Stan deweloperski to jedno z popularnych pojęć używanych w budownictwie, szczególnie w przypadku mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym. Oznacza ono, że dana nieruchomość została już wybudowana bądź znacząco rozpoczęta, ale nie jest jeszcze w pełni wykończona ani gotowa do zamieszkania.

W stanie deweloperskim, konstrukcja budynku (ścieżki, ściany, stropy, dach) jest już gotowa, a także zamontowane są niezbędne instalacje (wodno-kanalizacyjne, elektryczne, gazowe). Okna są już wstawione, natomiast ściany są wygładzone, przeważnie pokryte tynkiem gipsowym, ale nie pomalowane. Na podłogach brakuje jeszcze wykładzin czy paneli podłogowych.

Kupujący nieruchomość w stanie deweloperskim otrzymują „pusty” lokal do wykończenia we własnym zakresie. Oznacza to, że oprócz instalacji oraz konstrukcji ścian i stropów, pozostałe prace wykończeniowe, takie jak malowanie ścian, montaż drzwi wewnętrznych, ułożenie podłóg, wykończenie łazienki i kuchni, muszą zostać wykonane przez nowego właściciela lub zlecone specjalistom.

Główną zaletą nieruchomości w stanie deweloperskim jest niższa cena zakupu w porównaniu do mieszkań czy domów całkowicie wykończonych. Pozwala to również na indywidualne dopasowanie wnętrza do własnych oczekiwań i gustów. Warto zwrócić uwagę, że wykończenie nieruchomości deweloperskiej wymaga dodatkowych inwestycji, które należy uwzględnić w planowanych kosztach zakupu i wykończenia mieszkania lub domu.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *