Działka rolna może być znacznie bardziej opłacalną inwestycją, aniżeli zakup działki budowlanej. Co więcej, działka rolna może zostać przekształcona na tę budowlaną i z tej opcji korzystają właściciele takich terenów, kiedy chcą wybudować na nich dom mieszkalny. Jak wygląda przekształcenie działki rolnej na budowlaną? Czy działka rolna na budowlaną charakteryzuje się takimi samymi warunkami zabudowy? Dowiedz się, jaki proces trzeba realizować, aby zatwierdzić odrolnienie działki. Koszt całek procedury wcale nie musi być taki duży. Gdzie złożyć właściwe wnioski? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej.

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?

Poznaj przekształcenie działki rolnej na budowlaną krok po kroku. Zastanawiasz się, jak odrolnić działkę, aby można było wybudować na niej obiekt mieszkalny? W tym celu musisz:

 • zmienić przeznaczenie działki poprzez modyfikację MPZP lub wydanie odpowiedniej decyzji o warunkach zabudowy,
 • wyłączyć działkę z produkcji rolnej.

Aby rozpocząć cały dwuetapowy proces odrolnienia działki, musisz złożyć niezbędne wnioski do gminy. Weź pod uwagę, że ma ona nieograniczony czas na zapoznanie się z dokumentami oraz wydanie decyzji.

Zanim złożyć wnioski o odrolnienie działki, sprawdź, jak sklasyfikowany jest teren rolny, który jest Twoją własnością. Zmiana działki rolnej na budowlaną jest możliwa tylko wtedy, kiedy:

 • działka rolna jest nieużytkiem,
 • działka rolna, to grunt o najniższej klasie przydatności produkcyjnej, to klasy IV, V lub VI.

Odrolnienie działek klasy I, II, III również jest możliwe, ale jest to proces jeszcze bardziej skomplikowany, który ponadto wymaga zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Ile kosztuje odrolnienie działki?

Trzeba przyznać, że odrolnienie działki, to proces nie tylko skomplikowany formalnie, ale również czasochłonny oraz kosztowny. Wciąż bardzo często pozostaje znacznie bardziej opłacalny, aniżeli zakup działki budowlanej.

Ile kosztuje odrolnienie działki? Koszt takiej operacji jest kwestią indywidualną. Inwestor musi ponieść opłatę jednorazową w wysokości wyliczonej za każdy hektar gruntu, jaki podlega zmianie. Tym samym:

 • 437 175 zł dla gruntów klasy I,
 • 378 885 zł dla gruntów klasy II,
 • 320 595 zł dla gruntów klasy III a,
 • 262 305 zł dla gruntów klasy III b,
 • 204 015 zł dla gruntów klasy IV a,
 • 145 725 zł dla gruntów klasy IV b,
 • 116 580 zł dla gruntów klasy V,
 • 87 435 zł dla gruntów klasy VI.

Trzeba zaznaczyć, że nie są to jedyne koszty, jakie musi ponieść inwestor, który zdecyduje się na odrolnienie działki. Zobowiązany jest również do uiszczania corocznej opłaty przez 10 kolejnych lat. Jej wysokość wynosi 10% wartości opłaty wstępnej, jednorazowej.

Planujesz odrolnienie działki? Ile trwa cały proces tego rodzaju zmiany? Przygotuj się na długi czas oczekiwania i uwzględnij go w swoich planach, jeśli masz zamiar realizować inwestycję budowy domu na takim gruncie.

Teoretycznie organ wydający decyzję o odrolnieniu działki nie ma wyznaczonego czasu na przeprowadzenie całej procedury. W praktyce zmiana gruntu z rolnego na budowlany może potrwać 2-3 miesiące.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *