Centralny odkurzacz to zaawansowane, stałe rozwiązanie do utrzymania czystości w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych, które zwiększa wygodę i skuteczność czyszczenia w porównaniu z tradycyjnymi odkurzaczami przenośnymi. System ten składa się z centralnej jednostki ssącej oraz z sieci niewielkich rur zamontowanych na stałe wewnątrz ścian. Propozycja jest tu przystosować konstrukcję budynku tak, aby w łatwy sposób można było odkurzać pomieszczenia dzięki specjalnym gniazdom.

W miejscach docelowych, jak mieszkania czy biura, instaluje się uchylne gniazda ssawne (tzw. węże ssące), do których podłączony jest elastyczny wąż ssawny. Gniazda ssawne połączone są na stałe z rurami ukrytymi w ścianach lub stropach, które prowadzą do centralnego silnika ssącego. Silnik ten zlokalizowany jest zazwyczaj w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach lub na strychach, co sprawia, że jest niezauważalny podczas codziennego użytkowania.

Gdy użytkownik chce odkurzyć pomieszczenie, wystarczy podłączyć wąż ssawny do odpowiedniego gniazda i włączyć system. Siła ssąca generowana przez centralny silnik ściąga wtedy kurz i zanieczyszczenia z powierzchni, które trafiają do komory zbiorczej znajdującej się w jednostce centralnej. Większość systemów centralnych odkurzaczy ma też zintegrowane filtry, które oczyszczają powietrze z mikrocząstek przed nawiewaniem go z powrotem do pomieszczenia.

Korzyści stosowania centralnego odkurzacza to między innymi zwiększenie komfortu pracy (brak konieczności noszenia ciężkiego odkurzacza przy oczyszczaniu posadzek i schodów), poprawa jakości powietrza w budynku (mniejsza ilość zawieszonych cząstek kurzu), niższy poziom hałasu oraz zwykle większa moc ssąca niż w przypadku standardowych odkurzaczy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *