Opinia kominiarska to niezwykle ważny dokument, który jest niezbędny nie tylko do odbioru nowo wybudowanego budynku, ale przydaje się również już na różnych etapach jego eksploatacji. Dowiedz się, kiedy potrzebna może być opinia kominiarska, co powinna zawierać i ile kosztuje? Do kogo się zgłosić, aby uzyskać tego rodzaju dokument? Kompendium wiedzy w tym zakresie znajdziesz w tym tekście.
Jak wygląda opinia kominiarska?
Przede wszystkim nie myl opinii kominiarskiej z protokołem kominiarskim. O ile ten drugi dokument wiąże się najczęściej z realizowaniem regularnych przeglądów przewodów kominowych, tak opinia kominiarska pełni zupełnie inną funkcję. Jest dokumentem niezbędnym przy odbiorze budynku. Stanowi potwierdzenie zgodności wybudowania komina oraz podłączenia do niego wszelkich urządzeń.
O opinię kominiarską można ubiegać się nie tylko w przypadku odbioru nowo wybudowanego budynku. Taki dokument będzie niezbędny również wtedy, kiedy chcesz sprzedać nieruchomość albo ją kupić na rynku wtórnym, przeprowadziłeś modernizację systemu grzewczego czy wystąpiły szkody w systemie grzewczym bądź wentylacyjnym.
Zasadna jest również opinia do projektu instalacji gazowej oraz do projektu budowlanego, aby otrzymać pozwolenie na budowę konkretnej nieruchomości. Już na etapie mieszkania w budynku, niezbędna może okazać się opinia kominiarska do gazowni albo ubezpieczyciela.
Warto również wiedzieć, co zawiera ten dokument. To przede wszystkim dane właściciela nieruchomości, adres nieruchomości, personalia uprawnionego do wystawienia opinii kominiarza oraz cel wystawienia opinii. Tutaj wskazuje się na przykład wady w systemie, miejsce podłączenie komina czy potwierdzenie, że cały system kominowy został zamontowany prawidłowo.
Jak długo jest ważna opinia kominiarska?
Inwestor, planując wszelkie działania budowlane, modernizacyjne czy naprawcze w ramach funkcjonowania nieruchomości i systemu kominowego musi wiedzieć, że opinia kominiarska jest ważna jedynie wtedy, kiedy zostanie wystawiona przez kominiarza, który ma niezbędne uprawnienia. Okazuje się, że opinia kominiarska jest ważna przez rok od momentu wystawienia takiego dokumentu.
Co istotne, opinia nie może być mylona z przeglądem kominiarskim ani go nie zastępuje. Obowiązkiem właściciela budynku jest zlecanie uprawnionym kominiarzom realizację rutynowego przeglądu kominiarskiego raz w roku. Chodzi nie tylko o sprawność działania całego systemu oraz należytego bezpieczeństwo eksploatacji budynku, ale również wymagania, jakie stawia ubezpieczyciel. W razie powstałej szkody właściciel nieruchomości, który nie może przedstawić aktualnego przeglądu komina, może nie uzyskać należnego odszkodowania.
Warto odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań. Jeśli wiesz już, że może ją zrealizować tylko uprawniony mistrz kominiarski, dowiedz się jeszcze, ile kosztuje taka usługa. Podstawowa opinia kominiarska wiąże się z wydatkiem rzędu 150 złotych, natomiast opinia niezbędna do gazowni będzie kosztować 200 złotych. Jeszcze więcej, bo mniej więcej 250 złotych zapłacisz za wystawienie opinii do projektu instalacji gazowej.
Powinna być wydana zawsze w co najmniej dwóch egzemplarzach.
Brak komentarzy