Zrób to sam ziemianka (do-it-yourself earth shelter) to sposób na samodzielną budowę niewielkiego, ekologicznego i energooszczędnego domu, częściowo zagłębionego w ziemi. Zrób to sam (DIY) oznacza, że większość prac można przeprowadzić osobiście, bez konieczności korzystania z usług profesjonalistów. Budowa ziemianki zależy od odpowiedniego projektowania, materiałów i wykonania, a także dostosowania budynku do specyfiki terenu i warunków przyrodniczych.
Ziemianki cieszą się popularnością ze względu na swój niewielki wpływ na środowisko, wysoką izolacyjność termiczną oraz naturalną ochronę przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Na działce, na której ma powstać ziemianka, najpierw należy wykonać wykop pod budowlę, mając na uwadze uwarunkowania gruntowe, warstwę wód gruntowych i spadek terenu.
Ważną cechą ziemianek jest zintegrowanie budynku z otoczeniem, więc projekt powinien uwzględniać wykorzystanie zasobów naturalnych oraz lokalnych materiałów budowlanych. Ściany ziemianek mogą być wykonywane z gliny, kamienia, betonu czy drewna, a izolacja cieplna może być wykonana z materiałów ekologicznych.
Zakładając, że samodzielna budowa ziemianki jest tańsza niż tradycyjnego domu, wartością dodaną DIY jest to, że można spersonalizować ogrzewanie, wodociągi i wentylację, zastosować instalacje solarne, odzysk ciepła czy deszczówkę. Pomieszczenia wewnątrz ziemianki umieszcza się według potrzeb.
Zrób to sam ziemianka wymaga jednak wiedzy z zakresu budownictwa, rzetelnego planowania i pewnych umiejętności praktycznych. Warto również mieć na uwadze, że w niektórych krajach wymagane są pozwolenia na budowe takich obiektów oraz spełnienie określonych norm i przepisów budowlanych.
Brak komentarzy