Pozwolenie na budowę Kraków – kto je wydaje?

Pozwolenie na budowę Kraków wydaje główny urząd miasta oraz inspektorat budowlany, który określa czy stworzony projekt i cała inwestycja jest bezpieczna dla pozostałej infrastruktury miejskiej. Wydział architektury Kraków pozwolenie na budowę wydaje w ciągu kilku lub kilkunastu dni po złożeniu stosownego wniosku w siedzibie urzędu miasta. Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę, ponieważ bez tego nie można zgodnie z prawem rozpocząć żadnych prac budowlanych. Trzeba także pamiętać, że sam wniosek nie jest wystarczający do uzyskania pozwolenia. Do urzędu miejskiego na wydziale architektury, należy złożyć także kompletną dokumentację dotyczącą chęci wybudowania np. domu jednorodzinnego wraz z planami zagospodarowania terenu, dokładnym planem budowy, a także rysunkami technicznymi i kosztorysem. Jeżeli dokumentacja jest kompletna i zgodna z MPZP, to stosowny organ niezwłocznie wydaje pozwolenie na budowę pod okiem doświadczonego kierownika budowy.

 

Jak uzyskać wniosek o pozwolenie na budowę w Krakowie?

 

Aby uzyskać wniosek o pozwolenie na budowę Kraków umożliwia skorzystanie ze strony internetowej, na której znajdują się wszelkie informacje na temat tego, jak należy składać takowy wniosek, skąd go wziąć oraz jaka dodatkowa dokumentacja będzie potrzebna podczas składania wypełnionego dokumentu. Rejestr wniosków o pozwolenie na budowę w Krakowie znajduje się na dedykowanym portalu oraz w siedzibie urzędu miasta na wydziale architektury. Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę Kraków określa maksymalnie na okres 65 dni od czasu złożenia kompletnej dokumentacji. W przypadku złożenia wniosku o pozwolenie na budowę czas oczekiwania nie musi sięgać jego maksymalnej wartości – często dochodzi do sytuacji, w której pozwolenie wydawane jest już po dwóch tygodniach jeśli wszystkie dokumenty są prawidłowo wypełnione, a plany budowlane nie zawierają żadnych błędów.

Zgłoszenie budowy Kraków – kiedy jest wymagane?

Zgłoszenie budowy Kraków i jego władze wymagają praktycznie zawsze, kiedy tylko występuje możliwość pojawienia się nowego budynku w zabudowie miejskiej. Obowiązek zgłoszenia zamiaru budowy i wykonania robót budowlanych Kraków traktowany jest bardzo poważnie, dlatego niedopełnienie go może być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Warto zadbać o to, aby zgłaszany budynek był zgodny z planami zagospodarowania przestrzeni miejskiej, a także założeniami wynikającymi z aktów prawnych obowiązujących na terenie miasta.

Komentarze wyłączone.