Prawidłowe ułożenie pomieszczeń oraz całego budynku względem stron świata jest bardzo ważne, ponieważ może wpływać na późniejszy komfort użytkowania całego obiektu. Odpowiednio przemyślana budowla już na etapie projektowania jest z góry spisana na sukces. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu płaszczyzny dachu domu względem kąta padania promieni słonecznych można wykorzystać w późniejszym czasie naturalne źródła energii, która pozyskiwana jest po montażu paneli słonecznych lub całej instalacji fotowoltaicznej. Ustawienie domu względem stron świata to istotny aspekt stawiania własnego domu, który może mieć wpływ na późniejszy komfort użytkowania, a także możliwość rozbudowy domu o nowoczesne technologie. Podstawowym aspektem nowoczesnego projektowania domów pasywnych jest dostosowanie ich tak, aby maksymalnie wykorzystywały zewnętrzne warunki umożliwiające pozyskiwanie energii.

Położenie działki budowlanej a strony świata – co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć jak ustawić dom względem stron świata, aby jak najlepiej wykorzystać jego walory oraz sprawić, że zarówno pomieszczenia, jak i ogród będą zawsze pełne światła słonecznego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy, jaką są projekty domów względem stron świata określające z góry sposób budowy
i położenie ścian w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać możliwości padających promieni słonecznych. Usytuowanie domu względem stron świata ma też nieco bardziej metafizyczne znacznie, ponieważ może wpłynąć na późniejsze problemy ze snem lub codziennym funkcjonowaniem domowników jeżeli zaniedba się ten aspekt. Odnosząc się do tego jak sprawdzić strony świata na działce, warto skorzystać z planów geodezyjnych oraz
z pomocy profesjonalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Projektanci zajmujący się tworzeniem nowoczesnych domów muszą za każdym razem brać pod uwagę ułożenie budynku względem stron świata, aby jego użytkowanie w przyszłości było jak najbardziej komfortowe.

Ustawienie domu względem stron świata – strona południowa

Wystawienie domu jego newralgicznymi miejscami w stronę południową jest doskonałą opcją dla osób, które pragną mieć stale oświetlone pomieszczenia w ciągu dnia. Rodzina, która spędza sporo czasu w salonie, powinna zadbać o to, aby ustawienie domu umożliwiało wpadanie promieni słonecznych do jego wnętrza przez jak najdłuższy czas.

Południowa strona świata a pozyskiwanie energii

Dom a strony świata to zależność, której nie da się wyeliminować podczas projektowania i budowy wymarzonego domu. Każdorazowo należy zadbać o to, by ustawienie pomieszczeń względem stron świata było jak najlepsze. Bardzo dobrą decyzją jest ulokowanie salonu i kuchni w stronę południową, gdyż dzięki temu można uzyskać wiele godzin w ciągu dnia, w których światło słoneczne będzie oświetlać ich wnętrze. Pozwoli to nie tylko na wprowadzenie nietypowego klimatu do aranżacji pomieszczeń, ale także wygeneruje oszczędności na rachunkach za prąd i ogrzewanie.

Pasywny zysk energetyczny ze strony świata

Pasywnym zyskiem energetycznym, który wynika z danego ustawienia budynku względem stron świata, może być zwykła oszczędność na rachunkach za prąd lub ogrzewanie. Pomieszczenia, które posiadają stały dostęp do światła dziennego, nie muszą być dodatkowo doświetlane sztucznym jego źródłem, a ogrzewanie w miesiącach letnich zapewniają promienie słoneczne padające bezpośrednio na okna i ściany skierowane w kierunku południowym.

Ustawienie domu względem stron świata – strona północna

Posiadając salon od strony północnej, trzeba liczyć się z tym, że będzie on dostawać najmniej światła słonecznego w ciągu dnia. To rozwiązane polecane jest dla osób, które lubią klimatyczne wnętrza i sztuczne oświetlenie za pomocą lamp lub świeczek. Pomysł na salon od strony północnej nie jest najlepszą myślą, dlatego takie działania są szczerze odradzane przez specjalistów budowlanych i architektów. Od strony północnej powinno się umieszczać pomieszczenia, w których domownicy przebywają najmniej czasu i nie wymagają nadmiernego ogrzewania w miesiącach zimowych. Takie działanie pozwoli na zminimalizowanie kosztów utrzymania budynku w przyszłości. Do pomieszczeń, które mogą znajdować się w północnej części murów, zaliczamy: garderoby, spiżarnie, schowki, klatki schodowe, a także garaże. Aby maksymalnie oszczędzić na ogrzewaniu budynku i utracie ciepła, trzeba zrezygnować z montażu dużej ilości okien od strony północnej, ponieważ w miejscach, gdzie promienie słoneczne padają w małych ilościach – ciepło ucieka. Odpowiadając na pytanie jak usytuować dom względem stron świata główną podpowiedzią jest informacja, aby kategorycznie nie lokować najważniejszych punktów domu od strony północnej, która jest zdecydowanie najmniej nasłoneczniona w ciągu dnia.

Ustawienie domu względem stron świata – strona wschodnia i zachodnia

Stosując ekspozycję wschodnią i zachodnią, można zauważyć, że pomieszczenia najczęściej użytkowane, umiejscowione w tym systemie są najbardziej nasłonecznione. Optymalne oświetlenie, jakie zapewnia naturalne światło dzienne, pozwala nie tylko wprowadzić spokojny nastrój do wnętrza, ale także zaoszczędzić sporo energii potrzebnej na doświetlanie elektryczne lub ogrzewanie w zimowych miesiącach. W zależności od preferencji mieszkańców warto zapoznać się z tematyką feng shui-dom a strony świata, ponieważ może okazać się to niezwykle przydatnym asem w rękawie podczas projektowania domu. Domownicy nazywani rannymi ptaszkami, którzy wcześnie wstają do pracy, z pewnością docenią wschodnią ekspozycję sypialni, która zapewni pomruk porannych promieni słonecznych od samego rana na powierzchni łóżka.

Strony świata a układ pomieszczeń – czy to powoduje zyski ekonomiczne?

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata wpływa realnie na oszczędności związane
z utrzymaniem domu. Dzięki prawidłowemu ułożeniu domu można efektywnie wykorzystywać źródła odnawialnej energii przy pomocy montażu np. instalacji fotowoltaicznej. Takie działanie przekłada się bowiem na całkowite zminimalizowanie kosztów utrzymania obiektu budowlanego, a często nawet okazuje się, iż dom sam zarabia na siebie, oddając dodatkowo wyprodukowaną energię do głównej sieci energetycznej. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii ma sens jedynie wtedy, kiedy ułożenie domu względem stron świata będzie prawidłowe. Oznacza to, że cała płaszczyzna dachu powinna być ulokowana w taki sposób, aby jak najwięcej promieni słonecznych w ciągu dnia padało na nią.

Jak sprawdzić położenie domu względem stron świata?

Warto wiedzieć jak określić strony świata w mieszkaniu, które jest już wybudowane lub będzie dopiero stawiane np. przez dewelopera. Można w tym celu wykorzystać profesjonalne plany budowlane, pomoc geodety lub zwykłe urządzenie, jakim jest kompas. Określanie stron świata nie jest trudnym zadaniem i jest możliwe do wykonania praktycznie przez każdego, kto potrafi posługiwać się kompasem i choć w podstawowym stopniu zna rysunek techniczny. Oznaczenia stron świata na projekcie są zazwyczaj sygnowane angielskimi literami nazw stron świata, czyli „N,S,W,E” (północ, południe, wschód, zachód). Posiadając tak podstawową wiedzę, można samodzielnie sprawdzić, jakie będzie docelowe położenie pomieszczeń i czy jest odpowiednie w celu dłuższej egzystencji na danym terenie.

Położenie domu lub mieszkania względem stron świata jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na dostosowanie całego obiektu pod względem energooszczędności, zastosowania innowacyjnych metod pozyskiwania odnawialnej energii oraz zapewnia spokojne funkcjonowanie wszystkim domownikom. Bezapelacyjnie ustalenie strony południowej jako punkt wyjściowy dla salonu i innych pomieszczeń jest bardzo dobrym posunięciem, ponieważ pozwoli na idealne nasłonecznienie wnętrza pokoi przez cały dzień.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *