Marzysz o własnych „czterech kątach” na prywatnej działce? Dowiedz się, jak zacząć budowę domu 2022? Okazuje się, że budowa domu krok po kroku wcale nie jest taka skomplikowana, jeśli odpowiednio przygotujesz się do tej ważnej inwestycji. Poniżej znajdziesz informacje, takie jak od czego zacząć budowę domu, dowiedz się również, ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zacząć budowę domu i jak długo będzie trwać realizacja poszczególnych etapów. Już niedługo zamieszkasz w wolnostojącym, komfortowym domu wraz ze swoją rodziną.
Co trzeba załatwić przed rozpoczęciem budowy domu?
Zastanawiasz się, od czego zacząć budowę domu? Formalności są przy takiej inwestycji priorytetem. Jakie dokumenty potrzebne do budowy domu 2022? Przede wszystkim musisz postarać się o projekt nieruchomości, który będzie zgodny nie tylko z Twoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami, ale również z warunkami technicznymi, jakie panują na działce budowlanej oraz planami zabudowy, uwzględniając cały teren, okolicę oraz lokalizację inwestycji.
Podsumowując, zaczynając budowę domu, dokumenty, jakie musisz zdobyć, to między innymi:
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- decyzja o warunkach zabudowy,
- mapa zasadnicza,
- oświadczenie o możliwości realizacji przyłączy do nieruchomości,
- opinia geotechniczna,
- projekt nieruchomości,
- pozwolenie na budowę.
Wnioski o kompletne dokumenty należy składać w starostwie bądź urzędzie gminy odpowiedniej ze względu na adres realizowanej inwestycji.
Jakie są pierwsze czynności budowlane na budowie domu?
Pamiętaj, że oprócz formalności urzędowych, jakie musisz spełnić w celu budowy własnego domu, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, musisz zastanowić się nad kilkoma kwestiami i podjąć istotne decyzje. Jaką techniką budownictwa planujesz wybudować dom? Jaki system przyjmiesz w ramach powstawania nieruchomości? Decyzje te muszą być podjęte jeszcze na etapie wyboru projektu nieruchomości. Mają ogromny wpływ nie tylko na komfort późniejszego funkcjonowania w powstałej przestrzeni, ale również na samą budowę, przede wszystkim czas trwania prac oraz koszty, jakie z tego tytułu ponosi inwestor.
Warto dodać, że dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się tzw. domy pasywne, ekologiczne i energooszczędne, które powstają zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa. Nierzadko są to domy budowane w systemie szkieletowym bądź modułowym, których budowa trwa tylko kilka miesięcy.
Zastanawiasz się, ile może trwać budowa domu do stanu zerowego i ile trwa budowa domu do stanu surowego otwartego? Jeśli wybierzesz system gospodarczy, zminimalizujesz koszty, ale na efekt będziesz musiał poczekać nieco dłużej. Budowa domu wolnostojącego w tej klasycznej odsłonie trwa średnio 2 lata, ponieważ odbywa się etapowo i z uwzględnieniem etapów, podczas których prace muszą zostać wstrzymane, na przykład ze względu na warunki pogodowe. Znacznie dłużej trwa również budowa domu murowanego.
Etapy budowy domu jednorodzinnego, jeśli uwzględnia się klasyczną sztukę budownictwa, to przede wszystkim wykop ziemny, fundamenty, strop betonowy wraz z podpiwniczeniem. Ze stanu zerowego budowa realizowana jest do stanu surowego, otwartego, który uwzględnia postawienie ścian nośnych, stropu nad parterem, kominów, schodów wewnętrznych czy więźby dachowej. Następny etap to stan surowy zamknięty, w którego skład wchodzi stolarka drzwiowa i okienna oraz pokrycie dachu. Ostatnimi elementami budowy jest ocieplenie budynku, otynkowanie, założenie instalacji oraz prace wykończeniowe wnętrz.
Brak komentarzy