Odbiór domu oznacza zakończenie prac budowlanych i oddanie nieruchomości do użytku. Właśnie na ten ostatni etap najczęściej wyczekują inwestorzy oraz kupujący dane mieszkanie lub dom. Sprawdź, jak przebiega (nawet po paru latach) i kiedy możliwy jest odbiór domu jednorodzinnego. Co musi być zrobione, aby nieruchomość mogła zostać zatwierdzona i oddana do użytku? Szczegóły w tym zakresie znajdziesz w poniższym artykule.

Co jest potrzebne do odbioru domu?

Odbiór domu jest niezbędny i wynika zgodnie z obowiązujących w Polsce przepisów prawa budowlanego. Bez tego rodzaju formalności nie można legalnie wprowadzić się do nieruchomości i z niej korzystać. Pamiętaj jednak, że musisz odpowiednio się przygotować, aby przeprowadzić odbiór domu. Dokumenty, jakie są Ci potrzebne, sprawiają, że cały proces wymaga spełnienia szeregu konkretnych działań urzędowych.

Przede wszystkim, zanim nastąpi odbiór domu jednorodzinnego, o zakończeniu wszelkich prac budowlanych musisz zawiadomić Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i odczekać 21 dni na ewentualny sprzeciw. Po tym czasie otrzymasz stosowne pismo. Oprócz niego do odbioru domu niezbędne będą dokumenty, takie jak:

  • dziennik budowy,
  • oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu prac,
  • projekt budowlany,
  • protokół odbioru wszystkich przyłączy wodnych, kanalizacyjnych i elektrycznych oraz protokół odbioru gazu i kominów,
  • wynik badania wody pitnej,
  • atest szamba, jeśli dom nie jest podpięty pod miejską kanalizację.

Ile kosztuje odbiór domu?

Ile kosztuje odbiór domu? Musisz wiedzieć, że będzie wiązał się z wydatkami i to niemałymi. Okazuje się, że aby uzyskać odbiór domu, zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych. O ile pozwolenie na użytkowanie nieruchomości jest darmowe, o tyle musisz uiścić opłaty związane z wydaniem wszystkich protokołów odbiorów.

Pamiętaj, że nie możesz zamieszkać w domu, który nie został odebrany i wynika to z obowiązujących w Polsce przepisów prawa. Za nielegalne zamieszkanie grozi wysoka kara grzywny. Co więcej, odbiór domu musi zrealizować osoba, która ma specjalne uprawnienia, to certyfikat grupy G1.

Warto rozjaśnić również szczegóły dotyczące odbioru domu od dewelopera. Najlepiej zatrudnić w tym celu Inspektora Nadzoru Budowlanego. To wydatek rzędu kilkuset złotych, natomiast będziesz mieć gwarancję, że zamieszkasz w bezpiecznej, jakościowej nieruchomości i w domu, który jest w pełni zgodny z projektem i założonymi planami.

Inspektor Nadzoru Budowlanego dokona analizy rzeczywistego metrażu wszystkich pomieszczeń. Sprawdzi, czy ściany i tynki zrobiono zgodnie z należytą sztuką budownictwa. Zatwierdzi brak ubytków, nierówności, wykluczy wady konstrukcyjne, a jeśli znajdzie jakiekolwiek nieprawidłowości, deweloper musi je naprawić. Zawsze warto sprawdzić stan okien, drzwi, dachu, wszystkich instalacji i przyłączy. Taka analiza może potrwać nawet kilka godzin, ale z całą pewnością warto ją wykonać, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi kosztami dodatkowymi.

Co ciekawe, możliwy jest również częściowy odbiór domu, ale żeby taki mógł zostać zrealizowany, muszą być spełnione różne przesłanki. Przykładowo: nieruchomość ma wydzielone pokoje,  kuchnia i łazienka są ukończone, budynek jest zaopatrzony w energię elektryczną oraz bieżącą wodę. Co więcej, teren przy budynku trzeba posprzątać, by nie stwarzał zagrożenia, a wszystkie urządzenia wykorzystywane do dalszych właściwie zabezpieczyć.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *