Audyt energetyczny to proces analizy i oceny sposobu zużycia energii w obiektach budowlanych, takich jak domy, mieszkania, biura czy obiekty przemysłowe, z zamiarem zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy i proponowania efektywnych działań oraz technologii, które przyczynią się do oszczędności energetycznych i redukcji emisji szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla.
Audyt energetyczny odbywa się poprzez przeprowadzenie kompleksowej diagnozy stanu technicznego obiektu, analizy instalacji i urządzeń grzewczych, chłodniczych, wentylacyjnych, oświetleniowych czy układów sterowania i monitorowania, a także oceny izolacji termicznej, szczelności budynków czy nawet wpływu lokalizacji i użytkowania na zużycie energii. Audyt może obejmować również analizę istniejących faktur energetycznych, aby zobrazować obecne zużycie i koszty.
Wyniki audytu energetycznego przybierają formę raportu, który przedstawia szczegółowe informacje dotyczące zużycia energii oraz identyfikuje rozwiązania, które mogą przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej. Ten raport może zawierać konkretne rekomendacje dotyczące działań, takich jak zmiana źródła energii, termomodernizacja budynku, wymiana nieefektywnych instalacji i urządzeń czy edukacja użytkowników budynku w zakresie oszczędzania energii.
Audyt energetyczny jest niezbędnym narzędziem w dążeniu do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi. Za jego pomocą właściciele obiektów budowlanych mogą zminimalizować koszty operacyjne, zwiększyć komfort życia i pracy oraz zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Audyty energetyczne są także często wymagane przez różne programy rządowe, dające dostęp do dotacji na inwestycje w efektywność energetyczną.
Brak komentarzy