Elementy dachu to różnorodne części składowe lub materiały konstrukcyjne, które są przystosowane do zapewnienia wsparcia, szczelności, izolacji, wentylacji i funkcjonalności dachu. Dach stanowi integralną część konstrukcji budynku, który pełni kluczowe funkcje, takie jak ochrona przed warunkami atmosferycznymi, utrzymanie ciepła oraz zabezpieczanie wnętrza budynku przed kurzem, deszczem, wiatrem oraz zachowując jego estetykę.

Główne elementy dachu obejmują:

1. Konstrukcję nośną dachu, taką jak więźba dachowa, która składa się z krokwi, jętek, murlat, łat i płyty podłogowej. Konstrukcja nośna dachu pełni funkcję zapewnienia stabilności dachu oraz przekazywania obciążeń dachu na ściany konstrukcyjne.

2. Pokrycie dachowe, czyli materiał, który pokrywa powierzchnię dachu, zapewniając szczelność i estetykę. Do popularnych pokryć dachowych należą dachówki ceramiczne, blachodachówki, blacha trapezowa oraz papa bitumiczna.

3. Ocieplenie dachu, które ma na celu zapewnienie ochrony termicznej budynku, w tym utrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczeń w zimnym okresie i chłodzenia w ciepłym sezonie. Najczęściej stosowanymi materiałami do ocieplania dachu są wełna mineralna, styropian czy pianka poliuretanowa.

4. Wentylacja dachowa, umożliwiająca prawidłowy przepływ powietrza, aby utrzyać odpowiednią jakość powietrza wewnętrz, regulować temperaturę, odpowiedni poziom wilgotności oraz zapobiec powstawaniu pleśni i zniszczeń konstrukcji przez wilgoć.

5. Orynnowanie dachu, czyli system odwodnienia służący do odprowadzenia wód opadowych z powierzchni dachu w celu ochrony konstrukcji budynku i zapewnienia jego stacji użytkowania. System orynnowania składa się z rynien, rur spustowych, kształtek.

6. Systemy zabezpieczeń i mocowań, które obejmują wszelkiego rodzaju uchwyty, przyczepy, klamry i systemy mocujące używane do zabezpiecznia dachu przed działaniem sił wiatru, przeciwwagą śniegu czy też w razie konieczności silą użytkowników (np. podczas awarii).

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *