Każda budowa nieruchomości wiąże się z realizacją poszczególnych prac. Wyróżnić można etap stanu surowego otwartego oraz zamkniętego, które niewątpliwie stanowią bazę w zakresie całościowego powstawania domu mieszkalnego, wolnostojącego. O ile cała inwestycja budowy nieruchomości może potrwać dwa sezony, czyli dwa lata, to warto wyróżnić poszczególne etapy, aby inwestor mógł planować kolejne prace. Dowiedz się, co wchodzi w stan surowy? Co to jest stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty. Jak wygląda dom w stanie surowym i ile kosztuje taka inwestycja? Dlaczego doprowadzenie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego jest tak istotne? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Co składa się na stan surowy otwarty domu?
Co wchodzi w stan surowy domu? Nieruchomość ma już fundamenty, ściany nośne, kominy oraz dach. Jeśli jest podpiwniczony, posiada już strop oraz ściany w piwnice. To jednak nie wszystko, bo zawsze warto wyróżnić stan surowy otwarty oraz stan surowy zamknięty. Wielu inwestorów zadaje sobie również pytanie, czym się różni stan surowy od deweloperskiego?
Jakie materiały na stan surowy otwarty? Stan surowy otwarty nie ma jeszcze pokrycia dachu, ani obróbek. Nie ma okien, stolarki okiennej czy drzwi. Budowa domu stan surowy nie musi zawierać również ocieplenia całego budynku oraz wykończenia elewacji.
Co ważne, stan deweloperski znacznie wyróżnia się na tle stanów surowych budynku, nieco wiąże się ze stanem surowym, zamkniętym. Taka nieruchomość ma już okna i drzwi, budynek jest ocieplony, ma wszelkie przyłącza, położona jest elewacja. Podłogi i ściany we wnętrzu są przygotowane do wykończenia, zagospodarowana jest również przestrzeń wokół takiej nieruchomości.
Warto wiedzieć, że nieruchomość w stanie surowym otwartym może powstać już w około 2 tygodnie, na stan surowy zamknięty trzeba poczekać nawet 5 miesięcy, zaś nieruchomość w stanie deweloperskim budowana jest mniej więcej 8 miesięcy.
Jak wygląda dom doprowadzony do stanu surowego zamkniętego?
W najbezpieczniejszej wersji, na przykład, kiedy inwestycja nie ma szansy powstać w jeden sezon, jest doprowadzenie budowy domu do stanu surowego zamkniętego. Z wykończeniem nieruchomości można wtedy nieco poczekać, ponieważ dom jest optymalnie zabezpieczony. Posiada już stolarkę okienną, drzwi, pokrycie dachu, ocieplenie i elewację budynku.
Co składa się na stan surowy zamknięty? Czy stan surowy zamknięty obejmuje instalacje? Tak, dom w stanie surowym zamkniętym posiada już wszelkie przyłącza, jego wnętrze jest gotowe do ostatecznego wykończenia i wyposażenia w meble, a następnie do zamieszkania.
Dom stan surowy zamknięty to spora inwestycja finansowa, natomiast tak naprawdę trudno jest oszacować nawet przybliżone koszty. Wiele zależy od projektu nieruchomości, jej metrażu, ilości kondygnacji czy używanych materiałów. Chociaż na inwestycji we własną nieruchomość nie należy oszczędzać, to horrendalnie wysokie koszty materiałów budowlanych sprawiają, że inwestorzy niestety szukają wszędzie oszczędności.
Eksperci podkreślają, że doprowadzenie domu do jego stanu surowego, ale zamkniętego w wersji budżetowej kosztuje średnio 1500 złotych za każdy metr kwadratowy, natomiast w tej wersji premium może to być około 2500 złotych za metr kwadratowy. W kosztorysie zawsze należy jednak uwzględniać wciąż wzrastające ceny materiałów oraz koszty robocizny.
Brak komentarzy