Dom parterowy to rodzaj budynku mieszkalnego, charakteryzujący się tym, że wszystkie pomieszczenia mieszkalne, sypialne, łazienki, kuchnia, pokój dzienny oraz inne ewentualne pomieszczenia użytkowe znajdują się na jednym poziomie, bez względu na kształt i powierzchnię działki, na której dom jest zlokalizowany. Jest to prosty i praktyczny sposób na rozplanowanie przestrzeni mieszkalnej dla osób, które unikają lub mają trudności z poruszaniem się po schodach.

Domy parterowe mają zróżnicowaną wielkość i kształt, mogą mieć prostokątny, kwadratowy lub innego rodzaju plan. Również pod względem stylu i materiałów wykorzystanych do konstrukcji różnią się od siebie. Podobieństwem pomiędzy nimi jest brak schodów wewnątrz oraz jednopoziomowe pokrycie dachowe. Na ogół, domy parterowe posiadają również poddasze użytkowe, które jednak nie pełni funkcji mieszkalnych, ale służy jako przechowalnia, miejscem do suszenia prania, czy miejsce na instalacje techniczne, takie jak na przykład klimatyzacja.

Budynek parterowy ma wiele zalet ze względu na swój stosunkowo prosty układ. Po pierwsze, sprawdza się idealnie dla osób starszy oraz osób niepełnosprawnych, gdyż ułatwia poruszanie się po jego wnętrzu. Domy parterowe są również uważane za tańsze w budowie niż domy piętrowe, ze względu na konieczność wykonania mniej skomplikowanej konstrukcji nośnej oraz braku budowy schodów czy większej ilości pomieszczeń. Dodatkowo, budynki parterowe charakteryzują się naturalną izolacją termiczną, gdyż dach i podłoga oddzielają minimalną liczbę kondygnacji, co wpływa na niższe koszty ogrzewania oraz optymalizuje wykorzystanie energii.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *