Malowanie ścian może być dobrą metodą na zmianę wystroju pomieszczenia, a także niedrogim remontem. Warto jednak wiedzieć, jak malować ściany poprawnie, aby efekt był zadowalający. W niniejszym artykule przedstawimy 10 ogólnych wskazówek, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie „jak malować ściany?”.
1. Od czego zacząć malowanie ścian?
Malowanie ścian w pokoju powinno zacząć się od malowania sufitu. Najpierw należy przejść do trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzeń wokół lamp, gzymsy i sztukateria. Aby ułatwić sobie pracę potrzebne będzie odpowiednie narzędzie – prawdopodobnie bardziej wygodny będzie wałek z teleskopem. Następnie można przystąpić do malowania reszty sufitu. Ważna rada: dla osiągnięcia lepszych efektów warto pomalować całe powierzchnie w równolegle po sobie idących pasach.
2. Jak malować ściany, żeby nie było pasów o różnych odcieniach?
Malowanie ścian bez zacieków i smug wymaga odpowiedniego przygotowania i konkretnych działań. Przede wszystkim należy malować pewnymi ruchami zgodnie z kierunkiem od góry do dołu. Także należy aplikować farbę nachodzącymi pasami, aby uniknąć powstawania wyschniętych krawędzi pierwszej warstwy farby. Na pewno na ścianie trzeba też odpowiednio oczyścić powierzchnię. Następnie trzeba podczas malowania zmieniać siłę nacisku wałka czy pędzla – im mocniejszy, tym lepiej – tak, by położony kolor dobrze i równomiernie wsiąkł w mur.
3. Co trzeba zrobić przed malowaniem?
Aby malowanie ścian przebiegło w odpowiedni sposób, uprzednio trzeba zadbać o to, by powierzchnie były czyste. Należy usunąć wszelkie niedoskonałości jak stara powłoka, łuszczący się tynk itd., a także odpowiednio je zagruntować. Jeśli tego nie zrobimy i po prostu ruszymy z malowaniem – farba będzie chłonięta jak gąbka i będziemy musieli nałożyć o wiele więcej warstw, niż jest to konieczne. O tym powiemy jeszcze szerzej poniżej.
Należy też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu narzędzi. Wałek czy pędzel trzeba umyć pod ciepłą wodą i dokładnie wysuszyć, na ziemi rozłożyć folię malarską, by zapobiec plamom i rozpryskom. Włączniki, kontakty i inne elementy na ścianie trzeba też zakleić taśmą malarską. To samo tyczy się framug, parapetów, okien itd.
4. Jak wybrać odpowiedni rodzaj farby na malowanie ścian?
Wybór odpowiedniego rodzaju farby do malowania ścian jest niezwykle ważnym aspektem w procesie wykańczania wnętrz. Istnieje wiele opcji, z których każda ma swoje specyficzne zalety, dlatego powinno się przyjrzeć się bliżej każdemu rodzajowi farby.
W Polsce najpopularniejszym rodzajem farby na ściany jest farba akrylowa. Jest ona łatwa w aplikacji, a także wytrzymała i odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Innym często wybieranym rodzajem farby jest farba lateksowa. Charakteryzuje się ona właściwościami hydrofobowymi, co oznacza, że drobne zabrudzenia łatwo się z niej zmywają. Wybierając rodzaj farby, należy także wziąć pod uwagę warunki otoczenia, w którym będzie ona używana. Przykładowo, jeśli pomieszczenie jest słabo oświetlone, można wybrać farbę odbijającą światło, aby powierzchnia ściany optycznie się powiększyła. Jeśli chcesz, aby twoje ściany wyglądały jak nowe, warto dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni rodzaj farby, by móc cieszyć się pięknem i trwałością wykończonego wnętrza.
5. Jak dobrać odpowiednią głębokość kolorów?
Wybór głębokości kolorów w malowaniu ścian jest kluczowy dla uzyskania atrakcyjnego, pożądanego efektu. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, poleca się wykorzystanie specjalnych farb, które są dostępne na rynku polskim. Dobrze dobrana głębokość kolorów powinna odpowiadać konkretnej aplikacji, takiej jak ściana, którą chce się pomalować. Dzięki temu ściana będzie wyglądać na czystszą. Głębokość kolorów powinna być dobrana w taki sposób, aby jak najlepiej komponować się z otaczającym środowiskiem i pozwolić na stworzenie harmonii między pomieszczeniem a jego wyposażeniem, dzięki czemu całościowy wygląd pomieszczenia będzie znacząco zmieniony na lepsze.
6. Jak przygotować powierzchnie na malowanie ścian?
Przed rozpoczęciem malowania ścian należy odpowiednio je przygotować. Należy usunąć wszystkie stare warstwy farby, aż do uzyskania surowego, nierozerwalnego podłoża. Następnie należy wyrównać powierzchnię, np. za pomocą gładzi szpachlowych lub gipsowych. Sprawdzić stan ściany i jeśli zostaną zauważone nierówności lub uszkodzenia, powinny zostać one wstępnie wypełnione szpachlą. Następnie całą powierzchnię należy odtłuścić i oczyścić, np. przy użyciu szmatki lub szczotki drucianej, dokładnie usuwając wszelkie pozostałości farb, kurzu i pyłu. Jeśli to konieczne, ściany należy zagruntować, choć to tylko w przypadku pierwszego malowania po zakończeniu procesu budowy. Po wyschnięciu gruntownika można rozpocząć malowanie.
7. Jak zamaskować nierówności ścian przed malowaniem?
Przed malowaniem ścian należy zamaskować nierówności. Proces ten jest stosunkowo prosty, wystarczy użyć kilku narzędzi i kilku materiałów, które znajdziemy w większości sklepów budowlanych w Polsce. Najpierw należy oczyścić ścianę z kurzu i brudu. Potem można użyć szpachelki do wyrównania powierzchni i dwóch rodzajów gipsu: gips szpachlowy, który jest stosowany do wyrównywania dużych nierówności i gips drobny, który jest stosowany do wyrównywania małych nierówności.
Po wygładzeniu powierzchni należy użyć papieru ściernego, aby usunąć wszelkie pozostałości gipsu. Przed malowaniem ścian należy zastosować podkład, aby ukryć większe nierówności i zapobiec przepuszczaniu dlatego nie należy oszczędzać na jakości podkładu. Po wyschnięciu podkładu można zabrać się za malowanie.
8. Jak uzyskać estetyczny efekt wizualny po malowaniu?
Malowanie ścian jest łatwe i może zapewnić efekt wizualny, który będzie trwał przez lata. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie oczyścić ściany, odsuwając meble i dekoracje. Następnie położenie warstwy podkładu zapewni idealne przygotowanie do malowania. Na tej warstwie położyć kilka warstw farby, wykorzystując pędzel lub wałek.
Aby uzyskać optymalny efekt wizualny, należy uważać, aby wszystkie warstwy farby zostały równomiernie rozprowadzone na całej powierzchni i starannie wygładzone. Po wyschnięciu farby można również zastosować lakier do wykończenia, co zapewni lśniący efekt. Dzięki tym prostym krokom można uzyskać piękny efekt wizualny po malowaniu ścian.
9. Jak utrzymać ściany w dobrym stanie po malowaniu?
Aby utrzymać ściany w dobrym stanie, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Warto zastosować odpowiednią grubość warstwy farby. Zbyt cienkie wykończenie może być łatwo uszkodzone, dlatego należy użyć odpowiedniego nakładu.
Należy dokładnie wymieszać farbę przed przystąpieniem do malowania, aby uzyskać jednolity kolor. Podczas malowania należy uważać, aby nie tworzyć smug. Po wyschnięciu należy zabezpieczyć wykończenie, przykładając odpowiedni lakier. Jeśli zastosujesz się do tych zasad, Twoje ściany będą wyglądać i funkcjonować jak nowe.
Brak komentarzy