Kraków to jedno z najpiękniejszych, najstarszych, najbardziej lubianych i prestiżowych miast w Polsce. Nic dziwnego, że zaraz obok Warszawy czy Gdańska staje się preferowanym miejscem do codziennego funkcjonowania. Pod uwagę warto wziąć również rozwiniętą infrastrukturę Krakowa, działalność najlepszych uczelni wyższych i świetne warunki zatrudnienia, aby przekonać się, że Kraków rzeczywiście może być idealnym miejscem do życia. Zastanawiasz się, czy Kraków ma milion mieszkańców? Ile naprawdę ludzi mieszka w Krakowie? Co ciekawe, każdego roku mieszkańców w Krakowie przybywa, dzisiaj jest to 782 tysiące osób, z czego większość to kobiety.

Ile ludzi mieszka w Krakowie 2022? Tak naprawdę jeszcze więcej, bo pod uwagę warto wziąć również studentów, turystów czy obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do tego miasta na dłuższy okres.

Liczba mieszkańców Krakowa ze studentami

Kraków jest największym ośrodkiem akademickim w całym województwie małopolskim. W tym mieście działa 24 uczelni o różnych kierunkach i specjalizacjach, a łączna liczba studentów to 130 tysięcy. Ile osób zamieszkuje Kraków? Liczba mieszkańców ze studentami zwiększa się więc dokładnie o tyle osób. Co ciekawe, wśród nich jest ponad 7 tysięcy studentów, którzy do Krakowa przybyli spoza granic naszego kraju.

Warto dodać, że każdego roku studia w tym mieście kończy blisko 30 tysięcy osób i większość z nich podejmuje w Krakowie pracę zarobkową. Ile ludzi mieszka w Krakowie biorąc pod uwagę absolwentów studiów? Każdego roku ilość się zwiększa, co wcale nie jest takie oczywiste, biorąc pod uwagę popularność wyjazdów zagranicznych czy osiedlanie się w stolicy kraju.

Ilu obcokrajowców mieszka w Krakowie?

Kraków jest nie tylko jednym z najbardziej atrakcyjnych miast, patrząc na walory turystyczne. Oczywiście, każdego roku to miasto w celach zwiedzania odwiedza nawet 4 miliony osób, w tym 800 tysięcy turystów zagranicznych, natomiast liczni obywatele innych państw decydują się tutaj zamieszkać.

W takim razie ilu Polaków mieszka w Krakowie, a ilu obywateli innych krajów? Zameldowanych cudzoziemców w tym mieście jest nieco ponad 14 tysięcy. Warto podkreślić, że liczba ta wzrosła po inwazji Rosji na Ukrainę. Ile uchodźców z Ukrainy w Krakowie znalazło schronienie i pracę? To ponad 178 tysięcy osób, dzięki czemu populacja tego miasta zwiększyła się aż o 19%. Wylicza się, że co dziesiąty mieszkaniec Krakowa to cudzoziemiec. Większość z tych osób podejmuje naukę w krakowskich szkołach, na uczelniach albo zdecydowało się na pracę zarobkową.

Tendencja jest wyraźnie zauważalna, w Krakowie mieszka coraz więcej ludzi, w tym coraz więcej cudzoziemców. Do Krakowa zjeżdża również coraz więcej turystów, odnotowuje się coraz większy odsetek turystów zagranicznych. Warto podkreślić, że oficjalne dane dotyczą jedynie mieszkańców zameldowanych na terenie Krakowa, turystów, którzy znaleźli nocleg w hotelach oraz studentów, którzy nie posiadają obywatelstwa polskiego. Należy jednak zauważyć, że w naszym kraju nie istnieje obowiązek meldunkowy, więc liczba mieszkańców w tym mieście może być znacząco większa.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *