Schemat instalacji elektrycznej jest jednym z najważniejszych elementów budowy. Zatwierdza się go już na etapie projektowania nieruchomości. Fakt, że realizacją podłączenia całego systemu zajmują się fachowcy z koniecznymi uprawnieniami, nie oznacza, że każdy użytkownik nie powinien znać podstawowych oznaczeń i typów przewodów elektrycznych. Poznaj oznaczenia przewodów elektrycznych, aby móc zachować optymalny poziom bezpieczeństwa, a w razie potrzeby móc rozpoznać dany kabel i jego zastosowanie.
Jak interpretować oznaczenia przewodów elektrycznych?
Przewody elektryczne, potocznie nazywane kablami, muszą być odpowiednio oznaczone. Polskie normy wyznaczają wskaźniki, dzięki którym udaje się łatwo rozpoznać rodzaj przewodu elektrycznego. Wskazują również na materiał, z jakiego został wykonany kabel, i jego zastosowanie.
Wszystkie oznaczenia przewodów elektrycznych składają się z konkretnych znaków, to:
- litera, która oznacza konstrukcję żyły przewodowej, materiał, z jakiego jest wykonana oraz materiał powłoki kabla,
- Określają napięcie znamieniowe izolacji oraz liczbę i przekrój żył przewodzących.
Rodzaje kabli
Oznaczenia przewodów elektrycznych pozwalają klasyfikować ich funkcję oraz dzielić kable na te jednożyłowe czy wielożyłowe. Poniżej przedstawione zostały kable, które wykorzystuje się w instalacjach elektrycznych najczęściej.
- PE — to przewód ochronny, który ma chronić przed porażeniem prądem,
- L — przewód fazowy, który służy do przesyłania energii elektrycznej. W sieci trójfazowej wyróżnić można różne kolory takich kabli, na przykład czarne, brązowe, szare,
- N — przewód neutralny. Jego kolor jest jasnoniebieski,
- Przewód odgromowy — nie jest używany podczas normalnej pracy. Służy w liniach wysokiego napięcia i zabezpiecza je przed wyładowaniami atmosferycznymi.
Zastosowanie przewodów elektrycznych
Oznaczenia przewodów elektrycznych pozwalają określić funkcję kabli, czyli zrozumieć, do czego służy każdy z nich. Oznaczenia, które pozwalają klasyfikować przewody elektryczne, to litery. Tym samym wyróżniamy:
- K, czyli kabel elektroenergetyczny,
- KT, to kabel telekomunikacyjny,
- KS, to oznaczenie kabla sygnalizacyjnego.
Można także podzielić oznaczenia przewodów elektrycznych ze względu na ich wygląd i cechy charakterystyczne. Kilka przykładów to:
- O — kabel okrągły,
- P — kabel płaski,
- M — kabel mieszkaniowy,
- P — kabel przemysłowy.
Równie ważne są te oznaczenia, które wskazują na materiał izolacyjny oraz powłokę zastosowaną w poszczególnych kablach. Takie oznaczenia występują w postaci literowej lub literowo-cyfrowej. To między innymi:
- N — polichloropren,
- Q4 – poliamid,
- J — włókno szklane,
- S — kauczuk silikonowy.
Kolory przewodów elektrycznych
Izolacje poszczególnych kabli elektrycznych różną się kolorem. Nie jest to przypadkowe, ponieważ kolor powłoki to również oznaczenia przewodów elektrycznych. Przede wszystkim ułatwia rozpoznawanie danego rodzaju kabla. Tym samym przewody z powłoką brązową oznaczają kable fazowe, te w kolorze niebieskim to kable neutralne, a czarne charakteryzują przewód prądu stałego minus.
Znajomość tego rodzaju oznaczeń przewodów elektrycznych przydaje się nie tylko w razie usterki, ale również podczas zakupów z tego rodzaju asortymentem.
Brak komentarzy