Wykonanie profesjonalnego zadaszenia tarasu wymaga stworzenia wcześniejszego planu zagospodarowania terenu tak, aby nie kolidował on z żadnym elementem wyposażenia ogrodu. Zadaszenie tarasu jest wygodnym rozwiązaniem, które sprawdza się zarówno w przypadku ogrodów, jak i niewielkich tarasów narażonych na oddziaływanie promieni słonecznych w ciągu dnia. Każdy, kto decyduje się na samodzielną budowę osłony przed słońcem, musi wiedzieć, że dobór odpowiednich materiałów, a także wykonanie solidnej konstrukcji jest gwarancją długowieczności wyrobu. Zadaszenie tarasu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia nadmiernego nasłonecznienia. Szczególnie w miesiącach letnich tego typu rozwiązania stają się przydatne, ponieważ zmniejszają ogólną temperaturę, jaka panuje na tarasie. Co warto wiedzieć przed wykonaniem zadaszenia tarasu? Co będzie potrzebne do jego budowy? Czy warto korzystać z gotowych rozwiązań?
Zadaszenie tarasu – dlaczego jest potrzebne
Ten typ udogodnień jest potrzebny szczególnie rodzinom z dziećmi, które spędzają sporo czasu na przydomowych tarasach lub ogródkach. Zadaszenie tarasu drewniane, nowoczesne charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, innowacyjnym designem oraz dużymi możliwościami konfiguracji. W zależności od potrzeb osłona może być całkowicie rozłożona, pokrywając całą powierzchnię tarasu lub tylko w połowie tak, aby jedynie newralgiczne miejsca pozostały chronione przed promieniami słonecznymi. Zadaszenie tarasowe pełni chroni też domowników przed deszczem, śniegiem i wiatrem, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem na każdą porę roku.
Czy do budowy zadaszenia tarasu potrzebne jest pozwolenie?
Budowa zadaszenia tarasu jest stosunkowo prosta i zazwyczaj nie wymaga nietypowych pozwoleń ze strony urzędu miasta lub gminy. Praktycznie każda osłona balkonowa lub tarasowa wymaga stworzenia profesjonalnego projektu, który określa zadaszenia tarasu. Pozwolenie na budowę nie jest konieczne jeśli konstrukcja nie wpływa w żaden sposób na pozostałe elementy domu lub bloku. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od wybranego rodzaju zadaszenia koszty przedsięwzięcia mogą być różne. Nie należy jednak obawiać się żadnych konsekwencji prawnych w przypadku własnoręcznej budowy zadaszenia tarasowego, ponieważ nie wymaga się składania wniosków o pozwolenia na budowę dla tak niewielkich elementów konstrukcyjnych.
Jak dopasować zadaszenie tarasu do projektu domu?
Nowoczesne zadaszenie domu powinno być idealnie skrojone i dopasowane do wymiarów tarasu. Z tego względu przed przystąpieniem do prac montażowych i zakupu materiałów, warto dokonać wcześniejszych pomiarów tarasu, które zostaną naniesione na projekt konstrukcyjny. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której doszłoby do problemów z montażem osłony. Inspiracje dostępne w internecie to dobry pomysł na zadaszenie tarasu
z wykorzystaniem nowinek technologicznych. Korzystając z inspiracji, można natknąć się na liczne udogodnienia, które ułatwiają późniejsze korzystanie z zadaszenia tarasowego, a także zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Osoby ceniące sobie nienaganny wygląd powinny skorzystać z usług profesjonalnych projektantów, którzy co do centymetra dopasują wymiary osłony do rozmiarów tarasu lub ogrodu.
Zadaszenie tarasu – plusy i minusy
Ciekawostką na rynku jest zwijane zadaszenie tarasu, które nie tylko zajmuje mało miejsca po złożeniu, ale także jest łatwe w składaniu i rozkładaniu. Takie udogodnienie sprawia, że każdy z domowników jest w stanie
z łatwością poradzić sobie z obsługą zadaszenia tarasowego. Głównym atutem stworzenia zadaszenia tarasu jest osłona domowników przed nadmiernym słońcem, deszczem i wiatrem. Kolejnym aspektem, który przemawia za kupnem lub samodzielnym montażem osłony jest możliwość odgrodzenia się od wścibskich sąsiadów chętnie zaglądających na taras ze swoich okien. Minusem wykorzystania zadaszenia na taras jest konieczność jego konserwacji zarówno pod względem elementów konstrukcyjnych, jak i samego materiału służącego za główny element osłony. Zaniedbanie tego typu czynności może doprowadzić do nadmiernego zużycia się zadaszenia, co będzie skutkować koniecznością jego wymiany na nowy. Są to jednak skrajne przypadki, które zdarzają się tylko wtedy, kiedy użytkownicy nadmiernie zaniedbają czynności konserwacyjne i nie dokonują regularnego czyszczenia.
Zadaszenie tarasu – z jakiego materiału najlepiej wykonać?
Dużą popularnością cieszy się obecnie zadaszenie tarasu z drewna, które jest nie tylko stylowe, ale i stosunkowo niedrogie w produkcji. Należy jednak wziąć pod uwagę konieczność regularnej konserwacji produktu, gdyż może on ulegać zniszczeniu wraz z biegiem czasu. Zadaszenie tarasu z poliwęglanu okazuje się nieco lepszym wyborem dla osób ceniących sobie wytrzymałość. Tworzywo sztuczne jest o wiele bardziej odporne na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, a także zniszczenia, które pojawiają się nawet po kilku latach użytkowania. Wybierając poliwęglanowe osłony można mieć pewność, że będą one służyć przez długi czas bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń czy przetarć. Aluminiowe zadaszenie tarasu na wymiar to produkt nieco droższy, jednakże charakteryzujący wysokim poziomem wytrzymałości i odporności na cięższe warunki zewnętrzne. Dzięki temu nie ma konieczności składania osłony w miesiącach zimowych. Aluminium jako materiał wysoce elastyczny nadaje się do budowania konstrukcji zadaszeń tarasowych, a także elementów służących jako prowadnice
w przypadku składanych produktów.
Szklane zadaszenie tarasu cieszy się coraz większym uznaniem wśród konsumentów. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie tzw. zimowych ogrodów bez ryzyka, że kwiaty ulegną zniszczeniu pod wpływem niskich lub nadmiernie wysokich temperatur. Ten typ osłony uznawany jest szczególnie przez osoby ceniące sobie bliskość natury oraz możliwość dostosowania aranżacji tarasu do swoich indywidualnych potrzeb. Zadaszenie tarasu dachówką jest nieco przestarzałą metodą stosowania przesłony, która powoli odchodzi w zapomnienie. Jeśli jednak styl budynku utrzymywany jest w klasycznym tonie, to warto zastanowić się nad tym typem osłony. Zadaszenie tarasu metalowe to ostatni z typów, który jest proponowany przez obecnych producentów. Warto wspomnieć, że metalowe wyroby to jedne z najwytrzymalszych, które są dostępne w sprzedaży.
Zadaszenie tarasu – cena
Budując na własną rękę osłonę tarasową, warto wiedzieć, jakie są podstawowe elementy konstrukcyjne, które składają się na zadaszenie tarasu. Cennik dostępny na stronach internetowych wielu producentów jest zależny od materiału, z jakiego wykonane są osłony. W przypadku wyrobów drewnianych ceny mogą zaczynać się już od 500 złotych. Jeśli pod uwagę weźmiemy wyroby z nieco lepszych składowych materiałów takich jak np. metal lub aluminium, to cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Najtańsze osłony kosztują nawet kilkaset złotych, jednak ostateczna cena zakupu produktu jest zależna od jego wymiarów. Im większa powierzchnia zadaszenia, tym większe koszty.
Zadaszenie tarasu – markizy i pergole. Co warto wiedzieć?
Zadaszenie tarasu w postaci pergol lub markiz jest popularnym rozwiązaniem w przypadku tarasów utrzymanych w tradycyjnym, lub rustykalnym stylu. Osoby ceniące sobie spokój, bliskość natury i harmonię z pewnością docenią zadaszenia tarasowe z wykorzystaniem elementu, jakim jest pergola. Zadaszenie tarasu powinno być dopasowane do pozostałych elementów aranżacji, by całość była ze sobą spójna. Warto wiedzieć, że stosowanie osłon w postaci pergoli lub markiz nie zapewnia tak dobrej osłony przed wiatrem, słońcem i deszczem, jak tradycyjne osłony wykonane z tworzyw sztucznych pokrywających praktycznie całą powierzchnię tarasu.
O czym pamiętać wybierając zadaszenie na taras?
Konstrukcja zadaszenia tarasu z drewna powinna być wykonana zgodnie z założeniami projektowymi oraz
z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi. Tylko idealnie skrojone ze sobą elementy konstrukcyjne
i zabezpieczone np. impregnatem dają pewność, że konstrukcja zadaszenia będzie trwała i bezpieczna podczas użytkowania przez wiele lat. Zadaszenie tarasu rozsuwane musi być niezawodne, ponieważ każda usterka może prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Urwanie się któregokolwiek z elementów konstrukcji podnosi ryzyko uszkodzenia ciała domowników. Zadaszenie tarasu pod balkonem musi być dokładnie wymierzone i dopasowane pod wymiar tak, aby elementy mocujące znajdowały się w odpowiednich punktach utrzymujących środek ciężkości materiału. Warto wybierać produkty, które wykonane są z dobrych jakościowo materiałów oraz zostały sprawdzone przez dużą ilość konsumentów. Dzięki temu można zapewnić sobie i osobom postronnym bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.
Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?
Wiele osób zastanawia się jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna. Oprócz zaopatrzenia się w podstawowe materiały i narzędzia warto stworzyć dobry projekt, który zapewni trwałość konstrukcji. Jeśli nie posiadamy, chociażby podstawowej wiedzy technicznej, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług doświadczonego architekta oraz ekipy montażowej. Samodzielne zrobienie zadaszenia tarasu nie musi być trudne, jednakże wymaga sporych nakładów czasowych. Wykonane zadaszenie tarasu krok po kroku, to przede wszystkim:
- Dobór odpowiednich materiałów
- Stworzenie dobrego projektu
- Wykonanie elementów konstrukcyjnych
- Zamocowanie całości na powierzchni tarasu
Warto jednak decydować się na wykorzystanie profesjonalnych firm montażowych, które wiedzą jak zrobić zadaszenie tarasu oraz jak je poprawnie zamontować. Na rynku dostępne są także takie produkty jak zadaszenie tarasu do samodzielnego montażu, które posiadają instrukcję łatwą do przyswojenia. Aby jednak prawidłowo dokonać montażu i w sposób bezpieczny użytkować osłonę, warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia jak np. wiertarka, młotek i wkręty o odpowiedniej długości.
Brak komentarzy