Każdy dom energooszczędny powinien charakteryzować się niezwykle tanią eksploatacją ze względu na ogrzewanie oraz dostarczanie energii do urządzeń znajdujących się w jego wnętrzu. Dom energooszczędny to coraz częściej wybierany typ obiektów budowlanych przez konsumentów w kraju. Niskie koszty utrzymania
i niezależność od publicznych sieci energetycznych to tylko niektóre z aspektów wpływających na renomę tego typu rozwiązań. Bardzo dobrym wyborem są właśnie tego typu obiekty budowlane, których cena przykuwa uwagę coraz większej liczby konsumentów. Czy warto decydować się na dom energooszczędny? Na co zwrócić uwagę podczas budowy? Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne? Wszystkie odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule, który poświęcony jest właśnie tej tematyce.
Dom energooszczędny – czyli jaki?
Warto wiedzieć co to jest dom energooszczędny i czym się charakteryzuje. Jest to obiekt budowlany posiadający dobre właściwości termoizolacyjne pozwalające na oszczędzanie sporych pokładów energii zarówno
w miesiącach letnich, jak i zimowych. Energooszczędność domu dotyczy przede wszystkim metod pozyskiwania energii, możliwości jej zaoszczędzania oraz sposobów, które pozwalają na użytkowanie domu niezależnie od publicznych sieci energetycznych. Istnieje wiele wytycznych, które dotyczą tego, w jaki sposób projektowany jest dom energooszczędny. Definicja mówi jasno, że radykalność zastosowań pozwala na nieco więcej swobody przy projektowaniu, jednakże kosztem mniej spektakularnych efektów. Podstawą każdego domu energooszczędnego jest jego bryła, a także jej kształt. By dom był prawdziwie oszczędzający energię, należy zminimalizować ilość występujących ścian zewnętrznych oraz połaci dachowych tak, aby cała konstrukcja była jak najbardziej zwarta.
Dom energooszczędny a dom pasywny – różnice
Dom energooszczędny a pasywny to częsty problem podczas wyboru konkretnej technologii budowy obiektu mieszkalnego. W zależności od preferencji mieszkańców, jak i budżetu dokonuje się wyboru takiego typu domu, który spełni nie tylko oczekiwania, ale także pozwoli zaoszczędzić większą ilość pieniędzy. Budynek energooszczędny, jak sama nazwa wskazuje jest obiektem ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię, dlatego jest coraz chętniej wybierany przez klientów firm budowlanych i architektonicznych. Z czego budować dom energooszczędny, aby jego charakterystyka była jak najlepiej wykorzystana? Podstawowymi materiałami jest beton, tworzywa sztuczne oraz tzw. pustaki, które są nie tylko tańsze w zakupie, ale także pozwalają na szybsze wykonywanie prac budowlanych. Doskonała termoizolacja to także cecha charakterystyczna dla domów energooszczędnych. Dom pasywny a dom energooszczędny to także różnica w zużyciu energii. Dom pasywny ogranicza je do poziomu poniżej 15kWh, przez co jest znacznie niższe niż w przypadku zwykłego domu energooszczędnego. Warto także pamiętać, że obydwa rodzaje domów różnią się założeniami budowlanymi. Energooszczędny budynek to taki, który tworzony jest z myślą o jak najmniejszej utracie energii i ciepła z wnętrza pomieszczeń. W przypadku domów pasywnych ich głównym celem jest nastawienie nie tylko na zminimalizowanie zużycia energii każdego dnia, ale także zmianę sposobów jej pozyskiwania na nieco bardziej ekologiczne i przyjazne środowisko naturalnemu.
Dom energooszczędny projekt – jak wygląda?
Dom energooszczędny parterowy jest najczęściej wybieranym typem budynków, które mają miano energooszczędnych. Wynika to ze względu na zwartość konstrukcji, ograniczenie ilości ścian, a także niski poziom stropu, dzięki czemu ciepło z pomieszczeń nie ulatnia się tak szybko. Każdy dom energooszczędny parametry ustala indywidualnie pod wymagania domowników. W zależności od ich liczby, zapotrzebowania na energię,
a także ilości urządzeń elektrycznych założenia projektowe muszą być dopracowane tak, aby w jak najlepszy sposób wykorzystywano lokalizację domu, rozmieszczenie pokojów, a także np. instalację fotowoltaiczną. Budując własny dom warto zdecydować się na profesjonalny projekt. Dom energooszczędny to wymagające przedsięwzięcie wymagające innowacyjnego podejścia do tematu już na etapie projektowania, przechodząc przez budowę, a kończąc na wykończeniu wnętrza i elewacji.
