Zakup działki budowlanej wiąże się z ogromną inwestycją finansową. Okazuje się, że chociaż polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, to jednak wciąż tylko nielicznych stać na inwestycję oszczędności w nabycie własnego gruntu pod budowę wymarzonego domu. Skąd wziąć pieniądze na zakup działki budowlanej? Z pomocą przychodzą banki, które oferują kredyt na zakup działki budowlanej. Dzięki takim instytucjom udaje się zdobyć niezbędne środki na pokrycie całej lub części inwestycji.

Oczywiście, zakup działki budowlanej krok po kroku może wiązać się również z wydatkowaniem w całości własnych oszczędności, pieniądze mogą też pochodzić z tytułu pożyczki od rodziny albo zostać pozyskane w ramach testamentu czy darowizny.

Jak sfinansować zakup działki budowlanej? Jakie mamy możliwości?

Najpopularniejszą formą finansowania zakupu działki budowlanej jest kredyt hipoteczny na zakup działki. Pamiętaj jednak, że banki współpracują z tylko w pełni wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami, dlatego, jeśli zastanawiasz się, jaki kredyt na zakup działki, musisz wiedzieć, że najważniejsza jest Twoja zdolność kredytowa. Instytucja bankowa weźmie pod uwagę Twoje dochody, formę zatrudnienia, historię kredytową oraz wartość obowiązkowego wkładu własnego.

Czy można wziąć kredyt na zakup działki? Oczywiście, że tak, ale musisz posiadać oszczędności na wkład własny. Taki jest wymóg w ramach kredytów hipotecznych. Co ważne, wkładem własnym nie musi być jedynie gotówka. To również zabezpieczenie innej nieruchomości, której jesteś właścicielem, środki zgromadzone na kontach IKE lub IKZE.

Jak sfinansować zakup działki bez zdolności finansowej? Zawsze możesz zaciągnąć zobowiązanie ze współkredytobiorcą, a jeśli barierą jest wkład własny, wnioskuj o kredyt gotówkowy na dowolny cel, który takiego nie wymaga. Kredyt gotówkowy jest też dobrym wsparciem finansowym, jeśli do sfinansowania zakupu działki potrzebna jest Ci już tylko niewielka część pieniędzy.

Chociaż kredyty bankowe stanowią główne źródło finansowego wsparcia, to jednak wiążą się ze sporym ryzykiem. Nigdy nie wiesz, jak będzie wyglądać Twoja sytuacja finansowa za kilka lat, a takie zobowiązania brane są na znaczną wartość i długi okres spłaty.

Od czego zacząć kupno działki budowlanej?

Jeśli zdobyłeś już środki na zakup działki budowlanej, postaraj się wybrać grunt, na którym na pewno wybudujesz dom swoich marzeń.

  • O co pytać przed kupnem działki? Cena jest jak najbardziej priorytetem, natomiast istotne są również inne kwestie. Zdobądź informacje w zakresie podłączeń mediów, okolicy, warunków zabudowań. Czy teren, na który znajduje się grunt, jest pod specjalną ochroną, jaki gatunek ziemi jest charakterystyczny dla działki? To tylko kilka pytań, które powinieneś zadać właścicielowi.
  • Jak się targować przy kupnie działki? Możesz wykorzystać minusy, które na pewno grunt posiada, natomiast tak naprawdę wady te zupełnie Ci nie przeszkadzają. Zastanów się tylko, jak długo trwa kupno działki? Weź pod uwagę zmieniające się warunki na rynku nieruchomości oraz w ramach współpracy z bankami. Decyduj się jak najszybciej.
  • Kiedy się płaci za zakup działki? Po podpisaniu aktu notarialnego bank wypłaci sprzedającemu grunt należne środki. Oczywiście, taka zasadność jest typowa, jeśli sfinansujesz zakup przy współpracy z instytucją bankową. Jeśli dysponujesz gotówką, w akcie notarialnym będzie figurował zapis o konkretnej dacie przekazania środków.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *