Podział działki budowlanej musi odbywać się zgodnie z wytycznymi, jakie zostały ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo zgodnie z decyzją wydaną w zakresie warunków zabudowy takiego gruntu. Jednym z kryteriów jest minimalna powierzchnia takiego terenu. Sprawdź, jak przebiega podział działki budowlanej krok po kroku. Jakie etapy trzeba zrealizować, jak wygląda cały proces i ile to kosztuje? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej.
Co trzeba zrobić, aby podzielić działkę?
W pierwszym etapie niezbędny jest wniosek o podział działki budowlanej, który składany jest do wójta, prezydenta albo burmistrza miasta. W takim dokumencie muszą znaleźć się konkretne informacje. To m.in. tytuł do dysponowania działką, decyzja o warunkach zabudowy, założenia dotyczące podziału i mapa, która wizualizuje zmiany po podziale działki budowlanej.
Na podstawie takiego wniosku do zlecenia przystępuje geodeta. Oznacza granice działki, określa powierzchnię nowych działek i określa dostępy do dróg publicznych. Później władze gminne opiniują nowe wytyczne i wydają decyzję o możliwości podziału działki. Jeśli decyzja jest pozytywna, plan podziału działki zostaje wdrożony w życie. Geodeta zgłasza prace do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej.
Chcesz przeprowadzić podział działki budowlanej? Ile trwa tego rodzaju proces? Odpowiedź na to pytanie jest ważna, biorąc pod uwagę zamierzone inwestycje. Biorąc pod uwagę szereg formalności, jakie trzeba spełnić, podział działki od momentu złożenia wniosku, aż do etapu praktycznego podzielenia terenu może potrwać około 3 miesięcy.
To jeszcze nie wszystkie ważne informacje, które mają znaczenie. Koszt realizacji takiego planu jest równie istotny. Sprawdź, czy podział działki jest w ogóle opłacalny.
Ile realnie kosztuje podział działki budowlanej? Wiele zależy od jej wielkości oraz zamierzonych prac. Chcesz podzielić działkę na dwie, a może na więcej części? Oszacujmy średni koszt takich prac przy założeniu, że działka budowlana ma średnią wielkość i ma zostać podzielona tylko na dwie części. Inwestor musi liczyć się z wydatkiem rzędu 3 000 złotych.
Jeśli działka budowlana dzielimy na więcej części, za każdą z nich zostanie doliczonych kilkaset złotych. Pamiętaj również, że stawka, jaką pobiera geodeta, może różnić się w zależności od regionu kraju, najwięcej trzeba zapłacić w Warszawie oraz okolicach stolicy.
Kiedy nie można podzielić działki budowlanej?
Okazuje się, że podział działki rolno budowlanej nie zawsze jest możliwy. Nie można podzielić gruntu, jeśli jego powierzchnia jest zbyt mała albo wtedy, kiedy po podzieleniu terenu jedna z części działki nie będzie miała dostępu do drogi publicznej.
Możliwy jest za to podział na powiększenie działki sąsiedniej, jeśli ma ona dostęp do drogi publicznej.
Kiedy warto zdecydować się na podział działki budowlanej? Taki proces należy wdrożyć nie tylko w celach inwestycyjnych. Często zdarza się, że podział terenu jest konieczny, ponieważ wynika to z kwestii spadkowych albo decyzji administracyjnych i sądowych innego typu. Podział działki jest powszechnie stosowanym zabiegiem, aby znieść z gruntu współwłasność.
Brak komentarzy