Dom energooszczędny – wymagania
Jeśli chodzi o domy energooszczędne, to można wyróżnić kilka wymogów oraz klas energooszczędności. By zapewnić sobie jak największą oszczędność energii, należy ściśle trzymać się z góry narzuconych standardów podczas projektowania i samej budowy domu. Dom energooszczędny NF40 ma nieco mniejsze wymagania niż np. projekty o standardzie NF15. Muszą zostać jednak spełnione podstawowe zasady dotyczące wyizolowania ścian zewnętrznych, ocieplenia podłóg, drzwi oraz okien. Warto wspomnieć, że standard tego typu wymaga zamontowania niskowydajnych systemów grzewczych oraz rekuperacji wraz z odzyskiem ciepła. Dzięki temu można powiedzieć, że zbudowany dom będzie w 100% energooszczędny. Standaryzacja pozwala na korzystanie z szeregu konstrukcji obniżających zużycie prądu i energii potrzebnej na ogrzewanie.
Dom energooszczędny a przegrody budowlane
Nowoczesny dom energooszczędny powinien posiadać jak najmniejsza ilość przegród budowlanych, które ujęte są już na etapie projektowania. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko utraty ciepła w miesiącach zimowych, co znacznie przekłada się na niższe rachunki. Domy energooszczędne ze względu na swoją charakterystykę wymagają stosowania jak najbardziej zwartych konstrukcji, minimalnej ilości ścian zewnętrznych, a także rozwiązań pozwalających na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Warto wiedzieć, iż straty ciepła przez przegrody budowlane są najmniejsze wtedy, kiedy kubatura obiektu budowlanego jest prosta i nie ma nietypowych kształtów.
Dom energooszczędny – cena
Jeśli chodzi o tani dom energooszczędny, to cena jego budowy, a także utrzymania jest stosunkowo niska
w porównaniu do innych metod dostępnych obecnie na rynku. Wiele osób decyduje się właśnie na ten typ domów ze względu na niewielką cenę ich budowy oraz późniejsze koszty zamieszkania. Pomimo tego, że budowa energooszczędnych obiektów wymusza na projektantach stosowania nietypowych rozwiązań, to jednak nowoczesne technologie budowy sprawiają, że koszty są praktycznie takie same, jak w przypadku tradycyjnych domów. Warto jednak decydować się na odnawialne źródła energii oraz domu w prostej kubaturze wpływającej na oszczędność ciepła i energii potrzebnej do użytkowania go na co dzień.
Dom energooszczędny – jakie ogrzewanie?
Mały dom energooszczędny pozwala na jego łatwe ogrzewanie i utrzymywanie stałej temperatury, co
w założeniu przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie i zużycie energii elektrycznej. Warto wiedzieć, iż energooszczędność to cecha charakteryzująca każdy współczesny dom energooszczędny. Współczynnik przenikania ciepła ścian wewnętrznych powinien być jak najmniejszy, ponieważ każde pomieszczenie utrzymywane powinno być w innej temperaturze. Zachowanie ogólnie przyjętych standardów pozwala na zaoszczędzenie sporych pokładów energii potrzebnych do ogrzewania. Wybierając ten typ domu najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe, które pozwala nie tylko na utrzymanie stałej temperatury, ale także zapobiega występowaniu wilgoci i bakterii na ścianach.
Dom energooszczędny – dofinansowanie. Jak uzyskać?
Warto zainteresować się tematem dotyczącym finansowania budowy domu tego typu. Wiele osób nie posiada wystarczającej ilości środków pieniężnych na realizację takiego przedsięwzięcia, dlatego doskonałym rozwiązaniem okazuje się dofinansowanie. Dom energooszczędny to spory wydatek, jednakże tego typu inwestycja to wieloletni spokój i ograniczenie kosztów jego codziennego użytkowania praktycznie do minimum. Podejmując decyzję o staraniu się o dofinansowanie, trzeba pamiętać, aby złożyć stosowne wnioski do Urzędu Miasta lub gminy. Skorzystanie z dofinansowania jest możliwe przy zachowaniu podstawowych warunków programów finansujących, a także zadbaniu o wykonanie projektu budowlanego zgodnego z założeniami energooszczędnych budynków. Wniosek można złożyć całkowicie online lub osobiście w siedzibie NFOŚiGW.
Brak komentarzy