Zdecydowałeś się na budowę własnego domu? Sprawdź, co po kolei musisz zrobić, zanim rozpoczną się prace budowlane. Z czym wiąże się budowanie domu od podstaw? Przedstawiamy kompendium wiedzy, swoisty poradnik, budowa domu dzięki niemu stanie się bezproblemowa, a Ty już niedługo zamieszkasz w wymarzonych „czterech kątach”. Dowiedz się więcej już teraz.
Co robić po kolei przy budowie domu?
Poznaj etapy budowy domu krok po kroku, aby wiedzieć, ile czasu potrzebujesz na realizację takiej inwestycji i jakie formalności musisz spełnić. Od czego zacząć budowę domu 2023? Harmonogram budowy domu przedstawia się następująco:
- Kup działkę budowlaną, na której zostanie wybudowana Twoja nieruchomość,
- dokonaj analizy planu zagospodarowania przestrzennego, co pozwoli Ci wybrać najlepszy projekt swojej nieruchomości,
- wybierz projekt budowlany. Możesz postawić na ten gotowy albo skorzystać z usług architektów i stworzyć ten na miarę Twoich indywidualnych potrzeb,
- wykonaj kosztorys inwestorki, aby oszacować koszty inwestycji, jaką jest wybudowanie własnej nieruchomości aż do momentu jej wykończenia i zamieszkania,
- załatw wszelkie formalności związane z budową domu. Przede wszystkim uzyskaj pozwolenie na budowę, ale wcześniej skompletuj wszystkie wymagane dokumenty,
- skonsultuj z ekspertami system budowy nieruchomości,
- znajdź kierownika budowy i firmę budowlaną, która podejmie się zlecenia budowy Twojego domu.
Zanim budowa Twojego domu zostanie rozpoczęta, sprawdź, jakie etapy czekają Cię aż do momentu wprowadzenia. W pierwszym etapie powstanie tzw. stan zero, następnie stan surowy otwarty, potem stan surowy zamknięty. Kolejny będzie stan deweloperski, a zwieńczeniem będzie wykończenie domu „pod klucz” oraz wprowadzenie się wraz z ustawieniem mebli i wszelkich sprzętów, które będą wpływać na komfort Twojego funkcjonowania w nieruchomości.
O czym pamiętać przy budowie domu?
Zastanów się, ile potrwa budowanie domu od podstaw. Cały proces nie jest krótki, chociaż wiele zależy od systemu budowy, jaki wybierzesz. Standardowa technika murarska zakłada, że dom wolnostojący powstanie w ciągu roku, z uwzględnieniem przerwy zimowej. Kolejne etapy budowy domu możesz przyspieszyć, jeśli wybierzesz system modułowy czy szkieletowy budowy nieruchomości. W takich przypadkach od rozpoczęcia prac do wprowadzenia się do całkiem nowej nieruchomości może minąć zaledwie kilka miesięcy.
Pamiętaj, że sam projekt domu określa wymagane formalności. Czy wiesz, że przy budowie domu o powierzchni, która nie przekracza 70 m 2, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę? Dzięki temu znacząco skrócisz czas potrzebny na spełnienie wszelkich wymogów i szybciej wprowadzisz się do wymarzonego domu.
Bez względu na system budownictwa, pamiętaj o należytej jakości wszelkich robót. Wybierz projekt, który będzie spełniał Twoje oczekiwania oraz ekipę budowlaną, która cieszy się renomą i najlepszymi opiniami. Najlepiej korzystać z usług firm budowlanych z wieloletnim doświadczeniem. Zwróć tylko uwagę, że na fachowców nierzadko trzeba poczekać, a czas oczekiwania na wolny termin to nawet rok.
Do budowy swojej nieruchomości stosuj materiały najlepszej jakości. Nie oszczędzaj, chociaż budowa domu na pewno pochłonie ogromne środki finansowe. Uwzględnij, że być może jest to Twoja największa i najważniejsza inwestycja w życiu, tutaj nie ma miejsca na jakiekolwiek błędy.
Brak komentarzy