Podstawą budowy własnej nieruchomości jest konkretny projekt budowlany. Oczywiście, wybieramy go, uwzględniając własne preferencje i potrzeby oraz warunki techniczne samej działki, natomiast inwestorom najczęściej niewiele mówi otrzymany rysunek techniczny domu. Nie każdy jest przecież ekspertem w tym zakresie i czytanie projektów budowlanych nie musi być naszą mocną stroną. Od tego są fachowcy i z ich usług jak najbardziej warto korzystać.
Zamawiając projekt domu, najczęściej patrzymy na finalną wizualizację, nie interesuje nas rysunek architektoniczny. Projekt domu w takiej postaci będzie jednak potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę i w dalszym etapie dla kierownika budowy oraz ekipy budowlanej. Warto jednak zwrócić na techniczne parametry, jakie wykazują konkretne projekty domów. Rysunek techniczny pozwala podjąć wiele istotnych decyzji. Dowiedz się więcej już teraz.
Jakie oznaczenia pojawiają się na projektach budowlanych?
Postaramy się pomóc Ci rozszyfrować poszczególne oznaczenia w projekcie domu, aby jego czytanie mogło być lepiej zrozumiałe. Rysunek projektu domu to wiele linii, strzałek i symboli, które mogą przyczyniać się do problemów z ich prawidłową analizą. Poznaj więc podstawy, które zawsze charakteryzują projekt domu. Rysunek techniczny nie będzie już dla Ciebie żadną zagadką, a Ty staniesz się w pełni świadomym inwestorem.
Projekt budowlany składa się z kilku części. Ta pierwsza jest opisowa i znajdują się w niej podstawowe parametry budynku. Tutaj znajdziesz zestawienie powierzchni budynku, kąt nachylenia dachu czy wysokość całej nieruchomości.
Kolejna część to dane konstrukcyjno-materiałowe. Dotyczą one informacji o konstrukcji budynku, izolacji, fundamentach, ścianach czy dachu z uwzględnieniem rodzaju materiałów, jakie zostaną wykorzystane do stworzenia właśnie tych elementów.
Następna część projektu to opis konstrukcji, takich jak przekroje i zbrojenie czy wymiary krokwi. To istotne dane, które trzeba brać pod uwagę ju na etapie budowy nieruchomości.
Warto zaznaczyć, że w projekcie budowlanym znajdziesz też wszelkie informacje o zaplanowanych instalacjach, w tym instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej.
Ważny jest również sam rysunek techniczny, który uwzględnia przekrój i rzuty wszystkich kondygnacji budynku. Najgrubsze linie to oznaczenie ścian i innych elementów konstrukcji, które nie podlegają zmianom. Te cieńsze to zaś ściany działowe, okna, drzwi czy schody.
Na rysunku znajdziesz też liczne symbole. Przykładem może być zygzak, który oznacza przekrój ściany z uwzględnieniem styropianu do ocieplenia.
Patrząc na rysunek projektu domu, uwagę zwracają przerywane linie. Nie wiesz, co one oznaczają? To oznaczenie wszystkich konstrukcji, które znajdują się 1 metr nad podłogą. To między innymi dach czy włazy na poddasze.
Co ciekawe, każde pomieszczenie uwzględnione na projekcie budowlanym jest oznaczone konkretnym numerem, dzięki czemu łatwiejsze staje się czytanie legendy i odszukiwanie oznaczeń, które dotyczą tylko sypialni czy łazienki.
Pamiętaj jednak, że weryfikacja rysunku technicznego i całego projektu budowlanego wcale nie jest taka prosta, dlatego najlepiej o pomoc poprosić profesjonalistów. Umiejętność czytania projektu domu pozwoli też zwrócić uwagę na ewentualne poprawki czy modyfikacje wnętrza pomieszczeń. W końcu to nieruchomość Twoich marzeń.
Brak komentarzy