sprzedają się domki, które można wyposażyć w instalację kanalizacyjną, elektryczną oraz ocieplenie ścian, dzięki czemu nawet w Polsce będą idealnym rozwiązaniem dla inwestorów posiadających niewielkie działki.

Domy modułowe – dlaczego zyskują na popularności

Ten typ domów stale zyskuje na popularności wśród polskich klientów, ponieważ charakteryzuje się niską ceną
i stosunkowo szybkim czasem budowy. Warto wiedzieć, że domy te mogą być budynkami mieszkalnymi, ale także zwykłym obiektem wypoczynkowym, na który nie wymaga się żadnych pozwoleń. Popularność takich rozwiązań wzrasta, ponieważ niecierpliwe osoby mogą w krótkim czasie wprowadzić się do swojego wymarzonego domu. Brak konieczności załatwiania licznych pozwoleń budowlanych to kolejny aspekt, który potwierdza, że domy modułowe będą cieszyć się coraz większym zainteresowaniem klientów. Gotowe domki składają się ze ściśle określonych komponentów, które na terenie budowy muszą być ze sobą odpowiednio połączone. Aby mieć pewność, że wszystkie prace wykonywane są prawidłowo, warto zatrudnić profesjonalną firmę montażową, która posiada doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach.

Domy modułowe – cena za projekt i wykonanie

Gotowe domy modułowe różnią się między sobą cenami głównie ze względu na rodzaj materiału, z jakich zostały wykonane, ich wielkość oraz rozwiązania technologiczne, w które dom może zostać wyposażony już na etapie projektowania. Przed dokonaniem wyboru, warto określić z góry swój budżet i dopasować go do oferty, jaką przedstawiają firmy budowlane. Do kosztów, które ponosi inwestor podczas budowy domu modułowego, należy także doliczyć cenę wykonania przyłączy do zewnętrznego źródła energii i systemu wodociągowego. Na całkowitą cenę domu modułowego składa się wiele czynników, o których warto pamiętać.

Analizując domy modułowe, cennik dotyczy głównie zakupu i ewentualnego transportu gotowych ścian i stropów. Najtańszym wyborem będzie konstrukcja szkieletowa budynku, która może dotyczyć np. domku sezonowego, który nie jest na stałe zespolony z gruntem. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z załatwianiem licznych pozwoleń na budowę. Cena budowy całego domu modułowego może wynosić około 800 złotych za metr kwadratowy, jeśli chodzi o tanie domy modułowe. Całoroczne systemy to koszt nawet 1400 złotych za metr kwadratowy. Do całkowitej ceny dochodzi także wykonanie dachu
i ewentualnego wykończenia wnętrz. Analizując oferty, które przedstawiane są przez producentów mobilnych domków sezonowych, warto zwrócić uwagę na fakt, że ceny dotyczą zazwyczaj tylko gołych ścian budynku bez usługi montażowej.

Domy modułowe – jakie są budowane?

Domki modułowe budowane są na podstawie łączenie gotowych elementów ze sobą, które dostarczane są odpowiednio wcześnie na teren budowy. Trzeba pamiętać, że budowa domu modułowego wymaga posiadania kompleksowej wiedzy z zakresu budownictwa oraz tego typu konstrukcji. Jakakolwiek pomyłka podczas montażu może doprowadzić do tego, że cała konstrukcja nie będzie składać się w jedną, spójną całość. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy montażowej, która posiada doświadczenie w budowie domów modułowych całorocznych pod klucz. Moduo house, domy modułowe są stosunkowo łatwe w montażu, pod warunkiem, że posiada się odpowiednią wiedzę, doświadczenie i zaplecze maszynowe, które umożliwi bezpieczne i dokładne przeprowadzenie prac budowlanych.

Domy modułowe szkieletowe

Szkieletowe domy modułowe są często określane mianem zwykłych domków sezonowych, ponieważ ich konstrukcja opiera się głównie na stalowej lub drewnianej konstrukcji. Elementy, które potrzebne są do ich budowy, powstają praktycznie w całości w fabryce, a jedynie fragmenty nośne takie jak stropy i ściany powstają z drewna lub ocynkowanej stali.

Domy modułowe z keramzytobetonu

W przypadku takich domów warto pamiętać, że podłoże, czyli fundament musi być odpowiednio przygotowany. Oznacza to, że stopy fundamentów należy oprzeć na masywnych słupach, które zagłębia się w gruncie. Domy modułowe z keramzytobetonu powstają w całości w fabryce. Ich transport jest stosunkowo drogi, jednakże montaż o wiele szybszy niż w przypadku tradycyjnych domków szkieletowych. Do ocieplenia tego typu obiektów stosuje się wełnę mineralną, która jest doskonałym izolatorem ciepła.

Domy modułowe – ogrzewanie. Co warto wiedzieć?

Całoroczne domki modułowe są ogrzewane w podobny sposób jak tradycyjne domy jednorodzinne. Zależnie od wybranego typu modułu, można wybrać różne metody ocieplenia. Najpopularniejszą formą izolacji ścian jest elewacja połączona od wewnątrz wełną mineralną, która posiada doskonałe właściwości izolacyjne. Styropian to także popularny materiał wykorzystywany podczas ociepleń takich budynków. Ciekawostką jest fakt, że alternatywą dla podstawowych rozwiązań może być wykorzystanie pianki poliuretanowej lub polietylenowej. Wyróżnia się ona niezwykle dobrą odpornością na wilgoć, przyczepnością do każdego podłoża oraz niewielką przewodnością cieplną.

Nowoczesne domy modułowe – czym się charakteryzują?

Dom modułowy z garażem to innowacja, która dopiero niedawno pojawiła się na rynku. Ze względu na zastosowanie takiego udogodnienia popularność dotykająca małe domy modułowe stale wzrasta, dzięki czemu pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. Ciekawym rozwiązaniem jest także wprowadzanie balkonów i niewielkich tarasów, które uwzględnione są w konstrukcji całego budynku. Dzięki temu można sprawić, że nawet niewielkie domki będą idealnym miejscem do wypoczynku.

Dom modułowy a pozwolenie na budowę – czy jest wymagane?

Pozwolenie na budowę w przypadku domów modułowych nie jest wymagane pod warunkiem, że nie są one przytwierdzone na stałe do powierzchni ziemi. Oznacza to, że domu szkieletowe w większości przypadków nie będą wymagać załatwienia pozwolenia na budowę w urzędzie. Decydując się jednak na masywny domek
z keramzytobetonu, warto mieć na uwadze, że konieczne będzie wykonanie mocnych fundamentów, a co za tym idzie uzyskania pozwolenia na budowę.

Zalety i wady współczesnych domów modułowych

Domy modułowe, opinie posiadają bardzo dobre i wynikają głównie ze względu wysoką jakość sprzedawanych wyrobów oraz ich atrakcyjną cenę. Do głównych zalet domów modułowych zalicza się szybkość ich budowy, która może zamknąć się nawet w kilka dni, niskie koszty przedsięwzięcia, a także brak konieczności zatrudniania inspektora budowlanego. Popularne domu modułowe wady ukazują głównie na płaszczyźnie finansowej. Oznacza to, że decydując się na zakup domu modułowego, należy dysponować od ręki całą potrzebną sumą pieniędzy. Konieczny będzie także wynajem profesjonalnego dźwigu, co generuje dodatkowe koszty. Budowa domków sezonowych z modułów uniemożliwia w pewnym stopniu spełnienie swoich fantazji odnośnie indywidualnej aranżacji wnętrz.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *