Budowa domu w stanie surowym to etap w procesie budowlanym, na którym realizują się główne konstrukcje budynku, ale prace wykończeniowe, takie jak malowanie, układanie podłóg czy instalowanie urządzeń, są jeszcze niezrealizowane. Celem tego etapu jest postawienie fundamentów, konstrukcji nośnych oraz ścian domu oraz osiągnięcie szczelności ścian oraz dachu. Innymi słowy, stan surowy to „szkielet” domu, który zostanie wypełniony i dopracowany w dalszych etapach budowy.
Na początek budowy domu w stanie surowym należy przystąpić od prac ziemnych, takich jak wykop pod fundamenty. Kiedy miejsce pod fundamenty zostanie przygotowane, przystępuje się do wylewania betonu i układania zbrojenia. Po wykonaniu fundamentów montuje się konstrukcję nośną, która może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno, beton czy stal.
Następnie budowane są ściany zewnętrzne, wewnętrzne oraz strop, które wspólnie tworzą warstwę termiczną i izolację akustyczną budynku. Po zbudowaniu ścian i stropu następuje zamontowanie okien oraz drzwi wejściowych, co umożliwia osiągnięcie szczelności oraz zabezpieczenia przed działaniem warunków atmosferycznych na dalsze etapy wykończenia.
W trakcie budowy domu w stanie surowym realizowane są także podstawowe instalacje, takie jak wodno-kanalizacyjna, elektryczna czy grzewcza. Na tym etapie nie są jednak podłączane urządzenia, a jedynie zostawiane wystające z ścian przewody.
Podsumowując, budowa domu w stanie surowym to istotny etap, który pozwala na stworzenie solidnych fundamentów i konstrukcji budynku. Dopiero po zakończeniu tej fazy można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.
Brak komentarzy