Domy z kontenerów to innowacja, jaka pojawiła się na rynku budowlanym w ostatnim czasie. Ze względu na stale zwiększający się popyt na takie budowle, wiele firm zdecydowało się na wdrożenie na stałe do swojej oferty produkcję domów tego typu. Coraz większa grupa konsumentów decyduje się na domy z kontenerów. Projekty wytwarzane przez profesjonalnych architektów pozwalają na indywidualne dostosowanie bryły obiektu do potrzeb klienta oraz dowolną aranżację wnętrz. Warto zainteresować się tematyką domów z kontenerów choćby ze względu na chęć ochrony środowiska i oszczędności pieniędzy. O czym jednak pamiętać podczas budowy domów z kontenerów? Jak się do tego przygotować? Ile to ostatecznie kosztuje? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedzi w poniższym artykule.
Domy z kontenerów – co to jest?
Domy z kontenerów morskich często są niedoceniane zarówno przez konsumentów, jak i firmy budowlane. Tego typu obiekty należą do nieco bardziej fantazyjnych budynków, które często pojawiały się w krajach skandynawskich oraz coraz częściej w Ameryce. Ogólne przyjęło się założenie, iż są to wyroby przeznaczone dla osób zamożnych ze względu na spore koszty początkowe. Ostatecznie jednak po wdrożeniu produktów
z kontenerów na rynek europejski, okazało się, że ich cena może być o wiele niższa od kosztów budowy tradycyjnego domu. Budynek stworzony z kilkunastu połączonych ze sobą „skrzyń” stalowych wymaga odpowiedniej adaptacji, wyobraźni projektanta oraz budżetu. Ciekawostką jest fakt, że obecne technologie budowlane pozwalają na budowę biurowców z kontenerów.
Jakie technologie budowlane są używane podczas budowy domów z kontenerów?
Projekty domów kontenerowych uwzględniają wykorzystanie najróżniejszych materiałów do ich wykończenia
z zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Jeśli chodzi o stronę zewnętrzną, to stosuje się zazwyczaj nowoczesne formy elewacji ocieplanej, gdzie na warstwę np. wełny mineralnej kładzie się elewację drewnianą lub z tworzywa sztucznego. Daje to dodatkową ochronę stalowym elementom budynku, które mogą ulegać zniszczeniu w wyniku korodowania. Ze względu na wygląd zewnętrzny domy kontenerowe mogą przyjmować najróżniejsze formy,
a ograniczeniem jest jedynie budżet i ludzka wyobraźnia. Wewnątrz obiektu można stosować płyty gipsowo-kartonowe, drewno oraz kamień. Ciekawym rozwiązaniem są domy z kontenerów w 100% drewnianych, jednakże charakteryzują się one zupełnie inną wytrzymałością i metodami budowy. Można więc powiedzieć, że wykończenie budowli z kontenerów nie różni się znacząco od tradycyjnych obiektów stawianych przez firmy budowlane.
Domy z kontenerów w Polsce – jak to wygląda w praktyce?
Warto wiedzieć, że budowa domów z kontenerów w Polsce nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń jeśli powierzchnia domu nie będzie znacząco duża. Jeśli jednak decydujemy się na stworzenie pełnowymiarowego domu, który ostatecznie może sięgać nawet kilkuset metrów użytkowych, to należy pamiętać, by udać się
z wnioskiem o wydanie stosownego pozwolenia do urzędu miasta. Podporą dla konstrukcji kontenerowych są wylewane fundamenty betonowe, które stanowią doskonałe podłoże chroniące dom przed wilgocią. Warto wiedzieć, że budując dom z kontenerów można początkowo wykorzystać tylko kilka sztuk, tworząc np. pierwsze piętro, a z czasem dokonać rozbudowy powierzchni domu o kolejne kondygnacje. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na rozłożenie inwestycji w czasie. Polska dopiero wprowadza ten typ produktów na rynek, dlatego coraz większa liczba konsumentów wyraża rzeczywiste zainteresowanie inwestycją w taki dom.
Jaki dom można zbudować z kontenerów morskich?
Z kontenerów morskich można wybudować zwykły, pełnowymiarowy dom, który będzie pełnić funkcję mieszkalną. Jeśli chodzi o powierzchnię poszczególnych pomieszczeń, to jest ona zależna od początkowych wymiarów kontenerów, które są z góry narzucone. Standaryzacja powierzchni poszczególnych bloków związana jest z przymusem dokładnego dostosowania wymiarów kontenerów do przewożenia ich na statkach. Odnosząc się do tego, jaki dom z kontenerów morskich można wybudować, należy powiedzieć, że każdy. Ograniczeniem są tylko pieniądze i wyobraźnia projektantów. Warto wspomnieć, że dom o powierzchni około 100 metrów kwadratowych to wydatek rzędu 300 tysięcy złotych, a więc o wiele mniej niż w przypadku budowy tradycyjnego domu. Dodatkowo czas potrzebny na realizację przedsięwzięcia z wykorzystaniem kontenerów to maksymalnie kilka miesięcy.
Dom z kontenera a prawo budowlane
Prawo budowlane nie narzuca na budowle z kontenerów dodatkowych obostrzeń. Wszyscy, którzy pragną posiadać własny dom kontenerowy muszą wybudować pod nim fundamenty betonowe oraz zgłosić wniosek
o pozwolenie na budowę. Dotyczy to jednak budynków, których powierzchnia całkowita przekracza 35 metrów kwadratowych. Poniżej tego metrażu zgłoszenie wniosku z pozwoleniem na wykonywanie prac budowlanych nie jest konieczne. Projekt domu z kontenerów musi być dokładnie rozplanowany i zatwierdzony przez inspektora nadzoru budowlanego, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że zostaną zachowane wszelkie wymogi bezpieczeństwa pracy i późniejszego użytkowania obiektu budowlanego.
Dom z kontenera a dom modułowy – podstawowe różnice
Istnieje wiele różnic, które zawierają projekty domów z kontenerów oraz tych opartych na modułach. Domy modułowe z kontenerów wyróżniają się dowolnym dopasowaniem rozmiarów zewnętrznych do projektu, długością maksymalną do 20 metrów oraz szerokością na poziomie do 4,2 metra. Warto wspomnieć, że domy modułowe mogą sięgać ze względu na ciężar szkieletu do nawet 15 ton. W przypadku kontenerów ich rozmiar jest z góry ustandaryzowany, długość i szerokość wynosi analogicznie do 12 i do 2,8 metra, a ciężar całkowity szkieletu sięga zaledwie 3 ton. Oznacza to, że zarówno domy kontenerowe, jak i modułowe posiadają swoje cechy charakterystyczne, które mogą wpływać na ostateczną decyzję konsumentów.
Domy z kontenerów a ekologia. Jak wpływają na środowisko?
Projekty domów z kontenerów morskich uwzględniają ich charakterystykę, która nastawiona jest na energooszczędność, a co za tym idzie ekologię. Budowa domów z kontenerów to nieco mniej kosztowne przedsięwzięcie niż postawienie tradycyjnego domu murowanego, które wyróżnia się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, co przekłada się na komfort użytkowania budynku. Warto jednak wiedzieć czym tak naprawdę cechują się domy z kontenerów. Wnętrze każdego z nich jest idealnie wygłuszone, ocieplone oraz zaizolowane, dzięki czemu nawet najmniejsze pokłady wilgoci nie mają szans na przedostanie się do środka. Dobre właściwości termoizolacyjne powodują, że nawet w miesiącach zimowych ciepło z wnętrza pomieszczeń nie jest wytracane, dlatego ogrzewanie nie generuje sporych kosztów. Ciekawostką jest fakt, iż obecnie istnieje możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej na szczycie budowli z kontenerów, co pozwala na pozyskiwanie energii z jej odnawialnego źródła i uniezależnienie się domu od publicznej sieci energetycznej.
Domy z kontenerów – cena
Jeśli chodzi o koszty, to są one stosunkowo niskie jeśli chodzi o domy z kontenerów. Cennik dostępny na stronach internetowych wielu firm budowlanych zajmujących się tą tematyką jasno mówi, że za dom o popularnym metrażu do 100 metrów kwadratowych będzie trzeba zapłacić około 300 tysięcy złotych. Nie jest to wygórowana cena jeśli chodzi o pełnoprawny budynek mieszkalny. Analizując domy z kontenerów w Polsce, cena jest zależna głównie od rodzaju wybranych kontenerów, metrażu, a także wykorzystanych rozwiązań technologicznych do wykończenia budynku. Im więcej innowacji i stylowych rozwiązań, tym cena będzie wyższa. Decydując się jednak na domy z kontenerów, projekty i ceny ostatecznych prac ukażą się dopiero po ustaleniu szczegółów dotyczących współpracy i wybranych materiałów wykończeniowych.
Domy z kontenerów – projekt. Na co zwrócić uwagę?
Obecna sytuacja panująca na rynku budowlanym w Polsce powstrzymuje wiele osób przed podjęciem decyzji
o budowie domu z kontenerów. Projekt budowlany dla takiego przedsięwzięcia wymaga od projektanta wieloletniego doświadczenia i wiedzy z zakresu tworzenia tego typu obiektów. Osoba pełniąca stanowisko architekta musi wykazać się szczególnymi umiejętnościami, które pozwolą na stworzenie obrazu wymarzonego domu. Wszystkie domy z kontenerów projekty posiadają głównie od znanych i cenionych projektantów z całego świata. W Polsce trend na tego typu budynki dopiero rośnie i nabiera rozpędu, dlatego warto decydować się na zakup rysunków technicznych i wizualizacji od zagranicznych kolegów.
Budowa domów z kontenerów – krok po kroku
Budowa domu z kontenera krok po kroku może wydawać się niezwykle trudnym zadaniem. W rzeczywistości oczywiście wymaga to sporych nakładów pracy, jednakże cały proces budowy zamyka się w kilku krokach. Pierwszym z nich jest wybór odpowiedniej klasy kontenerów o wymiarach pasujących do projektu budowlanego. Warto wspomnieć w tym przypadku, iż koszt transportu jednego kontenera na terenie kraju to około od 1000 do 3000 złotych. Kolejnym krokiem jest adaptacja kontenerów, czyli przygotowanie ich do późniejszego użytkowania. Wymaga to dokonania czynności naprawczych jeśli są konieczne, stworzenia warstwy termoizolacyjnej dla bryły kontenera, a także wycięcia otworów na okna i drzwi. Trzeba także równorzędnie pamiętać o przygotowaniu podłoża i stworzeniu fundamentów, które będą stanowić podporę dla całej konstrukcji. Po ustanowieniu miejsca dla kontenerów można przystąpić do podłączenia ich do publicznej sieci energetycznej, wodociągowej lub gazowej. Przyłącza są bardzo ważne, ponieważ sprawiają, że obiekt staje się ostatecznie pełnoprawnym domem użytkowym. Po wykonaniu wszelkich prac przyłączeniowych oraz ustanowieniu budynku na miejscu, trzeba zając się jego ogrzewaniem i izolacją. Dobrym wyborem jest otulina zewnętrzna w postaci np. wełny mineralnej pokrytej warstwą odpowiedniego tworzywa zabezpieczającego. Warto zainwestować także w nowoczesne formy ogrzewania i pozyskiwania energii jak np. pompy ciepła połączone z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu cała konstrukcja jest energooszczędna i przyjazna środowisku. Obecne prawo w Polsce narzuca jednak na właścicieli takich budowli przymus „zmiany ich położenia” co 120 dni, jeśli cały „dom” posiada miano tymczasowego obiektu budowlanego. Aby jednak uniknąć takiej sytuacji, to dobrym posunięciem jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę w stosownym urzędzie.
Domy z kontenera – wady i zalety
Do głównych zalet domów z kontenerów zalicza się ich niską cenę, szybki montaż, dużą mobilność oraz komfort użytkowania. Istnieją jednak także pewne wady takiego rozwiązania, gdyż głównym problemem takich obiektów budowlanych są problemy z uzyskaniem zgody o pozwolenie na budowę. Problemem jest także stworzenie przyłączy mediów, instalacji kanalizacyjnej i prądu. Brak odpowiednich regulacji prawnych działa na niekorzyść domów z kontenerów morskich. Domy z kontenerów opinie posiadają bardzo dobre na całym świecie i wynika to ze względu na ich funkcjonalność i łatwość użytkowania. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii coraz większa liczba konsumentów decyduje się właśnie na taki typ domu, który pozwoli zaoszczędzić sporą ilość gotówki.
Brak komentarzy