Dom parterowy dach dwuspadowy to budynek mieszkalny o jednym poziomie (parter), który charakteryzuje się zastosowaniem konstrukcji dachu o dwóch pochyłych płaszczyznach tworzących kształt litery „V” lub „A”. Stosowanie tego typu dachu jest popularne w budownictwie jednorodzinnym oraz w budynkach niewielkich gabarytów, zarówno ze względu na estetykę, jak i praktyczne walory użytkowe.
Dach dwuspadowy ze względu na swój kształt pozwala na efektywne odprowadzanie deszczu, śniegu i innych opadów atmosferycznych, chroniąc budowlę przed zawilgoceniem bądź zniszczeniem. W przeciwieństwie do płaskiego dachu, takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko przecieku i nie tworzy miejsc, w których gromadzi się woda bądź zabrudzenia. Wytrzymała konstrukcja, oparta na dźwigarach oraz krokwiach, pozwala na stabilne rozłożenie obciążeń oraz stosowanie różnych materiałów pokryciowych, takich jak blacha, dachówka, czy papa.
Dom parterowy oznacza, że budynek ma jedną kondygnację naziemną. Jednopiętrowa struktura jest zazwyczaj wybierana ze względu na niższe koszty budowy oraz prostotę konstrukcji. W odniesieniu do przestrzeni żywotnej jest to również dobry wybór dla rodzin, osób starszych, niepełnosprawnych bądź mających problemy z chodzeniem po schodach. Istnieje jednak mniejsze wykorzystanie powierzchni działki w porównaniu z budynkami wielokondygnacyjnymi, co może być ograniczeniem na niektórych terenach. Stąd przed wyborem domu parterowego warto rozważyć swoje potrzeby i możliwości działki.
Brak komentarzy