Pozwolenie na budowę Wrocław – kto je wydaje?
Pozwolenie na budowę Wrocław wydaje wyłącznie inwestorom, który zapoznali się z dokładną dokumentacją dotyczącą planów zagospodarowania przestrzennego miasta. Należy pamiętać, że we Wrocławiu pozwolenie na budowę wydawane jest w ciągu 65 dni od daty złożenia wniosku wraz z kompletną dokumentacją dotyczącą inwestycji. Warto wiedzieć, że ważność wszelkich pozwoleń wynosi 3 lata, natomiast przerwa w wykonywaniu prac budowlanych również nie może przekraczać tego okresu. Pozwolenia na budowę we Wrocławiu są wydawane drogą elektroniczną, jak i osobiście w placówce urzędu miejskiego. Podstawą do złożenia poprawnego wniosku jest zapoznanie się z miejskimi planami zagospodarowania przestrzeni, które mówią o zasadach budowlanych obowiązujących na terenie miasta.
Jak uzyskać wniosek o pozwolenie na budowę we Wrocławiu?
Inwestując w budowę nieruchomości, należy wiedzieć, gdzie trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę we Wrocławiu. Przyjmowanie przez urząd miejski Wrocławia wniosków o pozwolenie na budowę odbywa się przez cały tydzień od rana do godzin popołudniowych. Warto jednak pamiętać, że przed złożeniem jakichkolwiek dokumentów, należy zapoznać się z dokładnym projektem zagospodarowania terenów miejskich oraz warunków, jakie stawiane są inwestorom w kwestii przeprowadzania określonych prac budowlanych. Wszystkie projekty budowlane powinny być dostosowane do aktu prawnego dotyczącego zagospodarowania terenu. Tylko w takim przypadku można liczyć na szybkie rozpatrzenie sprawy, przyspieszenie procesu budowy, a także skrócenie czasu oczekiwania na wydanie ewentualnych pozwoleń.
Wymagane wnioski i dokumenty do wglądu:
Wypełniony wniosek o pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego wraz z załącznikami – do pobrania poniżej lub w Centrum Obsługi Mieszkańca, pl. Nowy Targ 1-8.
Lista załączników:
Obligatoryjne:
- Trzy egzemplarze projektu budowlanego.
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – formularz PB-5.
- Jeden egzemplarz projektu zagospodarowania działki lub terenu lub szkic usytuowania budynku jeśli jest wymagany zgodnie z przepisami ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne.
- Pełnomocnictwo (jeżeli ustanowiono pełnomocnika).
Fakultatywne – wg listy na formularzu PB-1.
Zgłoszenie budowy Wrocław – kiedy jest wymagane?
Zgłoszenie budowy Wrocław obejmuje dostarczenie wszelkich wniosków o uzyskanie pozwoleń i kompletnej dokumentacji dotyczącej planowanej inwestycji na terenie miasta. Zgłoszenie rozpoczęcia budowy Wrocław traktuje jako formalność i zazwyczaj przychyla się do składanych wniosków pozwolenia, jednakże inwestor musi spełniać pewne formalne warunki wynikające z MPZP. Na terenie całego miasta obowiązuje bezwzględny nakaz zgłoszenia wszelkich planowanych prac budowlanych wraz z uzyskaniem stosownego pozwolenia na ich przeprowadzanie. Istotny jest fakt, że wszelkie dokumenty urzędowe będące planami zagospodarowania przestrzeni mogą mieć wpływ na ostateczny wygląd obiektów budowlanych włącznie z nachyleniem dachu i jego pokryciem. Ważne jest też zgłoszenie zakończenia budowy we Wrocławiu, ponieważ pozwala to na przeprowadzenie stosownej kontroli przez urzędników państwowych celem sprawdzenia poprawności wykonanych prac związanych z budową danego obiektu.
Wymagane wnioski i dokumenty do wglądu:
Wypełniony wniosek zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z załącznikami – do pobrania poniżej lub w Centrum Obsługi Mieszkańca, pl. Nowy Targ 1-8.
Lista załączników:
Obligatoryjne
- Cztery egzemplarze projektu budowlanego.
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – formularz PB-5.
- Jeden egzemplarz projektu zagospodarowania działki lub terenu lub szkic usytuowania budynku jeśli jest wymagany zgodnie z przepisami ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne.
- Pełnomocnictwo (jeżeli ustanowiono pełnomocnika).
- W przypadku domu mieszkalnego jednorodzinnego do 70 m2 powierzchni zabudowy- wypełniony formularz O2.
Fakultatywne – wg listy na formularzu PB-2a.
W celu uzyskania zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia należy złożyć odrębny wniosek na druku W1 dostępnym na stronie: https://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/8267/zaswiadczenie-potwierdzajace-fakty-lub-stan-prawny-wynikajacy-z-posiadanych-dokumentow-i-danych-w-wydziale-architektury-i-zabytkow