Wysokiej klasy, eleganckie ogrodzenie panelowe nie tylko wyznacza granice działki, ale także ogranicza do niej dostęp przez osoby trzecie. Dobrze wykonane ogrodzenie panelowe staje się także wizytówką dla każdego domu, dlatego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania, które charakteryzują się atrakcyjną ceną oraz wytrzymałością. Wybierając materiał do wykonania ogrodzenia, należy kierować się nie tylko ceną, ale i cechami danego wyrobu tak, aby służył on przez jak najdłuższy okres. Nienaganna estetyka często gryzie się
z ograniczonym budżetem, jednakże istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają okiełznać te dwie składowe. Ogrodzenie panelowe jest przede wszystkim tanie, łatwe w montażu oraz nadaje zewnętrznej stronie działki pięknej prezencji.
Ogrodzenie panelowe – co to jest?
Niska cena, wysoka wytrzymałość oraz estetyka to cechy, które charakteryzują każde ogrodzenie panelowe. Co to jest ogrodzenie panelowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zapoznać się z materiałami, które wykorzystywane są do jego produkcji. Panele ogrodzeniowe przyjmują różnorakie kształty, kolory i tekstury. Zależnie od wybranej technologii produkcji można montować je np. na stalowych słupkach zapewniających wysoką stabilność całej konstrukcji. Ogrodzenie panelowe występuje na rynku w różnych wymiarach, które dostosowywane są bezpośrednio pod wymogi konsumenta. Dzięki temu każdy zainteresowany tym typem
„płotu” może dostosować go do swojej indywidualnej koncepcji.
Ze względu na cechy charakterystyczne paneli ogrodowych cieszą się one coraz większą popularnością wśród konsumentów. Warto jednak pamiętać, że panele ogrodowe pomimo swojej niskiej ceny i łatwego montażu muszą być odpowiednio dopasowane, aby pełniły swoją funkcję. Ogrodzenie panelowe pełni rolę wizytówki domu, gdyż nowoczesne formy i różnorodność materiałów pozwala na stworzenie nawet najbardziej wymyślnych i nowoczesnych ogrodzeń.
Ogrodzenie panelowe – ile kosztuje ogrodzenie z paneli?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na pytanie ile kosztuje ogrodzenie panelowe. Cena jest zależna od kilku czynników zewnętrznych. Parametry techniczne to główny aspekt mający wpływ na wydatek, który generuje ogrodzenie panelowe. Koszt zakupu poszczególnych materiałów w przypadku ogrodzenia panelowego może być nawet o 50% niższy w stosunku do tradycyjnego płotu z siatki. Estetyka takiego rozwiązania utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, dlatego wpływa to na atrakcyjność rozwiązania, jakim jest ogrodzenie panelowe. Cena z montażem może sięgać około 45-55 złotych za metr bieżący brutto. W cenie uwzględnia się także wykonanie podmurówki, która jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym w celu utrzymania stabilności ogrodzenia.
Na tle innych systemów ogrodzeniowych, ogrodzenia panelowe wypadają bardzo dobrze, gdyż ceny pojedynczych paneli zaczynają się już od 40 złotych. Jeśli jednak decydujemy się na zakup lepszych jakościowo
i ładniejszych wyrobów, to należy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 200 złotych za element. Wpływ na ostateczną cenę ma przede wszystkim wielkość paneli, wybrany wzór oraz metoda zabezpieczenia przed oddziaływaniem zewnętrznych warunków atmosferycznych. Nigdy nie powinno się szukać oszczędności na panelach, ani elementach konstrukcyjnych, ponieważ ostatecznie może mieć to wpływ na pogorszenie stabilności ogrodzenia, a także zmianę jego estetyki z biegiem czasu. Wybierając ogrodzenie panelowe, należy kierować się przede wszystkim jakością wyrobu, a nie jego ceną.
Ciekawostką jest fakt, iż naprawa ogrodzenia panelowego jest stosunkowo tania i nie wymaga sporych nakładów pracy. W razie wystąpienia usterki wymianie podlegają wyłącznie elementy, które są uszkodzone. Dzięki temu koszty remontu są niewielkie, a cały proces możliwy do wykonania we własnym zakresie.
Ogrodzenie panelowe – czym się kierować przy wyborze materiału na ogrodzenie panelowe?
