Każdy właściciel domu jednorodzinnego czy mieszkania w bloku wielorodzinnym z pewnością zetknął się z problemem utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, zwłaszcza podczas niskich temperatur na zewnątrz. Odpowiednie działanie systemu grzewczego ma kluczowe znaczenie dla komfortu i wydajności energetycznej budynku. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej jednemu z ważnych aspektów systemów grzewczych. Mowa o histerezie – nauczymy się, jak wpływa ona na efektywność naszego ogrzewania.

Co to jest histereza?

Aby zrozumieć, czym jest histereza w systemach grzewczych, należy poznać podstawowe pojęcia związane z tym tematem. Histereza to zjawisko występujące w układach sterowania, które służy do redukcji częstotliwości zmian stanu (włączania/wyłączania) urządzenia, takiego jak piec czy klimatyzacja. Polega na ustawieniu dwóch oddzielnych punktów – górnego i dolnego – które decydują o działaniu urządzenia. Gdy temperatura spadnie poniżej dolnego punktu, system grzewczy się załącza, a gdy przekroczy górny punkt – wyłącza się.

Rola histerezy w efektywności systemów grzewczych

Histereza w systemach grzewczych ma kluczowe znaczenie dla zachowania stałej i komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale również dla oszczędności energii. W praktyce oznacza to, że piec nie będzie się załączać i wyłączać zbyt często. To mogłoby prowadzić do szybszego zużycia urządzeń oraz strat energetycznych.

Czym większa histereza, tym rzadziej system grzewczy będzie się załączać. Nie zawsze jest to korzystne, ponieważ może to skutkować gwałtownymi zmianami temperatury w pomieszczeniach.

Z kolei zbyt mała histereza może prowadzić do częstych włączeń i wyłączeń systemu. To z kolei ma wpływ na żywotność urządzeń oraz może generować nadmierne zużycie energii elektrycznej czy paliwa.

Optymalna histereza systemu grzewczego – jak ją dobrać?

Wybór optymalnej histerezy dla naszego systemu grzewczego będzie zależał od wielu indywidualnych czynników, takich jak rodzaj ogrzewania, charakterystyki pomieszczeń, czy preferencje użytkowników. Wybór histerezy jest często kompromisem pomiędzy zaletami związanymi z oszczędnością energii a komfortem termicznym.

W przypadku domów o powierzchni 70 m2, 100 m2 czy 150 m2 warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta pieca czy sterownika. Często podają optymalne zakresy histerezy w zależności od rozwiązania grzewczego, np. dla pieca gazowego czy pompy ciepła. W praktyce wartości te przeważnie wahają się pomiędzy 1 a 2 stopniami Celsjusza.

Podsumowanie

Histereza systemów grzewczych to istotny element wpływający na komfort cieplny użytkowników oraz wydajność energetyczną budynku. Dobór optymalnej histerezy pozwala na zmniejszenie zużycia energii oraz żywotność elementów systemu grzewczego. Warto więc dokładnie zapoznać się z zaleceniami producentów i odpowiednio dostosować ustawienia histerezy w naszym systemie grzewczym, aby cieszyć się zarówno komfortem, jak i oszczędnością.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *