Do różnych transakcji z gruntem w roli głównej konieczne może być ustalenie, czyj ten grunt jest. Jak znaleźć właściciela działki, nawet jeśli takich informacji nie ma w księdze wieczystej? Czy można znaleźć właściciela po numerze działki? Okazuje się, że da się to zrobić i to zupełnie za darmo. Informacje o działce po numerze mogą być nawet ogólnodostępne. Znalazłeś wymarzoną działkę pod lasem, na której chciałbyś wybudować dom? Najpierw sprawdź, do kogo należy i czy Twoje marzenie może stać się realnym planem. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w zakresie odnalezienia właściciela działki.

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki?

Jak znaleźć właściciela działki po numerze księgi wieczystej? To najczęściej zadawane pytanie, ponieważ numer księgi wieczystej stanowi zazwyczaj podstawę, aby takie informacje uzyskać. Jak sprawdzić właściciela działki w takim przypadku? Musisz wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa oraz normami unijnymi, funkcjonuje RODO, a więc ochrona interesów właścicieli nieruchomości, w tym gruntów. Właśnie dlatego dane dotyczące godności nie są przekazywane wszystkim. Aby sprawdzić,

jak ustalić właściciela działki, musisz mieć tzw. interes prawny, czyli interes indywidualny. Do takiego zalicza się działanie wierzyciela czy spadkobiorcy, ale czy na pewno chętnego nabycia gruntu?

Okazuje się, że tak i możesz to zrobić poprzez weryfikację danych w ewidencji gruntów i budynków prowadzoną przez starostwo powiatowe lub prezydenta miasta, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość. W tym celu musisz złożyć wniosek i po kilku dniach otrzymasz wypis. Istotne jest to, że podczas składania wniosku musisz uiścić opłatę w wysokości 140 złotych, jeśli wypis ma być w formie elektronicznej. Kwota wzrośnie do 150 złotych, jeśli chcesz otrzymać wydruki.

Co więcej, na daną nieruchomość została założona księga wieczysta, a Ty znasz jej numer? Możesz sprawdzić zawarte w niej informacje przez Księgi Wieczyste, system elektroniczny, który prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak znaleźć właściciela działki w ten sposób? Nie jest to trudne. Możesz to zrobić w sądzie rejonowym albo za pośrednictwem internetu. Wystarczy, że wyszukasz księgę wieczystą, podając jej numer.

Za odpis z księgi wieczystej zapłacisz 20 złotych, jeśli wystarczy Ci zwykły odpis, za ten zupełny poniesiesz opłatę w wysokości 50 złotych. Za wypis z tylko jednego, konkretnego działu masz obowiązek zapłacić 5 złotych.

Nieco trudniej będzie Ci znaleźć właściciela działki, jeśli nie znasz numeru księgi wieczystej, co oczywiście nie oznacza, że jest to zupełnie niemożliwe.

Co w przypadku, gdy działka nie ma księgi wieczystej?

Jak znaleźć właściciela bez księgi wieczystej? Możesz skorzystać z wyszukiwarki gruntów lub bazy danych o działkach. Pamiętaj jednak, że odpowiedź na pytanie, jak ustalić właściciela działki bez księgi wieczystej nie może być jednoznaczna, a dane nawet w ogólnodostępnych wyszukiwarkach są poufne i anonimowe. Nawet jeśli dana działka widnieje w tego rodzaju ewidencji, najpewniej nie uzyskasz informacji o jej właścicielu.

Po co właściwie szukać właściciela konkretnej działki? Powodów jest wiele. Najczęściej tego rodzaju danych poszukują inwestorzy, którzy chcą kupić dany grunt, na przykład pod budowę nieruchomości. Zdarza się również, że grunt utrudnia codzienne funkcjonowanie, jeśli znajduje się w niewielkiej odległości od innej nieruchomości albo wręcz stanowi zagrożenie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *