Sufit podwieszany to wygodne rozwiązanie w każdym wieloletnim mieszkaniu, którego właściciele pragną ukryć niedoskonałości na ścianach lub krzywiznę powstałą wraz z upływem lat. Tego typu rozwiązanie technologiczne pozwala nie tylko na efektowne wykończenie wnętrza, ale także zastosowanie wielu innowacyjnych rozwiązań. Bardzo dobrym przykładem jest montaż oświetlenia sufitowego, które może poprawnie działać tylko po wcześniejszym montażu udogodnienia, jakim jest podwieszany sufit. Takie rozwiązanie zasłania izolację kabli, tłumi pomieszczenie, zapewnia lepszą termoizolację oraz ukrywa wszelkie niedoskonałości ścian. Jak poprawnie zamontować sufit podwieszany? Dlaczego warto zdecydować się na taki krok? Z jakich materiałów robi się sufity podwieszane? Poszukując odpowiedzi na powyższe pytania, można użyć poniższego artykułu jako źródło kompetentnych informacji.
Sufit podwieszany – co to jest?
Sufit powieszany z definicji jest doskonałym sposobem na ukrycie wszelkiego rodzaju niedoskonałości ścian oraz elementów montażowych np. dla oświetlenia. Jest to sposób na eleganckie wykończenie stropu wraz
z możliwością poprawy jego termoizolacji, która wpływa na oszczędność energii. Wykorzystanie dodatkowej warstwy sufitu zapewnia też lepsze właściwości akustyczne pomieszczenia, dzięki czemu może być ono bardzo dobrze wytłumione i odporne na zewnętrzny hałas. Występuje wiele rodzajów sufitów podwieszanych, które różnią się między sobą materiałem wykonania, ceną i metodą montażu stelażu na powierzchni stropu.
Dlaczego warto montować sufit podwieszany?
Sufit podwieszany warto montować z wielu powodów. Głównym aspektem, który jest brany pod uwagę to możliwość ukrycia wszelkich niedoskonałości stropu, które występują szczególnie w starym budownictwie. Dzięki temu wnętrza zyskują całkowicie nowego stylu, który nieco bardziej nawiązuje do nowoczesności i pozwala na montaż innowacyjnych form oświetlenia pomieszczeń. Montaż sufitu podwieszanego pozwala na ukrycie wszelkich kabli, elementów montażowych np. dla wiszących huśtawek oraz stworzenie nietypowego klimatu poprzez oświetlenie sufitowe. Cena wykonania tego typu prac nad stropem jest stosunkowo niewielka, jednakże wymaga nieco doświadczenia, aby sufit był bezpieczny w użytkowaniu i nie wymagał szybkiego remontu.
Rodzaje sufitów podwieszanych
Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów wykończenia stropu. Do najpopularniejszych zalicza się sufit podwieszany kasetonowy oraz jednorodny z całkowitym pokryciem z płyt gipsowo-kartonowych. W zależności od wybranego wariantu różnią się one konstrukcją stelaża oraz materiałem służącym jako docelowy sufit. Niezależnie od rodzaju wykonanie sufitu podwieszanego led sprawi, że pomieszczenie obniży się o około 10 centymetrów. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję o jego zamontowaniu, gdyż ostatecznie może okazać się, że pokój obniży się zbyt dużo i jego użytkowanie będzie niekomfortowe. Oprócz podstawowych różnic estetycznych należy zwrócić uwagę na strukturę powierzchni wybranych rodzajów sufitów. Wybór kasetonów, które montowane są na sucho, wymaga jedynie wywiercenia odpowiednich otworów pod kołki montażowe. Dzięki temu można uzyskać łatwy dostęp do przestrzeni znajdującej się pomiędzy stropem a podwieszanym sufitem. Takie rozwiązanie polecane jest
w przypadku montażu sufitu podwieszanego led wymagającego stworzenia dodatkowego okablowania.
Konstrukcje sufitów podwieszanych
Decydując się na montaż sufitu podwieszanego, konstrukcja powinna być dopasowana tak, aby spełniała wszelkie potrzeby dotyczące jego nośności. Sufit podwieszany krzyżowy to najczęstszy wybór konsumentów ze względu na łatwość montażu, dużą wytrzymałość oraz stosunkowo niską cenę. Prostota, jaką charakteryzuje się to rozwiązanie, sprawia, że cieszy się największą popularnością wśród wszystkich modeli dostępnych na rynku. Sufit podwieszany pojedynczy to jeden wielki element montażowy, który nakłada się na powierzchnię stropu. W celu jego montażu należy zaopatrzyć się w profesjonalną ekipę, która będzie w stanie unieść sufit z pomocą specjalistycznych narzędzi i dokonać jego bezpiecznego montażu. Jeśli stajemy przed wyborem – sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy, należy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące wymogów
i funkcjonalności rozwiązania. Najlepszym wyborem będzie sufit podwieszany jednopoziomowy z krzyżową konstrukcją pozwalającą na łatwy demontaż elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu zastosowanie oświetlenia sufitowego nie sprawia problemów nawet w przypadku dokonywania późniejszych remontów lub zmian
w instalacji elektrycznej.
Sufit podwieszany – materiały
Jeśli chodzi o materiały, które wykorzystywane są do wykonywania sufitów podwieszanych, to należy wyróżnić przede wszystkim aluminium oraz płyty gipsowo-kartonowe. Te dwie składowe są podstawą do wykonania konstrukcji oraz całego pokrycia stropu. Płyty gipsowo-kartonowe ze względu na niską wagę doskonale nadają się jako element pokrycia sufitu. Aluminium również jest bardzo lekkim materiałem, który jednocześnie jest bardzo wytrzymały, dzięki czemu poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniu z sufitem podwieszanym jest utrzymany na najwyższym poziomie. Dobierając materiały do takiego przedsięwzięcia, warto zwracać uwagę na ich jakość, ponieważ wpłynie to na późniejszy efekt końcowy.
Sufit podwieszany – cena materiałów
Ceny materiałów wykorzystywanych do budowy sufitów podwieszanych są różne i zależne przede wszystkim od jakości wykonania. Najtańsze płyty gipsowo-kartonowe mogą łatwo się łamać i być podatne na wchłanianie wilgoci, dlatego warto inwestować w nieco droższe produkty o lepszej charakterystyce. Solidna konstrukcja jest gwarantem bezpieczeństwa w pomieszczeniu. Z tego względu aluminium stało się najczęściej stosowanym materiałem konstrukcyjnym charakteryzującym sufit podwieszany. Cena zakupu składowych materiałów zależy od ilości, jaka będzie nabywana oraz ich klasy. Koszty, na jakie należy się przygotować, decydując się na montaż sufitu podwieszanego, będą oscylować w granicy 100-150 złotych za zakup materiałów wraz z usługą montażową.
Gdzie sprawdzi się sufit podwieszany?
Sufit podwieszany w salonie to najczęściej spotykane rozwiązanie, ponieważ pozwala ono na zamontowanie klimatycznego oświetlenia dopasowanego do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wygoda, bezpieczeństwo i łatwość wykonania to cechy charakteryzujące każdy sufit podwieszany. Salon jest miejscem najczęściej wybieranym na takie przedsięwzięcie, ponieważ jest miejscem najczęściej odwiedzanym przez domowników. Sufit podwieszany w kuchni jest równie częstym wyborem, co salon, gdyż pozwala na zamontowanie nietypowych okapów na samym środku kuchennego blatu, a także ułatwia utrzymanie czystości.
O czym warto pamiętać montując sufit podwieszany?
Decydując się na montaż rozwiązania, warto zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne wybranego rozwiązania. Warto wiedzieć czym powinien wyróżniać się dobrej jakości sufit podwieszany. Jak nisko można go zamontować, aby nie wpłynął znacznie na komfort użytkowania salonu, kuchni lub innego pomieszczenia przez domowników? Ogólnie przyjmuje się, że sufit podwieszany zmniejsza wysokość wnętrza o około 10 centymetrów. Nie jest to dużo, jednak może mieć wpływ na ostateczne doznania estetyczne i komfort użytkowania. Z tego względu poleca się stosować takie innowacje w wysokich pomieszczeniach o wymiarach powyżej trzech metrów. Zastosowanie się do tej zasady pozwoli na komfortowe i bezpieczne umiejscowienie gadżetu, jakim jest sufit podwieszany. Konstrukcja jednopoziomowa sprawia, że nie tylko koszty montażu są mniejsze, ale także późniejsze ułożenie instalacji elektrycznej pod oświetlenie sufitowe staje się prostsze.
Rozstaw profili pod sufit podwieszany
Łatwy montaż to cecha, która powinna charakteryzować każdy sufit podwieszany. Rozstaw profili jest równie ważny, dlatego, że wpływa na łatwość zamocowania poszczególnych płyt gipsowo-kartonowych. Każdy sufit podwieszany profile powinien mieć ułożone w taki sposób, aby nie przeszkadzały one w późniejszym układaniu instalacji elektrycznej oraz punktów oświetleniowych. Jeśli strop jest sporych wymiarów, to warto zastosować nieco więcej profili utrzymujących całą powierzchnię sufitu. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, dlatego nie należy bagatelizować tematyki wykonania konstrukcji.
Stelaż do sufitu podwieszanego
Odpowiednie zamocowanie elementów konstrukcyjnych jest szczególnie istotne w przypadku montażu sufitu podwieszanego. Stelaż powinien być wykonany z dobrych jakościowo materiałów takich jak np. aluminium. To materiał o wysokiej wytrzymałości, odporności na zniszczenia z biegiem lat oraz charakteryzujący się niską wagą. Oznacza to, iż idealnie nadaje się do wykonania stelażu dla sufitu podwieszanego. Warto także korzystać
z pomocy profesjonalistów w tym zakresie, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że całość zostanie wykonana z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Montaż sufitu podwieszanego krok po kroku
Montując sufit podwieszany, należy stosować się do kilku podstawowych kroków, gdyż pominięcie któregokolwiek mogłoby skutkować zawaleniem się konstrukcji. Przede wszystkim należy pamiętać
o odpowiednim przygotowaniu stropu poprzez nawiercenie dziur montażowych na kołki. Kolejnym krokiem jest wykonanie solidnej, aluminiowej konstrukcji utrzymującej całą powierzchnię płyt gipsowo-kartonowych. Następnie trzeba montować kolejno płyty będące docelową powierzchnią sufitu. Jeżeli w planach jest także oświetlenie sufitowe, to warto przygotować instalację elektryczną jeszcze przed ostatecznym montażem elementów gipsowo-kartonowych. Zastosowanie się do wszystkich powyższych zasad pozwoli na zapoznanie się z poprawnością tego, jak zamontować sufit podwieszany. Stosując się do podstawowych wymogów dotyczących wykonywania tego typu prac, można mieć pewność, że nawet początkująca osoba będzie wiedzieć jak zrobić sufit podwieszany.
Montaż sufitu podwieszanego – błędy jakich należy unikać
Istnieje jednak wiele błędów, które występują podczas montażu sufitu podwieszanego. Co ile wieszaki powinny mieć swoje miejsce? Otóż najczęściej można spotkać się z ich zbyt małą ilością, co sprawia, że cała konstrukcja nie jest tak wytrzymała, jak powinna według założeń projektowych. Najczęstszym błędem jest montaż sufitu jeszcze przed wykonaniem wszelkich prac mokrych jak np. malowanie. Kolejnym błędem podczas montażu jest brak zastosowania taśmy akustycznej lub źle wymierzone miejsca montażowe. Dodatkowo źle dobrane kotwy
i przykręcanie płyt bezpośrednio do profilów to kolejne źle wykonywane element mogące mieć wpływ na trwałość konstrukcji. Powinno się także bezwzględnie unikać zabudowania instalacji gazowej, ponieważ w razie wystąpienia nieszczelności specjaliści będą mieć utrudniony dostęp do niej.
Brak komentarzy