Elewacja domu to zewnętrzna powierzchnia budynku, która jest jego wizytówką. Elewacje domów różnią się od siebie pod względem użytych materiałów, kształtów, kolorów, a także stylu architektonicznego. Oto przykłady różnych rodzajów elewacji, które można spotkać w aranżacjach nowoczesnych i tradycyjnych domów:

1. Elewacja tynkowa: Jest to najbardziej popularny rodzaj elewacji stosowany we współczesnym budownictwie. Elewacja tynkowa może być gładka, fakturzysta, a nawet mozaikowa. Wykonana jest z tynku cementowo-wapiennego, silikatowego, akrylowego, mineralnego, czy silikonowego. Każdy z tynków posiada swoje specyficzne właściwości i efekty estetyczne.

2. Elewacja ceglana: Stosowana zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych budynkach, elewacja ceglana dodaje charakteru i ciepła domowi. Cegły używane na elewację mogą być pełne, dziurawe, równe, ścierane, a także różnić się wielkością i barwą.

3. Elewacja z kamienia: Naturalny, szlachetny materiał, który dodaje budynkom prestiżu. Stosowany głównie na fasadach domów oraz w częściach reprezentatywnych, takich jak kolumny, portale i parapety. Kamień może być obróbką architektoniczną, elementem dekoracyjnym lub nią samą. Możemy wyróżnić elewacje z kamienia naturalnego (np. wapienie, piaskowce, marmury, granity) oraz z kamienia sztucznego (beton podobny do kamienia, płyty G-K, panele i wiele innych).

4. Elewacja drewniana: Drewno stanowi ciepły, ekologiczny i urokliwy materiał na elewację domu. Istnieje wiele rodzajów drewna i sposobów mocowania, które wpływają na wygląd elewacji. Wśród nich można wyróżnić szalowanie, boazerię, deskowanie czy elewację z bali.

5. Elewacja z płyt: Ten typ elewacji obejmuje zastosowanie płyt wykonanych z wielu różnych materiałów, takich jak płyt betonowych, włókno-cementowych, HPL, stalowych, ceramicznych czy drewnianych. Ich zaletą jest duża wytrzymałość, różnorodność wzorów i kolorów oraz współpraca z innymi elementami budynku. Stosowane także jako systemy wentylowane elewacje, które poprawiają izolację termiczną budynku.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *