MPZP Trójmiasto – najważniejsze informacje
MPZP Gdynia, MPZP Gdańsk oraz MPZP Sopot to akty prawne, które dotyczą sposobu zagospodarowania przestrzeni w tych trzech lokalizacjach. W każdym z powyższych przypadków pozyskiwanie dokumentów pozwalających na wgląd w plany zagospodarowania terenu jest możliwe poprzez stronę www urzędu miasta lub osobiście w oddziale urzędu dla danej lokalizacji. Obecnie na rynku można zauważyć spory wzrost popytu na mieszkania oraz pojawiania się nowych budowli. Z tego względu władze zdecydowały się na ujednolicenie systemu i wprowadzenie licznych aktów prawnych, które określają sposoby budowania nowych obiektów na terenie miast, a także materiały, które powinny być wykorzystywane do ich wykończenia. Zapoznanie się ze szczegółowym projektem MPZP daje gwarancję dobrego dostosowania projektu budowlanego do wymogów danego miasta. Strona internetowa urzędu miasta Gdyni, Gdańska oraz Sopotu całkowicie za darmo daje dostęp do już obowiązujących aktów prawnych, jak i tych, które są jeszcze w procesie przetwarzania.
Ciekawostką jest fakt, że istnieje możliwość złożenia wniosku z prośbą o dokonanie korekty planu zagospodarowania terenu. Prośbę tę należy jednak poprzeć stosowną dokumentacją, ponieważ w przeciwnym wypadku wniosek może zostać całkowicie odrzucony. Trójmiasto jest stale rozwijającym się regionem, który stawia na spójną identyfikację wizualną, dlatego dla każdego z miast bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu wykończenia budynków z zewnątrz. Należy także nadmienić, że MPZP dotyczy też kątów nachylenia powierzchni dachów wraz z materiałami, które powinny być wykorzystywane do ich pokrycia. W planach zagospodarowania terenu określa się także ewentualną kolorystykę elewacji budynków, która będzie spójna z pozostałą infrastrukturą miast.
MPZP Gdynia – mapa planu Gdyni
MPZP Gdańsk – mapa planu
Aktualną mapę MPZP znajdziesz tutaj -> https://www.gdansk.pl/akcja/pdf/202301202411/12-01-2023
Oznaczenia i legenda MPZP
W przypadku Sopotu MPZP mapa dotyczy głównie terenów w centrum miasta, a także w bliskim otoczeniu morza. Każda ingerencja w środowisko naturalne poprzez budowę nowych obiektów mieszkalnych lub usługowych, może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Władze miasta zdecydowały się na ograniczenie w znacznym stopniu samowolki deweloperów i osób prywatnych, a więc plany zagospodarowania terenu zaczęły wymuszać na nich stosowanie się do obowiązujących przepisów prawnych. Warto wiedzieć, że każdy dokument MPZP jest aktem prawnym obowiązującym na każdym terenie, który obejmuje swoją treścią. Dla MPZP Gdańsk mapy stanowią nieodłączną część pomagającą w dostosowywaniu projektów budowlanych do wymagań na danym terenie. Miasta nadmorskie mają szczególne wymogi, które dotyczą kolorystyki, stylistyki oraz ogólnej bryły budynków.
Warto wspomnieć, że MPZP Gdynia mapy produkuje na podstawie oryginalnych dokumentów oraz doświadczeń architektów pracujących od wielu lat na tych terenach. Dokumenty te są przedstawiane w formie graficznej i opisowej. Nie ma jednoznacznej zasady, która z nich jest lepsza, ponieważ obydwie stanowią nieodłączną część planu zagospodarowania przestrzeni. Plany zagospodarowania terenu posiadają proste legendy, które mówią wprost jakie elementy są istotne i co oznaczają. Najpopularniejszymi kolorami wykorzystywanymi podczas opisu planów są zielony i brązowy, które oznaczają tereny zielone oraz miejsca przeznaczone pod zabudowę mieszkalno-usługową. Ciekawą informacją jest fakt, że cały system MPZP dla Trójmiasta, a także całego kraju jest ujednolicony, dzięki czemu odczytywanie informacji jest niezwykle proste i wygodne bez względu na lokalizację.
Plan zagospodarowania przestrzennego Trójmiasto – gdzie go uzyskać?
Miejscowy plan zagospodarowania terenu w Sopocie, Gdańsku oraz Gdyni można uzyskać w siedzibie urzędu danego miasta lub poprzez stronę internetową. Wszystkie dokumenty dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego Gdańska, są całkowicie darmowe i dostępne niemalże dla każdego. Warto zwrócić uwagę na fakt, ze plan zagospodarowania przestrzennego Gdyni różni się jedynie ukształtowaniem terenu w stosunku do pozostałych miast wchodzących w skład Trójmiasta.