Montując ogrodzenie panelowe, należy liczyć się przede wszystkim ze zmienną ceną, która zależna jest od wybranego materiału do jego produkcji. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ogrodzeń panelowych
w zależności od wybranej techniki montażu oraz materiału składowego. Obecnie dużą popularnością cieszy się ogrodzenie panelowe drewniane charakteryzujące się wysokim poziomem wytrzymałości, estetyką oraz łatwością montażu. Minusem takiego wyboru jest konieczność konserwacji całego ogrodzenia co jakiś czas. Zaniedbanie tego będzie skutkować zniszczeniem poszczególnych elementów składowych ogrodzenia, osłabieniem konstrukcji, a także pogorszeniem się efektu wizualnego.
Tradycyjne ogrodzenie panelowe metalowe najczęściej wykonywane jest z drutu lub paneli stalowych. Początkowo zwykły użytkownik może nie zauważyć różnicy pomiędzy siatką ogrodzeniową, a takim rozwiązaniem. Ogrodzenie panelowe metalowe jest konstrukcją, która na swojej powierzchni ma siatki zgrzane ze sobą pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu cała konstrukcja staje się stabilna. Poszczególne fragmenty ogrodzenia pokrywa się farbą antykorozyjną, która zabezpiecza całość przed oddziaływaniem szkodliwych warunków zewnętrznych i występowaniem rdzy. Produkcja ogrodzeń metalowych wykorzystuje najczęściej stalowe rury lub droższą blachę i aluminium. Decydując się na ten typ ogrodzenia, trzeba pamiętać, iż nie będzie ono tak estetyczne jak np. drewniane wyroby.
Ogrodzenie panelowe betonowe to kolejny wyrób, który dostępny jest na rynku. Panele wykonane z betonu są najrzadziej wybieranym rozwiązaniem ze względu na jego słabe walory estetyczne. Wiele osób montując ogrodzenie, pragnie stworzyć piękną wizytówkę dla domu. Wyroby betonowe niekoniecznie nadają się do tego typu realizacji. Warto jednak wspomnieć, że posesja ogrodzona w ten sposób będzie doskonale chroniona,
a cena wykonania płotu z betonu będzie adekwatna do jego jakości.
Jak wykonać ogrodzenie panelowe? Krok po kroku
Wszelkie prace, które mają na celu wykonanie płotu, powinny być wykonywane w chronologicznej kolejności. Ogólnie przyjmuje się, że cały proces budowy ogrodzenia panelowego krok po kroku powinien zamknąć się
w czterech głównych podpunktach. Warto jednak wiedzieć, że stopień skomplikowania jest zależny od modelu
i cech charakterystycznych wyróżniających ogrodzenie panelowe. Montaż będzie przebiegać sprawnie jeśli zastosujemy się do wytycznych producenta oraz zaopatrzymy się we wszelkie niezbędne narzędzia. Jak zamontować ogrodzenie panelowe, aby wytrzymało co najmniej kilka lat bez konieczności jego naprawy? Wystarczy stosować się do instrukcji montażu lub skorzystać z usług profesjonalnej ekipy budowlano-montażowej. Wiele osób zadaje sobie pytanie jak postawić ogrodzenie panelowe. Odpowiedzią na tę kwestię jest przyswojenie kilku kroków, które dadzą gwarancję poprawności wykonania całej konstrukcji.
Krok pierwszy dotyczy przede wszystkim przygotowania całego terenu pod ogrodzenie panelowe. Krok po roku należy zająć się wykonaniem podmurówki, a także wyrównaniem ziemi pod montaż konstrukcji ogrodzenia.
W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się wszelkich pozostałości w postaci gruzu, roślin lub innych elementów mogących przeszkadzać podczas montażu. Wyrównanie terenu jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli uzyskać jak najlepszy efekt wizualny.
Drugim etapem jest wykonanie profesjonalnego planu oraz zebranie dokładnych pomiarów na terenie, w którym będzie znajdować się ogrodzenie panelowe. Montaż może odbyć się wyłącznie wtedy, kiedy plany uwzględniają ukształtowanie terenu oraz całkowite pomiary działki. Odpowiednie zaplanowanie całego przedsięwzięcia jest gwarancją długowieczności całej konstrukcji panelowej.
Kolejnym krokiem jest montaż właściwych słupków ogrodzeniowych. Zazwyczaj montuje się je w dołkach o głębokości około 50-ciu centymetrów. W przypadku nieco wyższych ogrodzeń panelowych warto zaopatrzyć się w dobrej jakości wiertło o sporej średnicy, które zapewni odpowiednią stabilność konstrukcji dla ogrodzenia panelowego. Osadzenie słupka w gruncie to bardzo ważny etap, ponieważ stanowi on główny element podtrzymujący wszystkie elementy ozdobne. Stabilizacja słupków za pomocą wylewanego betonu pozwala na jeszcze lepsze ulokowanie newralgicznych punktów ogrodzenia tak, aby były nieruchome nawet pod dużym obciążeniem.
Ostatnim etapem prac jest montaż paneli ogrodzeniowych, które wykonywane są z różnych materiałów oraz kształtów. Do takich prac można przystąpić tylko wtedy, kiedy beton mocujący słupki całkowicie wysechł,
a konstrukcja jest stabilna. Panele ogrodzeniowe montowane są przy pomocy specjalistycznych obejm w trzech różnych typach: pośrednich, startowych i narożnych. Dzięki temu można w bezpieczny i dokładny sposób zamocować nawet najbardziej wymyślne konstrukcje panelowe. Warto wiedzieć, że obejmy startowe pozwalają na montaż bramki lub furtki, natomiast pośrednie umożliwiają połączenie ze sobą dwóch różnych paneli. W celu całkowitego wykończenia ogrodzenia panelowego warto zastosować nierdzewne śruby wraz z nakrętkami.
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe – jak wygląda montaż ogrodzenia panelowego
z podmurówką?
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe to bardzo ważny element całej konstrukcji ogrodzenia. Fundament pod ogrodzenie panelowe stanowi doskonałą podstawę dla każdego typu ogrodzenia, a w szczególności jeśli ukształtowanie terenu jest trudne do wyrównania. Warto wiedzieć jak zrobić podmurówkę pod ogrodzenie panelowe, ponieważ bez tego bardzo często nie jest możliwe prawidłowe zamocowanie elementów konstrukcyjnych płotu. Ogrodzenie panelowe z podmurówką to doskonałe rozwiązanie, na które powinni zdecydować się wszyscy ceniący sobie trwałość wykonywanych prac.
Ogrodzenie panelowe – jaka odległość między słupkami powinna być zachowana?
Wysoki poziom trudności wykonania to zdecydowanie nie jest cecha charakteryzująca ogrodzenie panelowe. Wymiary powinny być dostosowane tak, aby pasowały do wielkości działki i umożliwiały swobodny montaż wyrobu, jakim jest ogrodzenie panelowe. Słupki powinny być postawione w odległości około 2,5 metra od siebie. Związane jest to z długością paneli ogrodzeniowych, które zazwyczaj są identycznej długości. Prawidłowe zaplanowanie odległości słupków od siebie to gwarancja długowieczności ogrodzenia. Jeśli chodzi o wysokość słupków, to zależne jest to od obecności podmurówki lub jej braku. Trzeba jednak pamiętać, że słupek powinien być ulokowany na długość co najmniej 40 centymetrów w betonie.
Jak obliczyć ilość paneli potrzebnych do budowy ogrodzenia panelowego?
Odnośnie tego, jak obliczyć ilość paneli potrzebnych do wykonania ogrodzenia sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy wykonać dokładne pomiary działki, określić rozmiar poszczególnych paneli, odległości pomiędzy słupkami oraz wysokość podmurówki. Stosując się do wszystkich powyższych zasad, można bez problemu wykonać dobrej jakości ogrodzenie panelowe. Jak obliczyć ile paneli będzie potrzebne do wykonania całego ogrodzenia? Wystarczy wziąć pod uwagę szerokość paneli oraz długość całkowitą płotu. Warto jednak kupić nieco więcej produktów w razie wystąpienia ewentualnych komplikacji podczas montażu lub uszkodzenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych.
Ogrodzenie panelowe na skarpie – czy to możliwe?
Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie jest możliwe do wykonania, jednakże należy pamiętać o jednym podstawowym aspekcie. W takiej sytuacji konieczne będzie zastosowanie fundamentu betonowego, który pozwoli wyrównać teren i utrzyma elementy konstrukcyjne ogrodzenia w jednej pozycji przez długi czas. Ogrodzenie panelowe na skarpie to często jedyne rozwiązanie, dlatego wielu konsumentów coraz częściej decyduje się na montaż takiego rozwiązania nawet na nierównym terenie.
Jakie są wady i zalety ogrodzenia panelowego?
Nowoczesne ogrodzenie panelowe posiada wiele zalet, które przekonują coraz większą liczbę konsumentów do wyboru właśnie tego typu ogrodzeń. Niska cena, prosty montaż oraz duże możliwości aranżacyjne to tylko niektóre z zalet wynikających z wyboru tego rozwiązania. Jedyną wadą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest częsta konieczność wykonywania pomurowania betonowego w miejscach, gdzie ukształtowanie terenu znacznie różny się na krótkich odcinkach. Powoduje to jednak dodatkowe koszty montażu, na które nie każdy może sobie pozwolić.
Brak komentarzy